Helsinki Design + Contemporary Art F201

290 föremål
PAUL OSIPOW, UTAN TITEL.
PAUL OSIPOW, UTAN TITEL.
Klubbat pris
570 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
PEKKA PITKÄNEN, UTAN TITEL.
PEKKA PITKÄNEN, UTAN TITEL.
Klubbat pris
440 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
TUOMO LAAKSO, "STILLEBEN".
TUOMO LAAKSO, "STILLEBEN".
Klubbat pris
315 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
SOFFA, 1900-talet mitt.
SOFFA, 1900-talet mitt.
Klubbat pris
370 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, gungstol, "A509", Avarte 1980-tal.
Klubbat pris
420 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
NINA ROOS, "TYCKTES HON VARA".
Klubbat pris
445 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
CARL-JOHAN BOMAN, Fåtölj, Oy Boman Ab, 1940-tal.
Klubbat pris
1 400 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
JANNE RÄISÄNEN, "REMU ROMULUS".
Klubbat pris
1 250 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
JANNE RÄISÄNEN, "A.R.".
JANNE RÄISÄNEN, "A.R.".
Klubbat pris
440 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
JANI LEINONEN, UTAN TITEL.
JANI LEINONEN, UTAN TITEL.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
DORA JUNG, löpare, "Viol", signerad DJ. Tidigt 1960-tal.
Klubbat pris
420 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
KRISTIAN KROKFORS, "SKYDD".
KRISTIAN KROKFORS, "SKYDD".
Klubbat pris
680 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
PAUNO ANTERO POHJOLAINEN, TÄYSI MALJA,
Klubbat pris
640 EUR
Utropspris
600 - 700 EUR
MARI RANTANEN, UTAN TITEL.
MARI RANTANEN, UTAN TITEL.
Klubbat pris
520 EUR
Utropspris
600 - 700 EUR
HANNAH HAMBERG, "WC".
HANNAH HAMBERG, "WC".
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
KAJ FRANCK, pokal, signerad Kaj Franck Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris
1 200 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
DORA JUNG, provväv signerad Dora Jung. Tidigt 1950-tal.
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
BIRGER HAHL, skänk, "Ruutu 154" Asko 1930-tal.
Klubbat pris
1 050 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
FÅTÖLJER, ett par 1900-talet mitt.
Klubbat pris
270 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
GERDA THESLEFF, KRUS, keramik, signerad GT.
Klubbat pris
620 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
IMPI SOTAVALTA, RYA, 1931. Ca 140x110 cm.
Klubbat pris
410 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A335A, Valaistustyö.
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
FÅTÖLJ, "Mexiko", oy Paul Boman ab, Finland 1940-tal.
Klubbat pris
550 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
SKÄNK, Finland 1930-tal.
SKÄNK, Finland 1930-tal.
Klubbat pris
1 150 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
LEA ESKOLA, Finska handarbetets vänner. Ca 162x115 cm.
Klubbat pris
420 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
PAUNO ANTERO POHJOLAINEN,  "DAG OCH NATT".
Klubbat pris
960 EUR
Utropspris
700 - 800 EUR
TIINA LAASONEN, "NORDIC WALK - FLYKTIG".
Klubbat pris
1 150 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
LAURI LAINE, UTAN TITEL.
LAURI LAINE, UTAN TITEL.
Klubbat pris
850 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
ALVAR AALTO, TAKLAMPA model A 330 Valaistustyö/Valaisinpaja.
Klubbat pris
670 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
OIVA TOIKKA, skulptur osignerad, Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris
3 600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
RUT BRYK, tallrik, fajans, signerad BRYK.
Klubbat pris
2 500 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
HENRIK TJAERBY, matbord, "Bamboo", Artek Studio 2000-tal.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, bordslampa, modell 100, Haimi, 1960-tal.
Klubbat pris
1 200 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 556, Taito 1930-tal.
Klubbat pris
560 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
SAMPSA SARPARANTA, UTAN TITEL.
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 450 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR