Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Madeleine Pyk – en samling F769
Auktion:
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Important Spring Sale 665


Utlämning efter auktionen

Arsenalsgatan 2 – Välkommen för upphämtning av ditt auktionsköp på Arsenalsgatan 2, under auktion 11–13 juni samt 16–17 juni.

Västberga Allé 3 – Från onsdagen den 25 juni är du välkommen till Bukowskis, Västberga Allé 3 för upphämtning. Vi kan dessvärre inte erbjuda utlämning mellan 17–24 juni på grund av Midsommarafton.

Vid frågor kring utlämning kan du alltid höra av dig till oss. Du når oss enklast på info@bukowskis.com eller +46-8-614 08 00
 
864 föremål
637. Axel Petersson Döderhultarn, Stående dragspelare.
637. Axel Petersson Döderhultarn, Stående dragspelare.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
182. Ask med lock, 1900-tal.
182. Ask med lock, 1900-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
215. Petter Henning, bägare, silver, Stockholm 1704. Barock.
215. Petter Henning, bägare, silver, Stockholm 1704. Barock.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
120. Ljusstakar ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
120. Ljusstakar ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
170. Urna med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Sengustaviansk.
170. Urna med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Sengustaviansk.
Klubbat pris
140 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
448. Terrin med lock, fajans. Marieberg 1760-tal.
448. Terrin med lock, fajans. Marieberg 1760-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
447. Fat, fajans. Rörstrand, daterat 19/1 (17)71.
447. Fat, fajans. Rörstrand, daterat 19/1 (17)71.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
179. Brevpress, Ryssland, sent 1800-tal, Nikolaj II.
179. Brevpress, Ryssland, sent 1800-tal, Nikolaj II.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
454. Urnor, ett par, porslin. Empire, 1800-tal.
454. Urnor, ett par, porslin. Empire, 1800-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
292. Olof Hellbom, fat, silver, Stockholm 1798. Sengustavianskt.
292. Olof Hellbom, fat, silver, Stockholm 1798. Sengustavianskt.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
476. Collier odlade Söderhavspärlor lås 18K guld.
476. Collier odlade Söderhavspärlor lås 18K guld.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
880. Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
880. Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
877. Figuriner, ett par, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
877. Figuriner, ett par, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
161. Bricka, England, 1800-talets början, Empire.
161. Bricka, England, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
619. Bruno Liljefors, Gräsandpar i vass.
619. Bruno Liljefors, Gräsandpar i vass.
Klubbat pris
300 000 SEK
Utropspris
350 000 - 400 000 SEK
23. Stenbord, Skåne, 1700/1800-tal.
23. Stenbord, Skåne, 1700/1800-tal.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
455. Prakturnor, ett par, keramik, 1800-tal.
455. Prakturnor, ett par, keramik, 1800-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
684. Frank Stella, "Double Gray Scramble".
684. Frank Stella, "Double Gray Scramble".
Klubbat pris
720 000 SEK
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
918. Pilvas, Touhu, brons. Yuandynastin (1271-1368).
918. Pilvas, Touhu, brons. Yuandynastin (1271-1368).
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
914. Thangka, Amittayus Buddha, Tibet, 1700-/1800-tal.
914. Thangka, Amittayus Buddha, Tibet, 1700-/1800-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
932. Bord, huanghuali. Sen Qingdynasti/Republik.
932. Bord, huanghuali. Sen Qingdynasti/Republik.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
24. Stenbord, Skåne, 1800-tal.
24. Stenbord, Skåne, 1800-tal.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
742. Ernst Josephson, Figurscen.
742. Ernst Josephson, Figurscen.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
724. Gunnar Hallström, Flicka bland björkar, Adelsö.
724. Gunnar Hallström, Flicka bland björkar, Adelsö.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
636. Axel Petersson Döderhultarn, "Bröllop" (5).
636. Axel Petersson Döderhultarn, "Bröllop" (5).
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
560. Bruno Liljefors, Orrspel.
560. Bruno Liljefors, Orrspel.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
689. Leopoldo Nóvoa, "Blanc à deux éléments".
689. Leopoldo Nóvoa, "Blanc à deux éléments".
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
452. Skulpturgrupp, porslin. Meissen, omkring 1900.
452. Skulpturgrupp, porslin. Meissen, omkring 1900.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1051. Tallrikar, ett par, porslin. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
1051. Tallrikar, ett par, porslin. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
829. Fat, porslin. Qingdynastin, Jiaqings märke och period (1796-1820).
829. Fat, porslin. Qingdynastin, Jiaqings märke och period (1796-1820).
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1031. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1031. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1116. Fat, ett par, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
1116. Fat, ett par, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
719. Jenny Nyström, Vingåkerskulla.
719. Jenny Nyström, Vingåkerskulla.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
758. Carl Larsson, "Bolla. II".
758. Carl Larsson, "Bolla. II".
Klubbat pris
1 500 000 SEK
Utropspris
1 500 000 - 1 800 000 SEK
757. Bruno Liljefors, "Räv och stövare".
757. Bruno Liljefors, "Räv och stövare".
Klubbat pris
300 000 SEK
Utropspris
350 000 - 400 000 SEK
595. Olle Hjortzberg, Gula rosor i silvervas.
595. Olle Hjortzberg, Gula rosor i silvervas.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
592. Olle Hjortzberg, Rosor i silvervas.
592. Olle Hjortzberg, Rosor i silvervas.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
808. Carl Larsson, ”En Unge”.
808. Carl Larsson, ”En Unge”.
Klubbat pris
500 000 SEK
Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
132. Urnor, ett par, Frankrike, cirka 1820-tal, Empire.
132. Urnor, ett par, Frankrike, cirka 1820-tal, Empire.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1066. Vas, porslin. Sen Qingdynasti/omkring 1900.
1066. Vas, porslin. Sen Qingdynasti/omkring 1900.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1117. Bricka, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1117. Bricka, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
891. Vinkanna, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
891. Vinkanna, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
1029. Tallrikar, ett par, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1029. Tallrikar, ett par, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1078. Kruka, porslin. Mingdynastin, Jiajing, 1500-tal.
1078. Kruka, porslin. Mingdynastin, Jiajing, 1500-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
953. Rock, Jifu, broderad väv, Qingdynastin, 1800-tal.
953. Rock, Jifu, broderad väv, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1077. Urna, s.k. Guan, porslin. Mingdynastin, Jiajing, 1500-tal.
1077. Urna, s.k. Guan, porslin. Mingdynastin, Jiajing, 1500-tal.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
532. Oskar Bergman, Träddunge i Fiesole, Italien.
532. Oskar Bergman, Träddunge i Fiesole, Italien.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK