Helsinki Design + Contemporary Art F201

290 föremål
EERO AARNIO, fåtöljer, 2 st samt bord, "Delfin", Adelta.
Klubbat pris
520 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
MARIKA MÄKELÄ, "UNMÖGLICHE ZEIT".
Klubbat pris
6 500 EUR
Utropspris
12 000 - 18 000 EUR
JANI LEINONEN, UTAN TITEL.
JANI LEINONEN, UTAN TITEL.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
HÅRGARNSMATTA, Finland, 1930-tal.
Klubbat pris
640 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, Taito 1900-talets mitt.
Klubbat pris
3 200 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
GERDA THESLEFF, KRUS, keramik, signerad GT.
Klubbat pris
620 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
FÅTÖLJ, "Mexiko", oy Paul Boman ab, Finland 1940-tal.
Klubbat pris
550 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, fat, signerad KS Arabia.
Klubbat pris
620 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
MAARIA OIKARINEN, "FEBER".
MAARIA OIKARINEN, "FEBER".
Klubbat pris
1 600 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
MÄRTA BLOMSTEDT, soffa, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 050 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
Klubbat pris
1 150 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
HENRY WUORILA-STENBERG, "MÅLNING".
Klubbat pris
2 500 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
MÄRTA BLOMSTEDT, fåtöljer, ett par, 1900-luvun puoliväli.
Klubbat pris
6 000 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
LUDWIG MIES VAN DER ROHE, fotpall "Barcelona", Knoll 1965.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
SAMPSA SARPARANTA, UTAN TITEL.
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell 330, Valaistustyö.
Klubbat pris
1 200 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
MAARIA MÄRKÄLÄ, "UTAN TITEL FÖR TILLFÄLLET".
Klubbat pris
1 200 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
PAAVO TYNELL, golvlampa, Taito, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
3 500 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
ALVAR AALTO, TAKLAMPA model A 330 Valaistustyö/Valaisinpaja.
Klubbat pris
670 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
HENRIK TJAERBY, matbord, "Bamboo", Artek Studio 2000-tal.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Klubbat pris
3 000 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
VILJO REVELL, soffbord,1900-talets mitt.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PEKKA PITKÄNEN, UTAN TITEL.
PEKKA PITKÄNEN, UTAN TITEL.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
MARIA LAINE, "PIMENTONI".
MARIA LAINE, "PIMENTONI".
Klubbat pris
1 250 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
ALVAR AALTO, Taklampa, modell A 624, Valaistustyö.
Klubbat pris
620 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
SOFFA, 1900-talets mitt.
SOFFA, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
HENRY WUORILA-STENBERG, "DINA TÅRAR".
Klubbat pris
2 600 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
DORA JUNG, provväv signerad Dora Jung. Tidigt 1950-tal.
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
FÅTÖLJER, ett par 1900-talet mitt.
Klubbat pris
270 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
FÅTÖLJER, ETT PAR, Oy Paul Boman Ab 1950-tal.
Klubbat pris
2 601 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A335A, Valaistustyö.
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
MAARIA MÄRKÄLÄ, UR SERIEN "JAG HAR MÅLAT LJUS" (VIT).
Klubbat pris
1 150 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
TAISTO KAASINEN, relief, stengods, signerad T. Kaasinen Arabia.
Klubbat pris
670 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
MARI RANTANEN, UTAN TITEL.
MARI RANTANEN, UTAN TITEL.
Klubbat pris
520 EUR
Utropspris
600 - 700 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 556, Taito 1930-tal.
Klubbat pris
560 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
TUOMO LAAKSO, "STILLEBEN".
TUOMO LAAKSO, "STILLEBEN".
Klubbat pris
315 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
RUNAR ENGBLOM, fåtöljer, ett par 1950-talets början.
Klubbat pris
3 200 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
JANNE RÄISÄNEN, "A.R.".
JANNE RÄISÄNEN, "A.R.".
Klubbat pris
440 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
MAARIA MÄRKÄLÄ, UR SERIEN "JAG HAR MÅLAT LJUS" (GRÖN).
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR