Kan inte nå servern

LARS NORÉN – TING

Online only auktionen “LARS NORÉN – TING” - En historiskt betydande auktion som inkluderade Lars Noréns ikoniska svarta skrivmaskin, ett skrivbord där många pjäser färdigställdes, en älskad Bianchi-cykel, en komplett musiksamling, ett stort fotografi signerat konstnären Maria Miesenberger, designstolar och mycket mer.⁠⁠

Uthämtning av inköpta verk Bukowskis Västberga allé 3, från den 21 oktober
Öppettider Västberga Allé 3 Måndag 10–17, tisdag 10–19, onsdag–fredag 10–17, lördag 11–15, söndag: stängt

Om Lars Norén Text av Maria Miesenberger
Utökad blädderbar katalog

 
170 föremål
Pall, industrimodell, 1900-tal.
Pall, industrimodell, 1900-tal.
Klubbat pris 
8 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Däckstol, möjligen Kina, 1900-tal.
Däckstol, möjligen Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
8 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Tobias Wistisen, ring, silver.
Tobias Wistisen, ring, silver.
Klubbat pris 
8 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Bordsklocka, väderstation samt tre pennor.
Bordsklocka, väderstation samt tre pennor.
Klubbat pris 
8 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Skåp, bemålat trä, 1900-tal.
Skåp, bemålat trä, 1900-tal.
Klubbat pris 
8 850 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Geneviève Naylor, fotografi signerad a tergo.
Geneviève Naylor, fotografi signerad a tergo.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Sidobord, metall, samtida produktion.
Sidobord, metall, samtida produktion.
Klubbat pris 
9 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Yohji Yamamoto, solglasögon.
Yohji Yamamoto, solglasögon.
Klubbat pris 
9 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Broste Copenhagen, dagbädd, Danmark.
Broste Copenhagen, dagbädd, Danmark.
Klubbat pris 
9 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Vägghylla, samtida produktion.
Vägghylla, samtida produktion.
Klubbat pris 
9 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Stina Lindholm, bänk, "Nona", Skulpturfabriken.
Stina Lindholm, bänk, "Nona", Skulpturfabriken.
Klubbat pris 
9 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Lådhurts, samtida produktion.
Lådhurts, samtida produktion.
Klubbat pris 
9 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Radio & CD-spelare, 2000-tal.
Radio & CD-spelare, 2000-tal.
Klubbat pris 
9 988 SEK
Utropspris
800 SEK
Lars Valinger, betonghylla, 1900-talets andra hälft.
Lars Valinger, betonghylla, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Jonas Bohlin, takarmatur, "Galax", Örsjö Industri AB, 1999.
Jonas Bohlin, takarmatur, "Galax", Örsjö Industri AB, 1999.
Klubbat pris 
10 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Flexform, fåtölj, "Bob", efter 1997.
Flexform, fåtölj, "Bob", efter 1997.
Klubbat pris 
10 100 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Skåp, samtida produktion.
Skåp, samtida produktion.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Taklampa, industridesign, 1900-tal.
Taklampa, industridesign, 1900-tal.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Rigards, solglasögon.
Rigards, solglasögon.
Klubbat pris 
11 503 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Spegel, Sjögren & Ahlberg, Stockholm, 1900-tal.
Spegel, Sjögren & Ahlberg, Stockholm, 1900-tal.
Klubbat pris 
11 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Klappstolar, 5 stycken.
Klappstolar, 5 stycken.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Skulptur, ostform, allmoge, samt skål.
Skulptur, ostform, allmoge, samt skål.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Andreas Bozarth Fornell, sideboard, samtida produktion.
Andreas Bozarth Fornell, sideboard, samtida produktion.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
7 000 SEK
Patrik Gunnar Helin, fotografi, 3 st.
Patrik Gunnar Helin, fotografi, 3 st.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Golvlampa, industrimodell, 1900-talets första hälft.
Golvlampa, industrimodell, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
14 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Matbord, R.O.O.M, samtida produktion.
Matbord, R.O.O.M, samtida produktion.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Taklampa, lackerad metall, industridesign, 1900-tal.
Taklampa, lackerad metall, industridesign, 1900-tal.
Klubbat pris 
15 750 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Omklädningsskåp, industridesign, 1900-tal.
Omklädningsskåp, industridesign, 1900-tal.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Peter Tillberg, kol på papper, signerad.
Peter Tillberg, kol på papper, signerad.
Klubbat pris 
17 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Peter Tillberg, akvarell på papper, signerad och daterad 1974.
Peter Tillberg, akvarell på papper, signerad och daterad 1974.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Skåp, plåt med nätgaller, samtida produktion.
Skåp, plåt med nätgaller, samtida produktion.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Tobias Wistisen, ring, silver och guld.
Tobias Wistisen, ring, silver och guld.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Florett, 1900-talets mitt och spatserkäpp.
Florett, 1900-talets mitt och spatserkäpp.
Klubbat pris 
17 750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Samling fat och ljusstakar i betong, 10 delar, samtida produktion.
Samling fat och ljusstakar i betong, 10 delar, samtida produktion.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Vitrinskåp, samtida produktion.
Vitrinskåp, samtida produktion.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Stina Lindholm, bänk, "Arkad", Skulpturfabriken.
Stina Lindholm, bänk, "Arkad", Skulpturfabriken.
Klubbat pris 
22 550 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Tom Benson, fotografi med copyrightstämpel a tergo.
Tom Benson, fotografi med copyrightstämpel a tergo.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Skrivbord, lackerad metall, 1900-talets andra hälft.
Skrivbord, lackerad metall, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris 
27 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Zippo, tändare, graverad Lars Norén 1999.
Zippo, tändare, graverad Lars Norén 1999.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
500 SEK
Lars Noréns samling litteratur om Martin Heidegger, 31 volymer.
Lars Noréns samling litteratur om Martin Heidegger, 31 volymer.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Bianchi, racercykel, Italien 1973-74.
Bianchi, racercykel, Italien 1973-74.
Klubbat pris 
37 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Lars Noréns kompletta musik-samling, cirka 480 delar.
Lars Noréns kompletta musik-samling, cirka 480 delar.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Ann-Charlotte Ohlén, olja på duk, signerad.
Ann-Charlotte Ohlén, olja på duk, signerad.
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Maria Miesenberger, fotografi signerat och numrerat 3/3 a tergo.
Maria Miesenberger, fotografi signerat och numrerat 3/3 a tergo.
Klubbat pris 
136 000 SEK
Utropspris
100 000 SEK