Contemporary Online

Contemporary Online är en curerad specialauktion med samtida konst och fotografi. Den fungerar som ett komplement till vår Contemporary slagauktion då vi vill ge er ytterligare en chans att upptäcka samtida konst av bra kvalitet. I denna auktion har du möjlighet att bli bekant med flera heta internationella konstnärer, som även den svenska publiken har fått upp ögonen för; Michael Manning, Michael Pybus, Andreas Eriksson, Robert Nettarp och Alfred Boman. Contemporary online innehåller också verk av aktuella konstnärer som Marianne Lindberg de Geer, Jim Thorell, Cecilia Edefalk, Annika von Hauswolff och Anders Petersen.

Kontakta våra specialister Louise Wrede och Karin Aringer om du vill veta mer om verken!

30 föremål
MICHAEL MANNING, acrylic paint and digital print on canvas.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
ROBERT NETTARP, C-print stämpelsignerad och numrerad 1/1 a tergo.
Klubbat pris
15 500 SEK
Utropspris
18 000 SEK
ANDREAS KOCK, fotografi signerad och numrerad AP 1 a tergo.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
EMANUEL RÖHSS, akryl på duk, signerad och daterad 2016 a tergo.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
28 000 SEK
DOUG ASHFORD, Signerad, numrerad 5 av 6 a tergo. Unik.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
RICHARD NONAS, blandteknik på papper, signerad Nonas '87.
Klubbat pris
20 499 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Ernst Billgren, "Fågelporträtt".
Utropspris
50 000 SEK
ANDREAS ERIKSSON, olja på duk signerad och daterad 1998 a tergo.
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK