Kan inte nå servern

Important Spring Sale 665


Utlämning efter auktionen

Arsenalsgatan 2 – Välkommen för upphämtning av ditt auktionsköp på Arsenalsgatan 2, under auktion 11–13 juni samt 16–17 juni.

Västberga Allé 3 – Från onsdagen den 25 juni är du välkommen till Bukowskis, Västberga Allé 3 för upphämtning. Vi kan dessvärre inte erbjuda utlämning mellan 17–24 juni på grund av Midsommarafton.

Vid frågor kring utlämning kan du alltid höra av dig till oss. Du når oss enklast på info@bukowskis.com eller +46-8-614 08 00
 
864 föremål
874. Vas, biskviporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
874. Vas, biskviporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
557. Bruno Liljefors, "Änder i snö".
557. Bruno Liljefors, "Änder i snö".
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
810. Bruno Liljefors, Flygande vildänder i vassen.
810. Bruno Liljefors, Flygande vildänder i vassen.
Klubbat pris
150 000 SEK
Utropspris
140 000 - 160 000 SEK
189. Ölgås, allmoge, Jämtland, tidigt 1800-tal.
189. Ölgås, allmoge, Jämtland, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
194. Vindflöjel, Allmoge, 1800-tal.
194. Vindflöjel, Allmoge, 1800-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
193. Bandsked, Allmoge, Häsingland, sent 1700/tidigt 1800-tal.
193. Bandsked, Allmoge, Häsingland, sent 1700/tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
475. H. Stern ring 18K guld med fasettslipade ädelstenar.
475. H. Stern ring 18K guld med fasettslipade ädelstenar.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
11 000 - 13 000 SEK
937. Skulptur, bambu. Qingdynastin 1700-/1800-tal.
937. Skulptur, bambu. Qingdynastin 1700-/1800-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
479. Gübelin collier 18K guld med odlade pärlor.
479. Gübelin collier 18K guld med odlade pärlor.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
1056. Skulptur, biskviporslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1056. Skulptur, biskviporslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
637. Axel Petersson Döderhultarn, Stående dragspelare.
637. Axel Petersson Döderhultarn, Stående dragspelare.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
182. Ask med lock, 1900-tal.
182. Ask med lock, 1900-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
120. Ljusstakar ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
120. Ljusstakar ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
527. H.Stern, ring 18K vitguld med akvamarin och diamanter.
527. H.Stern, ring 18K vitguld med akvamarin och diamanter.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
740. Carl Fredrik Hill, Palatsinteriör med stegrande häst.
740. Carl Fredrik Hill, Palatsinteriör med stegrande häst.
Klubbat pris
140 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
741. Carl Fredrik Hill, Landskap med exotiska djur.
741. Carl Fredrik Hill, Landskap med exotiska djur.
Klubbat pris
280 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
440. Matta, antik Agra, norra Indien, ca 265 x 181 cm.
440. Matta, antik Agra, norra Indien, ca 265 x 181 cm.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
748. Bror Lindh, Vinterlandskap med stugor.
748. Bror Lindh, Vinterlandskap med stugor.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
500. Cartier armband "Love" 18K vitguld.
500. Cartier armband "Love" 18K vitguld.
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
913. Thangka, Tibet, 1800-tal/omkring 1900.
913. Thangka, Tibet, 1800-tal/omkring 1900.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
725. Gustaf Theodor Wallén, I väntan på far, Vitemölle.
725. Gustaf Theodor Wallén, I väntan på far, Vitemölle.
Klubbat pris
300 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
720. Jenny Nyström, Flickan och hönan.
720. Jenny Nyström, Flickan och hönan.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
539. Julia Beck, Sommarlandskap med björkar.
539. Julia Beck, Sommarlandskap med björkar.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
474. Cartier armband "C" 18K guld i tre färger.
474. Cartier armband "C" 18K guld i tre färger.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1029A. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95), omkring 1755.
1029A. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95), omkring 1755.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
723. Jenny Nyström, Inför skidturen.
723. Jenny Nyström, Inför skidturen.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
177. Brevpress, Ryssland, sent 1800-tal, Nikolaj II.
177. Brevpress, Ryssland, sent 1800-tal, Nikolaj II.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
477. Collier 18K guld och stål med pärlor, sent 1800-tal.
477. Collier 18K guld och stål med pärlor, sent 1800-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
609. Carl Milles, "Kampen för tillvaron".
609. Carl Milles, "Kampen för tillvaron".
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
170. Urna med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Sengustaviansk.
170. Urna med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Sengustaviansk.
Klubbat pris
140 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
179. Brevpress, Ryssland, sent 1800-tal, Nikolaj II.
179. Brevpress, Ryssland, sent 1800-tal, Nikolaj II.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
448. Terrin med lock, fajans. Marieberg 1760-tal.
448. Terrin med lock, fajans. Marieberg 1760-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
447. Fat, fajans. Rörstrand, daterat 19/1 (17)71.
447. Fat, fajans. Rörstrand, daterat 19/1 (17)71.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
476. Collier odlade Söderhavspärlor lås 18K guld.
476. Collier odlade Söderhavspärlor lås 18K guld.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
292. Olof Hellbom, fat, silver, Stockholm 1798. Sengustavianskt.
292. Olof Hellbom, fat, silver, Stockholm 1798. Sengustavianskt.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
454. Urnor, ett par, porslin. Empire, 1800-tal.
454. Urnor, ett par, porslin. Empire, 1800-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
215. Petter Henning, bägare, silver, Stockholm 1704. Barock.
215. Petter Henning, bägare, silver, Stockholm 1704. Barock.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
915. Stele, sten. Norra Indien, 1100-tal.
915. Stele, sten. Norra Indien, 1100-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
615. Carl Larsson, "Körsbärsblom" / "Kvinna i landskap".
615. Carl Larsson, "Körsbärsblom" / "Kvinna i landskap".
Klubbat pris
480 000 SEK
Utropspris
500 000 - 700 000 SEK
817. Lars-Erik Falk, "Modulskulptur 94".
817. Lars-Erik Falk, "Modulskulptur 94".
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1046. Vas, porslin. Qingdynastin, med Chenghuas mäkrke.
1046. Vas, porslin. Qingdynastin, med Chenghuas mäkrke.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1070. Vas, porslin. Sen Qingdynasti.
1070. Vas, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
535. Oskar Bergman, ”Riddarfjärden”.
535. Oskar Bergman, ”Riddarfjärden”.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK