Selected Antiques

Temaauktionen ”Selected Antiques” innehåller utvalda föremål och konstobjekt från flera sekler, från 1600-tal till tidigt 1900-tal. Här finns möbler i barock, rokoko och gustaviansk stil, utsökt konsthantverk så som förgyllda bronser, vackra silverföremål och porslin till speglar och mattor. Konsten består av finstämt klassiskt landskapsmåleri, äldre porträtt, stilleben och skulpturer.

Fråga oss om du vill veta mer om föremålen eller vill ha råd inför budgivning.

119 föremål
Byrå, sengustaviansk, omkring år 1800.
Slutpris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Brickbord, gustavianskt, 1700-tal.
Slutpris
15 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Spelbord, sengustavianskt, omkring år 1800.
Slutpris
14 101 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Ljuslampetter, ett par, Sverige 1920-tal.
Slutpris
3 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Matta, semiantik Keshan/Sarouk, ca 199 x 134 cm.
Slutpris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Soffa, gustaviansk, Lindome, omkring år 1800.
Slutpris
14 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Fotpallar, ett par, tidigt 1900-tal.
Slutpris
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Byrå, gustaviansk, 1700-talets slut.
Slutpris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Bordspendyl, empire, Frankrike, 1800-talets början.
Slutpris
13 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Ampel, empirestil, 1800- talets slut.
Slutpris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Alfred Wahlberg, olja på duk, signerad Alfr. Wahlberg.
Slutpris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Matta, semiantik, Kashgai, ca 210 x 159 cm.
Slutpris
4 350 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Stolar, 2 st, England / Holland, 1700-tal.
Slutpris
7 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SKULPTUR, troligen Italien 1700-tal.
Slutpris
46 000 SEK
Utropspris
24 000 SEK
Champagneflöjtar, 9 st, empire, 1800-talets första hälft.
Slutpris
7 200 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Taklampa, Art Noveau, tidigt 1900-tal.
Slutpris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Matta, semiantik Keshan, ca 204 x 138 cm.
Slutpris
4 201 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Bägare, silver, Sverige 1789.
Slutpris
625 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Matta, Ensi, antik Turkmensk, ca 125-130 x 109,5-115 cm.
Slutpris
2 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Spegel, 17/1800-tal.
Utropspris
8 000 SEK
Servisdelar, 17 stycken, porslin. Meissen, 1900-tal.
Slutpris
12 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Matta, semiantik/old Kirman, ca 413,5-418 x 295-299 cm.
Slutpris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Matta, semiantik orientalisk, ca 225 x 143 cm.
Slutpris
24 650 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Fat, 3 st samt skål, porslin. Meissen, 1800 samt 1900-tal.
Slutpris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Bordslyster, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft.
Slutpris
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Kista, 1700-tal.
Slutpris
1 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Stol, senbarock, 1700-tal.
Slutpris
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Serveringsfat, 2 st, porslin. Meissen, 1700-1800-tal.
Slutpris
6 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKÅP, rokokostil, 1900-talets första hälft.
Slutpris
4 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Takkrona, nyrenässans, sent 1800-tal.
Slutpris
11 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Bergére / Fåtölj, Louis XV, Frankrike, 1700-tal.
Slutpris
11 050 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Serveringsfat, porslin. Meissen, 1800-tal.
Slutpris
7 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Gallerimatta, semiantik Karabagh, ca 480 x 148 cm.
Slutpris
9 080 SEK
Utropspris
7 000 SEK