Modern Masters Helsinki F194

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
303Paavo Tynell, "Tähtitaivas" (Stjärnhimmel), Idman 1900-tlets mitt.1 700 EUR
304Reino Ruokolainen, Fåtöljer, ett par, H-modell, Haimi, Finland, 1960-tal.400 EUR
305MATBORD, O.Y. Huonekalu-ja Rakennustyötehdas A.B. 1950-tal.Återrop
306Paavo Tynell, Bordslampa, modell 9202, Taito 1900-talets mitt.3 400 EUR
307Flemming Lassen, Soffmöblemang, 3 delar, tillverkad av Asko 1952-1956.10 500 EUR
308Alvar Aalto, KYRKBÄNK, modellexemplar, 1950-talets slut.1 600 EUR
309TAKLAMPA, "Gotodario/5", Goti Luminosi-serien, Barovier&Toso, Murano, Italien, 1995-2008.450 EUR
310Alvar Aalto, SKRIVBYRÅ, O.Y. Huonekalu- ja Rakennustyötehdas A.B. 1940-talets slut.1 000 EUR
311ALVAR AALTO, Dörrhandtag, 8 par, tillverkare Mariefors Bruk, 1950-tal.Återrop
312Yrjö Kukkapuro, Golvlampa, modell 100 Haimi, 1960-tal.1 300 EUR
313Pekka Perjo, FÅTÖLJER ett par, "Pohjola" Haimi / Avarte. Formgiven 1965.Återrop
314Paavo Tynell, Taklampa "Tähtitaivas" (Stjärnhimmel), Taito, 1900-luvun puoliväli.1 300 EUR
315Paavo Tynell, GOLVKANDELABER, smidesjärn, oy Taito ab, daterad 1926.1 500 EUR
316Eero Saarinen, Barstolar, 6 st, "Tulip" Knoll.1 500 EUR
317Margareta T. Nordman, Brickbord, Oy Stockmann Ab, Kervo Snickerifabrik, 1930-tal.300 EUR
318Alvar Aalto, Golvlampa modell A811, Valaistystyö.5 500 EUR
319Alvar Aalto, Trädgårdsmöblemang, 5 delar, "Aurinko-serien", Artek 1900-talets.1 250 EUR
320Paavo Tynell, TAKLAMPA, modell A 1982, Taito 1900-talets mitt.Återrop
321Yrjö Kukkapuro, fåtölj, "Karusell", Haimi 1960-talets slut.1 600 EUR
322Florence Knoll, Matbord, "Oval 96", Knoll International. Formgiven 1961.950 EUR
323Alvar Aalto, TAKLAMPA, A111, Valaistustyö.4 400 EUR
324Ilmari Tapiovaara, Pallar 2 st, "Pirkka", specialtillverkad modell, sannolikt Laukaan Puu 1900-talets mitt.900 EUR
325Paavo Tynell, Bordslampa, modell 5061, Idman 1900-talets mitt.3 400 EUR
326Carin Bryggman, FÅTÖLJ, tillverkare Kirjopuu 1950-tal.400 EUR
327Alvar Aalto, SERVERINGSVAGN, modell 99, O.Y. Huonekalu- ja Rakennustyötehdas A.B. 1940-tal.700 EUR
328Paavo Tynell, Golvlampa, modell 9609, Taito Oy, 1900-talets mitt.2 200 EUR
329Olavi Hänninen, SKRIVBORD, "Paletti" för HMN Huonekalu Mikko Nupponen, Lahtis, 1960-tal.500 EUR
330YRJÖ KUKKAPURO, Hörnsoffa, "Saturnus", Avarte, tidigt 1980-tal.Återrop
331Børge Mogensen, Fåtöljer, ett par, "Spanska stolen", Fredericia Stolefabrik, Danmark.2 600 EUR
332PAAVO TYNELL, Taklampa, Idman 1900-talets mitt.Återrop
333Tapio Wirkkala, FANERFAT, signerad TW.3 000 EUR
334Gunnel Nyman, Soffa, tillverkare Huhdan Puusepänliike 1934.3 500 EUR
335Lisa Johansson-Pape, Golvlampa, modell 30-058, Stockmann Orno, 1900-talets mitt.1 000 EUR
336Aarne Ervi, Soffbord, Merivaara Ervi Design, 1900-talets mitt.310 EUR
337Paavo Tynell, BORDSLAMPA, 9216, oy Taito ab. Modellen formgiven 1949.3 700 EUR
338Carl-Johan Boman, Fåtölj, "Flexibla stolen", N. Bomans Ångsnickeri Åbo. 1930-tal.Återrop
339Ilmari Tapiovaara, Fåtöljer, ett par, 2468, "Eve" for Asko. Formgiven 1960.1 400 EUR
340Bertel Gardberg, Pallar, 5 st, Normark Finnmade. 1960-tal.2 430 EUR
341Paavo Tynell, TAKLAMPA, modell 1965, Taito/Idman 1900-talets mitt.1 900 EUR
342YRJÖ KUKKAPURO, Fåtöljer, 4 st, modell ABS 3428X, Haimi 1970-tal.Återrop
343RUT BRYK OCH CARL-JOHAN BOMAN, Bord, Oy Boman Ab 1940-tal.Återrop
344Alvar Aalto, Golvlampa, modell A808, 1970-talets mitt.2 000 EUR
345Eliel Saarinen, STOL. "H-stol", tidigt 1900-tal, för Statens Järnvägar, Finland.400 EUR
346Alvar Aalto, BÄNK, O.Y. Huonekalu- ja Rakennustyötehdas A.B.300 EUR
347Lisa Johansson-Pape, Golvlampa, Orno 1960-tal.600 EUR
348Paavo Tynell, Taklampa, modell 9007/8, Idman, 1900-talets mitt.2 000 EUR
349Olavi Hänninen, SOFFGRUPP, 3 delar, "Bumerang", tillverkare HMN Huonekalu Mikko Nupponen, Lahtis, 1960-tal.3 200 EUR
350RAUNI PEIPPO, Pallar, 6 st, "Apila" (Fyrklöver) Oy Stockmann Ab, Kervo Snickerifabrik.300 EUR
351Paavo Tynell, GOLVLAMPOR, ett par, modell 9613, Taito 1900-talets mitt.5 600 EUR
352Ilmari Tapiovaara, X-BEN BORD för Keravan Puuteollisuus, 1940-tal.900 EUR
353ELNA KILJANDER, Stolar, 4 st, Oy Koti - Hemmet Ab, 1940-tal.Återrop
354Alvar Aalto, TAKLAMPOR, ett par, modell AE-9447-2, Itsu 1960-tal.4 200 EUR
355VOITTO HAAPALAINEN, Fåtölj, "Prisma T-666", Tehokaluste Oy.Återrop
356Alvar Aalto, GOLVLAMPA, A 805 "Änglavinge". Valaistustyö.3 500 EUR
357OTTO KORHONEN, STOL, O.Y. Huonekalu- ja Rakennustyötehdas A.B. Formgiven 1929.Återrop
358Alvar Aalto, TAKLAMPA. Bikupa A331. Tillverkad av Valaistustyö.2 800 EUR
359Tapio Wirkkala, SOFFBORD, Asko, 1900-talets mitt.1 400 EUR
360Lisa Johansson-Pape, TAKLAMPA, modell 70, Stockmann Orno 1940-talets slut.2 600 EUR
361Ilmari Tapiovaara, Fåtöljer ett par, "Domus", Keravan Puuteollisuus 1950-tal.2 600 EUR
362Paavo Tynell, GOLVLAMPA, modell K10-10, Idman, 1900-talets mitt.3 800 EUR
363Carl-Johan Boman, fåtölj, Oy Boman Ab 1940-tal.500 EUR
364PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ett par, modell 9414, Taito 1900-talets mitt.Återrop
365Stolar, ett par, Erkki Huttunens arkitektbyrå sent 1940-tal.Återrop
366Alvar Aalto, Bord / konferensbord, Artek 1900-talets mitt.600 EUR
367Paavo Tynell, TAKLAMPA, modell 1965, Taito Oy, 1900-talets mitt.2 000 EUR
368WERNER WEST, Soffa, Oy Stockmann Ab, Kervo Snickerifabrik, sent 1940-tal.Återrop
369Ilmari Tapiovaara, Pallar, ett par, "Pirkka" Asko 1950-tal.600 EUR
370Paavo Tynell, GOLVLAMPA, modell K10-10, Idman, 1900-talets mitt.4 000 EUR
371ALVAR AALTO, Fåtölj, Artek 1970/1980-tal.Återrop
372Paavo Tynell, TAKLAMPA Taito/Idman 1950-tal.6 500 EUR
373Lisa Johansson-Pape, VÄGGLAMPA, Stockmann Orno, 1900-talets mitt.950 EUR
374ALVAR AALTO, Bord, modell Y 89, Artek 1900-talets mitt.Återrop
375Lisa Johansson-Pape, Golvlampa, modell 2062, Stockmann Orno, 1900-talets mitt.4 600 EUR
376PAAVO TYNELL, Kandelaber, Taito, 1920/30-tal.Återrop
377JUHANI VÄLKEPINTA, Fåtölj, "Tornrum stolen". 1989.Återrop
378Paavo Tynell, BORDSLAMPA, modell 5066, Taito Oy, 1900-talets mitt.1 800 EUR
379Eliel Saarinen, Möblemang 4 delar, tillverkare N. Bomans Ångsnickeri Åbo. Formgiven ca 1908.3 900 EUR
380Paavo Tynell, TAKLAMPA, Taito 1900-talets mitt.3 800 EUR
381LAILA KARTTUNEN, HÅRGARNSMATTA, Kiikan Mattokutomo Finland, 1930-tal. 291x188 cm.Återrop
382HÅRGARNSMATTA, Finland, 1930-tal. Ca 310x230 cm.600 EUR
383TOINI KALLIO, HÅRGARNSMATTA, Aaltonens Mattväveri Kiikka, 1930-tal. Ca 240x175 cm.Återrop
384IMPI SOTAVALTA, HÅRGARNSMATTA, Kiikan Mattokutomo Finland, 1930-tal. 358x244 cm.Återrop
385MATTA, hårgarnsmatta, Finland 1930-tal.Återrop
386LAILA KARTTUNEN, HÅRGARNSMATTA, Aaltonens Mattväveri, Kiikka, Finland 1930-tal.Återrop
387Greta Skogster-Lehtinen, HÅRGARNSMATTA, tillverkare Aaltonens Mattväveri Kiikka 1930-tal.1 000 EUR
388Greta Skogster-Lehtinen, HÅRGARNSMATTA, Aaltonens Mattväveri, Kiikka, Finland. 1930-tal.1 000 EUR
389GRETA SKOGSTER-LEHTINEN, Hårgarnsmatta, Kotiteollisuus Oy Orkamo 1920-tal.Återrop
390Laila Karttunen, RYA, modell för Wetterhoff, 1930-tal. Ca 210x142 cm.700 EUR
391Greta Skogster-Lehtinen, Rya, Kodiksamin Kutomo, Finland. Ca 204x133 cm.700 EUR
392René Fumeron, vävnad, signerad. 1960-tal.1 300 EUR
393Uhra-beata Simberg-ehrström, RYA, Finska handarbetets vänner.2 800 EUR
394Tellervo Strömmer, RYA, Fredrika Wetterhoffin Kotiteollisuusopisto Hämeenlinna 1962. (Fredrika Wetterfhoffs Yrkesskola Tavastehus 1962).400 EUR
395Timo Sarpaneva, RYA, Villayhtymä Oy, tidigt 1960-tal. Ca 200x160 cm.800 EUR
396CECI SÖDERLUND, RYA. Ca 200x170 cm.Återrop
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

398. Tony Cragg, "No name".
Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
Budhistorik
190 000

ditt bud
185 000

ditt bud
Aktuellt bud:
190 000 SEK