Modern Masters Helsinki F194

Delta i liveauktionen här>

394 föremål
202. Rut Bryk, VÄGGRELIEF, stengods, signerad a tergo Bryk.
Klubbat pris
3 400 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
Klubbat pris
2 000 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
204. Toini Muona, FAT, stengods, signeerad TM 1961, Arabia.
Klubbat pris
650 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
205. Toini Muona, VAS, stengods, signerad TM, Arabia.
Klubbat pris
850 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Klubbat pris
3 200 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
211. Gerda Thesleff, VAS, stengods, signerad GT.
Klubbat pris
1 300 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
212. Birger Kaipiainen, SKULPTUR, stengods, signerad Kaipiainen.
Klubbat pris
4 400 EUR
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
216. Gerda Thesleff, SKÅL, keramik, signerad GT.
Klubbat pris
550 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
218. MUMINMUGG, porslin, numrerad 182/400 Arabia.
Klubbat pris
6 100 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
220. Rut Bryk, VAS, stengods, "Hus", signerad Bryk.
Klubbat pris
5 500 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
221. Pablo Picasso, Fat, ”Mains au poisson” Madoura, Vallauris Frankrike 1953.
Klubbat pris
5 000 EUR
Utropspris
7 000 - 9 000 EUR
222. Kyllikki Salmenhaara, Vas, signerad KS, Arabia.
Klubbat pris
900 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
223. Rut Bryk, Relief, stengods, signerad Bryk.
Klubbat pris
10 500 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
224. Kati Tuominen-Niittylä, Fat, rödlera, signerad KN.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
226. Toini Muona, SKÅL, rödlera, signerad TM daterad 1929.
Klubbat pris
700 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
227. Birger Kaipiainen, FAT, stengods, signerad B. Kaipiainen, Arabia.
Klubbat pris
1 300 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
231. Toini Muona, RELIEF, stengods, signerad TM Arabia.
Klubbat pris
1 400 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
232. Kyllikki Salmenhaara, FAT, stengods, signerad KS Arabia.
Klubbat pris
850 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
234. Birger Kaipiainen, SKÅL, stengods, signerad Kaipiainen Arabia.
Klubbat pris
4 400 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
236. Gerda Thesleff, vas, porslin, signerad GT.
Klubbat pris
1 400 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
237. Tapio Wirkkala, Skulptur, "Beckasin" daterad 1.12 1978.
Klubbat pris
6 500 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
238. TIMO SARPANEVA, Metall. Signerad Timo Sarpaneva -81.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 14 000 EUR
240. ALVAR AALTO OCH HEIKKI HÄIVÄOJA, miniatyrskulptur, 1959.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
243. Paavo Tynell, Skål, brons, Taito.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
255. TAPIO WIRKKALA, Soffbord, Asko, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
258. Gunnel Nyman, Bokhylla, 1940-tal.
Klubbat pris
1 100 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
259. TAKLAMPA, Itsu, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
260. Arne Vodder, Sideboard, Sibast Furniture, Danmark.
Klubbat pris
1 400 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
266. Paavo Tynell, TAKLAMPA, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 500 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
270. Alvar Aalto, Taklampa, Taito 1930-talets slut.
Klubbat pris
3 800 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
278. Alvar Aalto, Skärm, Artek, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
279. Alvar Aalto, Dörrhandtag, Valaistustyö 1962.
Klubbat pris
2 400 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
280. Alvar Aalto, Taklampor, ett par, modell A110, Valaistustyö.
Klubbat pris
2 200 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
282. Ilmari Tapiovaara, Taklampa, "Maija the Bee" Asko/Hienoteräs.
Klubbat pris
2 800 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
287. Märta Blomstedt, fåtöljer, ett par Aulanko-modellen formgiven 1939.
Klubbat pris
11 300 EUR
Utropspris
10 000 - 12 000 EUR
288. Paavo Tynell, TAKLAMPOR, 2 st Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris
25 000 EUR
Utropspris
10 000 - 12 000 EUR
290. GUNNEL NYMAN, Bokhylla, tillverkare Huhdan Puusepänliike 1934.
Klubbat pris
Utropspris
800 - 1 000 EUR
292. Birger Kaipiainen, Brickbord, signerad Kaipiainen 1942 Arabia.
Klubbat pris
2 400 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
293. Florence Knoll, SOFFA, modell 575, 1950-tal.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
294. Alvar Aalto, Taklampa, modell A622A, Valaistustyö.
Klubbat pris
1 800 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
296. Paavo Tynell, Taklampa, modell 9029/8, Taito 1900-talets mitt.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR