Modern Masters Helsinki F194

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
202Rut Bryk, VÄGGRELIEF, stengods, signerad a tergo Bryk.3 400 EUR
203Birger Kaipiainen, fat, stengods, signerad Kaipiainen, Arabia.2 000 EUR
204Toini Muona, FAT, stengods, signeerad TM 1961, Arabia.650 EUR
205Toini Muona, VAS, stengods, signerad TM, Arabia.850 EUR
207Inkeri Leivo, Urna, porslin, signerad Inkeri Leivo, Arabia.400 EUR
208Tapio Wirkkala, VAS. "TW 42", silver, Kultakeskus, Tavastehus 1957.400 EUR
209Birger Kaipiainen, RELIEF, stengods, signerad Kaipiainen.3 200 EUR
210Saara Hopea, VAS, "Panter", signerad S. Hopea, Nuutajärvi. Notsjö -58.1 600 EUR
211Gerda Thesleff, VAS, stengods, signerad GT.1 300 EUR
212Birger Kaipiainen, SKULPTUR, stengods, signerad Kaipiainen.4 400 EUR
213Inkeri Leivo, Flaska, porslin, signerad Inkeri Leivo, Arabia.400 EUR
214Inkeri Leivo, Urna, porslin, signerad Inkeri Leivo, Arabia.400 EUR
215INKERI LEIVO, Pokal, porslin, signerad Inkeri Leivo, Arabia -86.Återrop
216Gerda Thesleff, SKÅL, keramik, signerad GT.550 EUR
217Friedl Holzer-Kjellberg, Skål, risporslin, signerad Arabia -F.H.Kj- Made in Finland.600 EUR
218MUMINMUGG, porslin, numrerad 182/400 Arabia.6 100 EUR
219Birger Kaipiainen, FAT, keramik, signerad Kaipiainen, Arabia.900 EUR
220Rut Bryk, VAS, stengods, "Hus", signerad Bryk.5 500 EUR
221Pablo Picasso, Fat, ”Mains au poisson” Madoura, Vallauris Frankrike 1953.5 000 EUR
222Kyllikki Salmenhaara, Vas, signerad KS, Arabia.900 EUR
223Rut Bryk, Relief, stengods, signerad Bryk.10 500 EUR
224Kati Tuominen-Niittylä, Fat, rödlera, signerad KN.600 EUR
225Birger Kaipiainen, Dekorationsfat, stengods, signerad Kaipiainen, Arabia.3 800 EUR
226Toini Muona, SKÅL, rödlera, signerad TM daterad 1929.700 EUR
227Birger Kaipiainen, FAT, stengods, signerad B. Kaipiainen, Arabia.1 300 EUR
228Rut Bryk, KANNA, stengods, signerad Bryk, Arabia.950 EUR
229Birger Kaipiainen, FAT stengods, signerad Birger Kaipiainen 1944 Arabia.850 EUR
230Birger Kaipiainen, KERAMIKFAT, signerat 1943, Arabia, a tergo signerat BK, Arabia Suomi.1 400 EUR
231Toini Muona, RELIEF, stengods, signerad TM Arabia.1 400 EUR
232Kyllikki Salmenhaara, FAT, stengods, signerad KS Arabia.850 EUR
233Friedl Holzer-Kjellberg, Urna, stengods, signerad Arabia -F.H.Kj -49.1 600 EUR
234Birger Kaipiainen, SKÅL, stengods, signerad Kaipiainen Arabia.4 400 EUR
235Birger Kaipiainen, KERAMIKFAT, signerat Kaipiainen, Arabia, a tergo signerat BK, Arabia.1 200 EUR
236Gerda Thesleff, vas, porslin, signerad GT.1 400 EUR
237Tapio Wirkkala, Skulptur, "Beckasin" daterad 1.12 1978.6 500 EUR
238TIMO SARPANEVA, Metall. Signerad Timo Sarpaneva -81.Återrop
239Tapio Wirkkala, Fågelskulptur, "Beckasin", silver (830) Kultakeskus 2000.1 800 EUR
240ALVAR AALTO OCH HEIKKI HÄIVÄOJA, miniatyrskulptur, 1959.Återrop
241Josef Hoffmann, SKRIN MED LOCK, mässing, stämplad JH, Wiener Werkstätte, Made in Austria, 1920-tal.1 500 EUR
242Tapio Wirkkala, Fågelskulptur, "Beckasin", stämplad Kultakeskus Oy Made in Finland Design: Tapio Wirkkala.2 700 EUR
243Paavo Tynell, Skål, brons, Taito.400 EUR
244Tapio Wirkkala, FÅGELSKULPTUR, Beckasin, stämplad Kultakeskus Oy Made in Finland Design: Tapio Wirkkala.1 900 EUR
245Bertel Gardberg, SILVERDOSA MED STENLOCK, Kultateollisuus Oy, Åbo 1966.1 100 EUR
246Tapio Wirkkala, Fågelskulptur, "Beckasin", stämplad Kultakeskus Oy Made in Finland Design: Tapio Wirkkala.2 800 EUR
247TAPIO WIRKKALA, Kaffeservis, "TW 188", silver, Kultakeskus Tavastehus 1959-1967.Återrop
248Tapio Wirkkala, Serveringsbestick, modellexemplar utförda av Heikki Jänkävaara.600 EUR
249Bertel Gardberg, BÄGARE, 4 st, sterling silver, stämplade Gardberg, Ekenäs 1975.1 020 EUR
250Tapio Wirkkala, Skål, silver stämplad TW, Kultakeskus, Tavastehus 1978.350 EUR
251Bertel Gardberg, Bestickuppsättning 53 delar, silver, "Birgitta", Suomen Kultasepät, Åbo 1956-1968.2 250 EUR
252Tapio Wirkkala, FAT, sterling silver, Hopeakeskus, Tavastehus 1973.900 EUR
253Tapio Wirkkala, BESTICKUPPSÄTTNING, 60 delar, silver (916), "Tapio", Kultakeskus, Tavastehus 1962.1 700 EUR
254Tapio Wirkkala, Ljusstakar, 13 st, silver, Kultakeskus Tavastehus 1972-2000.2 600 EUR
255TAPIO WIRKKALA, Soffbord, Asko, 1900-talets mitt.Återrop
256Paavo Tynell, Golvlampa, modell 9628, Taito 1900-talets mitt.7 500 EUR
257Alvar Aalto, fåtöljer, ett par, modell 34/402, O.Y. Huonekalu- ja Rakennustyötehdas A.B. 1950-tal.1 900 EUR
258Gunnel Nyman, Bokhylla, 1940-tal.1 100 EUR
259TAKLAMPA, Itsu, 1900-talets mitt.600 EUR
260Arne Vodder, Sideboard, Sibast Furniture, Danmark.1 400 EUR
261Carl Gustaf Hiort af Ornäs, SOFFGRUPP, 3 delar, "Pedro", Puunveisto Oy - Träsnideri Ab, 1900-talets mitt.1 300 EUR
262Alfred William Finch, Fotogenlampa, Iris, Finland omkring 1900.1 300 EUR
263Alvar Aalto, Bord "75", O.Y. Huonekalu-ja Rakennustyötehdas A.B. 1930-tal.2 400 EUR
264Olavi Hänninen, STOLAR, ett par, "Juha", för Huonekalu Mikko Nupponen, 1950-tal.450 EUR
265Bang & Olufsen BEOLIT 40 RADIO, Danmark 1939/40.Återrop
266Paavo Tynell, TAKLAMPA, 1900-talets mitt.1 500 EUR
267Timo Sarpaneva, DÖRRHANDTAG, 19 par, Tillverkade av Primo Oy, Finland 1980-tal.800 EUR
268Maija Heikinheimo, Sidobord, "Apu 604" Asko, 1930-tal.450 EUR
269Maija Heikinheimo, Fåtölj, modell 242, Asko 1930-tal.500 EUR
270Alvar Aalto, Taklampa, Taito 1930-talets slut.3 800 EUR
271Carl Gustaf Hiort af Ornäs, Fåtölj, "Siesta", Hiort Tuote Puunveisto, 1940-talets mitt.1 600 EUR
272TAKLAMPA, "Gotodario/5", Goti Luminosi-serien, Barovier&Toso, Murano, Italien, 1995-2008.450 EUR
273Alvar Aalto, SKÄRM, Artek, 1900-talets slut. Ca 150x200 cm.850 EUR
274MARKE NISKALA-LUOSTARINEN, pallar, ett par, "Tabouret", Oy Stockmann Ab, Kervo Snickerifabrik, 1900-talets mitt.1 900 EUR
275Eero Saarinen, MÖBLEMANG 7 DELAR, "Tulip", Knoll International 1960-tal.2 500 EUR
276Eero Aarnio, FÅTÖLJ, "Åskbollen", specialutgåva numrerad 19/20 Asko.2 400 EUR
277Paavo Tynell, Vägglampor, ett par modell 2350, Taito 1950-tal.Återrop
278Alvar Aalto, Skärm, Artek, 1900-talets mitt.Återrop
279Alvar Aalto, Dörrhandtag, Valaistustyö 1962.2 400 EUR
280Alvar Aalto, Taklampor, ett par, modell A110, Valaistustyö.2 200 EUR
281Ilmari Tapiovaara, Karmstolar, ett par, "Aslak 2106" Asko 1900-talets mitt.500 EUR
282Ilmari Tapiovaara, Taklampa, "Maija the Bee" Asko/Hienoteräs.2 800 EUR
283OLOF OTTELIN, Serveringsvagn, "Tarja" Oy Stockmann Ab, Kervo Snickerifabrik, 1960-tal.Återrop
284Alvar Aalto, Fåtölj, "Paimio", O.Y. Huonekalu-ja Rakennustyötehdas A.B. 1932-1934.Återrop
285DÖRRHANDTAG, 8 PAR OCH GÅNGJÄRN, 8 PAR, tillverkare Mariefors Bruk, (Kellokosken Tehdas Oy) 1950-tal.Återrop
286Paavo Tynell, BORDSLAMPA. Snäcka. Tillverkad av Taito Oy. Formgiven 1938/39.3 600 EUR
287Märta Blomstedt, fåtöljer, ett par Aulanko-modellen formgiven 1939.11 300 EUR
288Paavo Tynell, TAKLAMPOR, 2 st Idman 1900-talets mitt.25 000 EUR
289CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, Matbord, "Näyttely Senior", HMN Huonekalu Mikko Nupponen 1900-talets mitt.Återrop
290GUNNEL NYMAN, Bokhylla, tillverkare Huhdan Puusepänliike 1934.Återrop
291Paavo Tynell, Vägglampa, modell 9459/S, Taito 1900-talets mitt.1 600 EUR
292Birger Kaipiainen, Brickbord, signerad Kaipiainen 1942 Arabia.2 400 EUR
293Florence Knoll, SOFFA, modell 575, 1950-tal.800 EUR
294Alvar Aalto, Taklampa, modell A622A, Valaistustyö.1 800 EUR
295Alvar Aalto, Fåtölj, "Paimio", O.Y. Huonekalu-ja Rakennustyötehdas A.B. 1932-1934.Återrop
296Paavo Tynell, Taklampa, modell 9029/8, Taito 1900-talets mitt.Återrop
297EERO AARNIO, BARSTOL, "Story Stool" Handgjord av Sokeva. 1960-tal.Återrop
298HILLEVI SEPPONEN, SOFFBORD, "Lago", Skanno, 1950-tal.Återrop
299Reino Ruokolainen, Soffa, H-modell, Haimi, Finland, 1960-tal.350 EUR
300Hans J. Wegner, Fåtölj, modell CH 22, Carl Hansen & Sons, Odense.1 000 EUR
301Lisa Johansson-Pape, GOLVLAMPA, model 2062, Stockmann Orno, 1900-talets mitt.4 000 EUR
302Kurt Østervig, FÅTÖLJ, "57A", Rolschau Møbler, Danmark 1950-tal.7 700 EUR