Kan inte nå servern

Tema Eclectic Auktion S193

 
855 föremål
416. VITRINSKÅP. Troligen Frankrike, 1700-talets andra hälft.
416. VITRINSKÅP. Troligen Frankrike, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
417. Alfred Thörne, Hus i lummig trädgård.
417. Alfred Thörne, Hus i lummig trädgård.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
418. SKÅP. Holland, 1700-talets slut.
418. SKÅP. Holland, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
419. KARMSTOL. Gustaviansk. En senare kopia medföljer.
419. KARMSTOL. Gustaviansk. En senare kopia medföljer.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
420. DAMARBETSBORD. Sengustavianskt.
420. DAMARBETSBORD. Sengustavianskt.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
421. KARMSTOL. Danmark, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
421. KARMSTOL. Danmark, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
422. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
422. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
424. BORDSPENDYL, av Antoine André Ravrio, Paris (1759-1814). Empire.
424. BORDSPENDYL, av Antoine André Ravrio, Paris (1759-1814). Empire.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
425. Ragnar Person, Kaffestunden.
425. Ragnar Person, Kaffestunden.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
426. LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
426. LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
427. LÄSLAMPA. Frankrike, 1800-talets mitt. Senempire.
427. LÄSLAMPA. Frankrike, 1800-talets mitt. Senempire.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
428. HANS OLSEN, matbord och stolar, 4 st, 
Frem Röjle, Danmark 1950-tal.
428. HANS OLSEN, matbord och stolar, 4 st, Frem Röjle, Danmark 1950-tal.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
429. FAT, porslin. Ming dynanstin (368-1644) med Xuandes sex karaktärers märke.
429. FAT, porslin. Ming dynanstin (368-1644) med Xuandes sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
1 700 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
430. SKÅLAR, tre stycken, temmoku. Song dynastin (960-1279), (jianyao).
430. SKÅLAR, tre stycken, temmoku. Song dynastin (960-1279), (jianyao).
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
431. TEMPELKLOCKA, brons. Ming dynastin (1368-1644).
431. TEMPELKLOCKA, brons. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
434. URNA med LOCK, lergods. Ming dynastin (1368-1644).
434. URNA med LOCK, lergods. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
435. BUDDHAHUVUD, brons. Thailand, 1700/1800-tal.
435. BUDDHAHUVUD, brons. Thailand, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
5 600 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
436. BERGERE. Frankrike, 1800-talets början. Empire.  I Jacob-Desmalters art.
436. BERGERE. Frankrike, 1800-talets början. Empire. I Jacob-Desmalters art.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
438. GOLVLAMPA, patinerad zink.
438. GOLVLAMPA, patinerad zink.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
439. TEXTIL, siden, vävd. "The Bund". 1900-talets första hälft.
439. TEXTIL, siden, vävd. "The Bund". 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
440. MUNJADO, 2 st. Okänd konstnär. Korea, Choson, 1800-tal.
440. MUNJADO, 2 st. Okänd konstnär. Korea, Choson, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
441. VASER, 2 st, porslin. Korea.
441. VASER, 2 st, porslin. Korea.
Klubbat pris 
600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
442. VAS, porslin. Choson, Korea, 1800-tal.
442. VAS, porslin. Choson, Korea, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
443. ASKAR med LOCK, 2 st, porslin. Ming- och mingstil. Trol Japan omkr 1900.
443. ASKAR med LOCK, 2 st, porslin. Ming- och mingstil. Trol Japan omkr 1900.
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
444. SKÅLFAT, porslin. Södra Sung.
444. SKÅLFAT, porslin. Södra Sung.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
445. Pastoralt landskap med vilande herde.
445. Pastoralt landskap med vilande herde.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
446. Guido Reni Hans efterföljd, Den heliga familjen.
446. Guido Reni Hans efterföljd, Den heliga familjen.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
447. Peter Paul Rubens Efter, Hos spåkvinnan.
447. Peter Paul Rubens Efter, Hos spåkvinnan.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
448. OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, italiensk skola, 1700/1800-tal.
448. OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, italiensk skola, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
449. Bruno Liljefors, Kråka i tall.
449. Bruno Liljefors, Kråka i tall.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
450. OBJEKT, vit jade. Kina.
450. OBJEKT, vit jade. Kina.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
451. Helmer Osslund, Höstdag i Lappland.
451. Helmer Osslund, Höstdag i Lappland.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
452. Roy Adzak, Utan titel.
452. Roy Adzak, Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
453. WILHELM ENGSTRÖM, olja på duk, sign o dat -74.
453. WILHELM ENGSTRÖM, olja på duk, sign o dat -74.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
454. Anna Palm de Rosa, Gatubild Paris.
454. Anna Palm de Rosa, Gatubild Paris.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
455. Emma Ekwall, Blomsterstilleben.
455. Emma Ekwall, Blomsterstilleben.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
456. Olof Hermelin, Höstlandskap.
456. Olof Hermelin, Höstlandskap.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
457. Marin med segel- och ångbåtar.
457. Marin med segel- och ångbåtar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
458. Ängel med symboler för Kristi lidande.
458. Ängel med symboler för Kristi lidande.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
459. Vy mot Waldemarsudde.
459. Vy mot Waldemarsudde.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
460. KARMSTOL. Gustavianskt provinsarbete.
460. KARMSTOL. Gustavianskt provinsarbete.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
461. SOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
461. SOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
462. Gabriel Ferrier, Läsande flicka.
462. Gabriel Ferrier, Läsande flicka.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
463. TRÄDGÅRDSURNOR, ett par, gjutjärn.
Barockstil.
463. TRÄDGÅRDSURNOR, ett par, gjutjärn. Barockstil.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
464. SKRIVBORD. Fredrik I:s tid. Senbarock.
464. SKRIVBORD. Fredrik I:s tid. Senbarock.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
465. Linn Fernström, Figurscen.
465. Linn Fernström, Figurscen.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
466. Carl Oskar Borg, Grand Cayon.
466. Carl Oskar Borg, Grand Cayon.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
467. BYRÅ. Gustaviansk.
467. BYRÅ. Gustaviansk.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
468. KARMSTOLAR, ett par, gustavianskt provinsarbete 1800-tal.
468. KARMSTOLAR, ett par, gustavianskt provinsarbete 1800-tal.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
470. ERIK HÖGLUND, säng, 1969.
470. ERIK HÖGLUND, säng, 1969.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
471. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
471. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
472. FÅTÖLJ. England, 1800-talets början. Regency.
472. FÅTÖLJ. England, 1800-talets början. Regency.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
473. Alexander Calder, "Carrefour".
473. Alexander Calder, "Carrefour".
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
474. Alfred Wahlberg, Lysekil.
474. Alfred Wahlberg, Lysekil.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
475. SPEGEL, av Niclas Meunier (mästare i Stockholm 1754-97). Gustaviansk.
475. SPEGEL, av Niclas Meunier (mästare i Stockholm 1754-97). Gustaviansk.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
476. Pablo Picasso, "Affiche pour l'Exposition 1957".
476. Pablo Picasso, "Affiche pour l'Exposition 1957".
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
477. SOFFA. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
477. SOFFA. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
478. KARMSTOL. Gustaviansk.
478. KARMSTOL. Gustaviansk.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
479. LJUSKRONA, för nio ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
479. LJUSKRONA, för nio ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
480. SOFFA. Louis XV, 1700-talets mitt.
480. SOFFA. Louis XV, 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
481. Sven X:et Erixson, "Lada".
481. Sven X:et Erixson, "Lada".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
482. TABURETTER, ett par. Gustavianska provinsarbeten 1700/1800-tal.
482. TABURETTER, ett par. Gustavianska provinsarbeten 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
483. KARMSTOL. Gustavianskt provinsarbete.
483. KARMSTOL. Gustavianskt provinsarbete.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
484. SPELBORD. Sengustavianskt.
484. SPELBORD. Sengustavianskt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
485. SOFFA. Gustaviansk.
485. SOFFA. Gustaviansk.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
486. SOFFA. Sengustaviansk.
486. SOFFA. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
487. BYRÅ. Tyskland, 1700-tal.
487. BYRÅ. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
488. HÖRNKONSOLBORD. Sengustavianskt.
488. HÖRNKONSOLBORD. Sengustavianskt.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
489. SALONGSBORD. Gustaviansk stil.
489. SALONGSBORD. Gustaviansk stil.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
490. KONSOLBORD. Gustavianskt.
490. KONSOLBORD. Gustavianskt.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
491. Carl Fredrik Reuterswärd, "Blårelativiteter".
491. Carl Fredrik Reuterswärd, "Blårelativiteter".
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
492. Ragnar von Holten, "Inmutning med husbock".
492. Ragnar von Holten, "Inmutning med husbock".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
493. Leonard Forslund, "A (Die Nationen) K".
493. Leonard Forslund, "A (Die Nationen) K".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
494. Louis Cane, "2 Femme IV".
494. Louis Cane, "2 Femme IV".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
495. SEMIANTIK FERAGHAN KELLY. 397,5 x 174 cm.
495. SEMIANTIK FERAGHAN KELLY. 397,5 x 174 cm.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
496. Greta Knutson-Tzara, Interiör, franskt lantkök.
496. Greta Knutson-Tzara, Interiör, franskt lantkök.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
497. Endre Nemes, Komposition.
497. Endre Nemes, Komposition.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
498. Peter Dahl, "Peter Dahl Grafik 1952-2008".
498. Peter Dahl, "Peter Dahl Grafik 1952-2008".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
499. Alfred Wahlberg, Västkusten, sommar Bohuslän.
499. Alfred Wahlberg, Västkusten, sommar Bohuslän.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
500. Jakob Björck Hans krets, Damporträtt.
500. Jakob Björck Hans krets, Damporträtt.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
501. Thure Wallner, Örnnästet.
501. Thure Wallner, Örnnästet.
Klubbat pris 
24 500 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
502. Jacob Gillberg, "Plan över flottan vid Viborgs redd 1790".
502. Jacob Gillberg, "Plan över flottan vid Viborgs redd 1790".
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
5 000 - 5 500 SEK
503. SALONGSBORD. Italien, 1800-tal.
503. SALONGSBORD. Italien, 1800-tal.
Klubbat pris 
92 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
504. TALLRIKAR, 3 st, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
504. TALLRIKAR, 3 st, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
505. TALLRIKAR, 2 st, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
505. TALLRIKAR, 2 st, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
1 800 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
506. KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
506. KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
507. LJUSSTAKAR, ett par. Ryssland, 1800-talets början. Empire.
507. LJUSSTAKAR, ett par. Ryssland, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
508. BORDSPENDYL, av Carl Adolph Talén (verksam i Stockholm 1809-1815-). Empire.
508. BORDSPENDYL, av Carl Adolph Talén (verksam i Stockholm 1809-1815-). Empire.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
511. Porträtt av dam med bok.
511. Porträtt av dam med bok.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
512. Anders Johan Hansson Tillskriven, "Johan Gustaf Norstedt" (1764-1846).
512. Anders Johan Hansson Tillskriven, "Johan Gustaf Norstedt" (1764-1846).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
513. SIDENMÅLNING. Sen Qing.
513. SIDENMÅLNING. Sen Qing.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
514. Olof Hermelin, Insjölandskap.
514. Olof Hermelin, Insjölandskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
515. Jan Hermann Barend Koekkoek Tillskriven, Flodlandskap.
515. Jan Hermann Barend Koekkoek Tillskriven, Flodlandskap.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
516. Olle Borg, Utan titel.
516. Olle Borg, Utan titel.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
517. KISTA. Gotik och senare.
517. KISTA. Gotik och senare.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

636. PG Thelander, "Henri Calet/Städaren".
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
95 000
 
SEK
ditt bud
90 000
 
SEK
ditt bud
85 000
 
SEK
ditt bud
80 000
 
SEK
ditt bud
75 000
 
SEK
ditt bud
70 000
 
SEK
ditt bud
65 000
 
SEK
ditt bud
Aktuellt bud:
95 000 SEK