Kan inte nå servern

Helsinki Design + Contemporary Art F201

 
290 föremål
MARIKA MÄKELÄ, "UNMÖGLICHE ZEIT".
MARIKA MÄKELÄ, "UNMÖGLICHE ZEIT".
Klubbat pris 
6 500 EUR
Utropspris
12 000 - 18 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, skulptur, keramik, signerad Kaipiainen.
BIRGER KAIPIAINEN, skulptur, keramik, signerad Kaipiainen.
Klubbat pris 
14 200 EUR
Utropspris
10 000 - 12 000 EUR
MÄRTA BLOMSTEDT, fåtöljer, ett par, 1900-luvun puoliväli.
MÄRTA BLOMSTEDT, fåtöljer, ett par, 1900-luvun puoliväli.
Klubbat pris 
6 000 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 9211, Taito 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 9211, Taito 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
9 100 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, bordslampa, stengods, signerad Kaipiainen.
BIRGER KAIPIAINEN, bordslampa, stengods, signerad Kaipiainen.
Klubbat pris 
7 200 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
RAFAEL WARDI, "SAMMANKOMST".
RAFAEL WARDI, "SAMMANKOMST".
Klubbat pris 
4 600 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
MARIKA MÄKELÄ, "MÅLNING".
MARIKA MÄKELÄ, "MÅLNING".
Klubbat pris 
7 250 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
ALVAR AALTO, vas, "Savoy" signerad Karhula 22 IX 37.
ALVAR AALTO, vas, "Savoy" signerad Karhula 22 IX 37.
Klubbat pris 
4 202 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
RUT BRYK, VÄGGRELIEF, stengods, signerad BRYK.
RUT BRYK, VÄGGRELIEF, stengods, signerad BRYK.
Klubbat pris 
6 200 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
PAAVO TYNELL, Golvlampa, modell 9628, Idman 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, Golvlampa, modell 9628, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
7 600 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
PAUL OSIPOW, UTAN TITEL.
PAUL OSIPOW, UTAN TITEL.
Klubbat pris 
7 400 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsfat, stengods, signerad Kaipiainen Arabia.
BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsfat, stengods, signerad Kaipiainen Arabia.
Klubbat pris 
3 000 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
MÄRTA BLOMSTEDT, fåtölj, Aulanko-modellen. Formgiven 1939.
MÄRTA BLOMSTEDT, fåtölj, Aulanko-modellen. Formgiven 1939.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
PAAVO TYNELL, golvlampa, Taito, 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, golvlampa, Taito, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
3 500 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
ALVAR AALTO, golvlampa, modell A808, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, golvlampa, modell A808, Valaistustyö.
Klubbat pris 
4 900 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, Taito 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, taklampa, Taito 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
3 200 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
HENRY WUORILA-STENBERG, "MÅLNING".
HENRY WUORILA-STENBERG, "MÅLNING".
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 5061, Idman 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 5061, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
10 500 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
ILMARI TAPIOVAARA, bordslampa, "Maija the Bee", Asko/Hienoteräs.
ILMARI TAPIOVAARA, bordslampa, "Maija the Bee", Asko/Hienoteräs.
Klubbat pris 
3 950 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
MARIANNA UUTINEN, UTAN TITEL.
MARIANNA UUTINEN, UTAN TITEL.
Klubbat pris 
1 800 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
HENRY WUORILA-STENBERG, "DINA TÅRAR".
HENRY WUORILA-STENBERG, "DINA TÅRAR".
Klubbat pris 
2 600 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
ALVAR AALTO, fåtölj modell 400, Artek 1990-början.
ALVAR AALTO, fåtölj modell 400, Artek 1990-början.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9029/5, Taito, 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9029/5, Taito, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
3 900 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
PAAVO TYNELL,  taklampa, modell 9029/6, Taito 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9029/6, Taito 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
5 900 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
PAAVO TYNELL, takkrona, Idman 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, takkrona, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
1 760 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsfat, stengods, signerad Kaipiainen Arabia.
BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsfat, stengods, signerad Kaipiainen Arabia.
Klubbat pris 
3 900 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A331, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, taklampa, modell A331, Valaistustyö.
Klubbat pris 
4 000 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
RUNAR ENGBLOM, fåtöljer, ett par 1950-talets början.
RUNAR ENGBLOM, fåtöljer, ett par 1950-talets början.
Klubbat pris 
3 200 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBAND "Quadrate forms", 18K guld. Lapponia 1976.
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBAND "Quadrate forms", 18K guld. Lapponia 1976.
Klubbat pris 
4 800 EUR
Utropspris
2 800 - 3 000 EUR
SILJA RANTANEN, UTAN TITEL.
SILJA RANTANEN, UTAN TITEL.
Klubbat pris 
4 400 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
ALVAR AALTO, TAKLAMPA modell A331, "Bikupa", Valaistustyö.
ALVAR AALTO, TAKLAMPA modell A331, "Bikupa", Valaistustyö.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsfat, signerad Kaipiainen Rörstrand.
BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsfat, signerad Kaipiainen Rörstrand.
Klubbat pris 
2 400 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
FÅTÖLJER, ETT PAR, Oy Paul Boman Ab 1950-tal.
FÅTÖLJER, ETT PAR, Oy Paul Boman Ab 1950-tal.
Klubbat pris 
2 601 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
HELI HUOTALA, "UTROTNINGSHOTAD".
HELI HUOTALA, "UTROTNINGSHOTAD".
Klubbat pris 
2 920 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
NINA ROOS, "UNTITLED".
NINA ROOS, "UNTITLED".
Klubbat pris 
2 200 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
RUT BRYK, relief, "Fönster", signerad Rut Bryk. 1980-tal.
RUT BRYK, relief, "Fönster", signerad Rut Bryk. 1980-tal.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
RUT BRYK, relief, "Fönster", signerad Rut Bryk. 1980-tal.
RUT BRYK, relief, "Fönster", signerad Rut Bryk. 1980-tal.
Klubbat pris 
2 600 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
HELKY JUVONEN, HALSBAND, 14K guld. Westerback, Helsingfors 1972.
HELKY JUVONEN, HALSBAND, 14K guld. Westerback, Helsingfors 1972.
Klubbat pris 
1 850 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
SIRPA SÄRKIJÄRVI, "OBSERVATÖR".
SIRPA SÄRKIJÄRVI, "OBSERVATÖR".
Klubbat pris 
3 000 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A 111, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, taklampa, modell A 111, Valaistustyö.
Klubbat pris 
4 150 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ERIC HYNYNEN, "GANG".
ERIC HYNYNEN, "GANG".
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
MAARIA OIKARINEN, "FEBER".
MAARIA OIKARINEN, "FEBER".
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
CRIS AF ENEHIELM, "BÄSTISAR".
CRIS AF ENEHIELM, "BÄSTISAR".
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, modell 1953, Idman, 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, modell 1953, Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
2 250 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
TAPIO NYYSSÖNEN, "FALLANDE ÄNGEL".
TAPIO NYYSSÖNEN, "FALLANDE ÄNGEL".
Klubbat pris 
1 800 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
MAARIA MÄRKÄLÄ, "UTAN TITEL FÖR TILLFÄLLET".
MAARIA MÄRKÄLÄ, "UTAN TITEL FÖR TILLFÄLLET".
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
RUT BRYK, relief, "Fönster", signerad Rut Bryk. 1980-tal.
RUT BRYK, relief, "Fönster", signerad Rut Bryk. 1980-tal.
Klubbat pris 
3 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, fåtölj,  "Karusell", Haimi 1970-tal.
YRJÖ KUKKAPURO, fåtölj, "Karusell", Haimi 1970-tal.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ALVAR AALTO, matbord H94, Artek 1900-talets mitt.
ALVAR AALTO, matbord H94, Artek 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
MAARIA MÄRKÄLÄ, UR SERIEN "JAG HAR MÅLAD LJUS".
MAARIA MÄRKÄLÄ, UR SERIEN "JAG HAR MÅLAD LJUS".
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
MAARIA MÄRKÄLÄ, UR SERIEN "JAG HAR MÅLAT LJUS" (GRÖN).
MAARIA MÄRKÄLÄ, UR SERIEN "JAG HAR MÅLAT LJUS" (GRÖN).
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
JUKKA MÄKELÄ, "LANDSKAP".
JUKKA MÄKELÄ, "LANDSKAP".
Klubbat pris 
2 900 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
MAARIA MÄRKÄLÄ, UR SERIEN "JAG HAR MÅLAT LJUS" (VIT).
MAARIA MÄRKÄLÄ, UR SERIEN "JAG HAR MÅLAT LJUS" (VIT).
Klubbat pris 
1 150 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
SOFIA WILKMAN, "STOR STEGE".
SOFIA WILKMAN, "STOR STEGE".
Klubbat pris 
2 600 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
MARIA LAINE, "PIMENTONI".
MARIA LAINE, "PIMENTONI".
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
PEKKA BARMAN, "VISION".
PEKKA BARMAN, "VISION".
Klubbat pris 
1 570 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
EERO AARNIO, fåtöljer, 2 st samt bord, "Delfin", Adelta.
EERO AARNIO, fåtöljer, 2 st samt bord, "Delfin", Adelta.
Klubbat pris 
520 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
RIITTA NELIMARKKA, "AQUATIC CHARICTERS IN WINTER JACKETS".
RIITTA NELIMARKKA, "AQUATIC CHARICTERS IN WINTER JACKETS".
Klubbat pris 
945 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
MÄRTA BLOMSTEDT, soffa, 1900-talets mitt.
MÄRTA BLOMSTEDT, soffa, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
1 050 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell 330, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, taklampa, modell 330, Valaistustyö.
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A 333 Valaistustyö.
ALVAR AALTO, taklampa, modell A 333 Valaistustyö.
Klubbat pris 
2 320 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Mariehand", 14K guld, Lapponia 1968.
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Mariehand", 14K guld, Lapponia 1968.
Klubbat pris 
1 300 EUR
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
KRISTIAN KROKFORS, "FASADER I VIBORG".
KRISTIAN KROKFORS, "FASADER I VIBORG".
Klubbat pris 
1 850 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR