Glaskonst

Bukowskis har nöjet att presentera en större samling glaskonst, där objekt av flertalet välkända glaskonstnärer ingår. Till de namnkunniga konstnärerna hör Bertil Vallien och Kjell Engman, medan större delen representeras av Claes Uvesten. Uvesten föddes i Linköping och utbildade sig vid Glasskolan i Orrefors och på Pilchuck School of Glass i Seattle. Uvesten har deltagit i 20-talet utställningar i Sverige, USA, Mexiko och England och har varit verksam som professor i Glass design på Museo de Vidrio i Mexico. I dag arbetar Claes i Stockholm. Han beskriver själv sitt skapande med orden "Central to my work is humanity, and most notably, the human head, the center of thought, reason, and creativity. A complete understanding of the architecture of the mind remains elusive. Science has yet to fully explain consciousness, and it is from this point of departure that my glass work takes form."

37 föremål
CLAES UVESTEN, objekt, 2 st, glas, signerade.
Klubbat pris
2 251 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ERIKA LAGERBIELKE, vas, glas, Orrefors studio, signerad.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KJELL ENGMAN, skulptur, glas, Kosta Boda, signerad.
Klubbat pris
2 850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
1 650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ERIKA HÖGLUND, skulptur, glas, Målerås, signerad, unikat.
Klubbat pris
1 910 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CLAES UVESTEN, objekt, glas, signerat.
Klubbat pris
1 334 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Klubbat pris
1 310 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CLAES UVESTEN, objekt, signerat och daterat 1998.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CLAES UVESTEN, skulptur, glas, signerad.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CLAES UVESTEN, väggskulptur, glas, signerad.
Klubbat pris
1 210 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BERTIL VALLIEN, objekt, glas, Kosta Boda, signerat.
Klubbat pris
950 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BERTIL VALLIEN, objekt, Kosta Boda atelier, signerat.
Klubbat pris
3 010 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
2 010 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
1 715 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BERTIL VALLIEN, fat / objekt, Kosta Boda, signerat.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BERTIL VALLIEN, objekt, glas, Kosta Boda, unik, signerad.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CLAES UVESTEN, skulpturer, 3 st, signerade.
Klubbat pris
750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ANNA FORSLING, vas, glas, signerad.
Klubbat pris
716 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BERTIL VALLIEN, objekt, glas, osignerat.
Klubbat pris
673 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CLAES UVESTEN, objekt, 2 st, signerade.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
705 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Klubbat pris
601 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MONICA BACKSTRÖM, objekt, Kosta, unikat, signerat.
Klubbat pris
6 110 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK