Kan inte nå servern

Tema Eclectic Auktion S193

 
855 föremål
753. INDUSTRISTOLAR, 2 st, bl a Evertaut, 1900-talets mitt.
753. INDUSTRISTOLAR, 2 st, bl a Evertaut, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
852. LJUSSTAKAR, ett par, senbarock, Frankrike.
852. LJUSSTAKAR, ett par, senbarock, Frankrike.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
845. SYMPHONIUM SPELDOSA, Tyskland ca 1900.
845. SYMPHONIUM SPELDOSA, Tyskland ca 1900.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
504. TALLRIKAR, 3 st, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
504. TALLRIKAR, 3 st, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
438. GOLVLAMPA, patinerad zink.
438. GOLVLAMPA, patinerad zink.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
798. SKÖLDPADDSFOSSIL, sen Eocen (ca 55-34 miljoner år sedan).
798. SKÖLDPADDSFOSSIL, sen Eocen (ca 55-34 miljoner år sedan).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 500 SEK
776. CHAMPAGNEKYLARE, Louis XVI-stil 1800-tal.
776. CHAMPAGNEKYLARE, Louis XVI-stil 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
713. VÄGGHYLLA modell 2085, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn.
713. VÄGGHYLLA modell 2085, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
714. BORDSARMATUR, modell 2466, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn.
714. BORDSARMATUR, modell 2466, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
718. SERVERINGSVAGN Hans J Wegner för Andreas Tuck, Danmark.
718. SERVERINGSVAGN Hans J Wegner för Andreas Tuck, Danmark.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
292. Louis Masreliez Tillskriven, Förslag till väggdekorationer.
292. Louis Masreliez Tillskriven, Förslag till väggdekorationer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
40. URNA med LOCK. Japan, sekelskifte 1900.
40. URNA med LOCK. Japan, sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
45. SKÅL på FOT, glas. Gunnar Cyrén, Orrefors 1977. Graal.
45. SKÅL på FOT, glas. Gunnar Cyrén, Orrefors 1977. Graal.
Klubbat pris 
1 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
330. YTTERFODER, flintgods. Rörstrand sekelskifte 1900.
330. YTTERFODER, flintgods. Rörstrand sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
334. BORGE MOGENSEN, byrå, teak, Karl Andersson.
334. BORGE MOGENSEN, byrå, teak, Karl Andersson.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
291. Fredric Westin Tillskriven, Förslag till plafondmålning.
291. Fredric Westin Tillskriven, Förslag till plafondmålning.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
293. Teckningar, 4st. 17/1800tal.
293. Teckningar, 4st. 17/1800tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
300. VÄGGARMATURER, ett par, Josef Frank Firma Svenskt Tenn modell 2389.
300. VÄGGARMATURER, ett par, Josef Frank Firma Svenskt Tenn modell 2389.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
301. VÄGGARMATURER ett par, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn modell 2389.
301. VÄGGARMATURER ett par, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn modell 2389.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
254. IKON med rizza av silver. S:t Petersburg 1860.
254. IKON med rizza av silver. S:t Petersburg 1860.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
66. STEKFAT, porslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
66. STEKFAT, porslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
346. FLASKA med PROPP, stengods.  Hans Hedberg.
346. FLASKA med PROPP, stengods. Hans Hedberg.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
344. BÄGARE, Lorens Stabeus, Stockholm 1752.
344. BÄGARE, Lorens Stabeus, Stockholm 1752.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 SEK
328. Hertha Hillfon, KNÄCKEBRÖD.
328. Hertha Hillfon, KNÄCKEBRÖD.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
364. ALEXIS ANKARCRONA. Olja på duk. Sign Alexis Ankarcrona och dat 1901.
364. ALEXIS ANKARCRONA. Olja på duk. Sign Alexis Ankarcrona och dat 1901.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
362. SUPSKED, silver. Benedict Stechau, Karlskrona 1714.
362. SUPSKED, silver. Benedict Stechau, Karlskrona 1714.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
366. RODOLFO DORDONI, sittpuffar, "Villon", ett par för Moroso, Italien.
366. RODOLFO DORDONI, sittpuffar, "Villon", ett par för Moroso, Italien.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
379. Karl Axel Pehrson, "Växande inifrån".
379. Karl Axel Pehrson, "Växande inifrån".
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
387. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
387. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
372. BYRÅ, okänd formgivare, Spanien, 1980-tal.
372. BYRÅ, okänd formgivare, Spanien, 1980-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
374. RODNEY KINSMAN, bokhylla, "Grafitti", för Bieffeplast, 1980-tal.
374. RODNEY KINSMAN, bokhylla, "Grafitti", för Bieffeplast, 1980-tal.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
110. Johnny Oppenheimer, Stilleben med mortel.
110. Johnny Oppenheimer, Stilleben med mortel.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
251. RÖKELSEKAR, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
251. RÖKELSEKAR, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
241. TULPANVAS, porslin. Sen Qing.
241. TULPANVAS, porslin. Sen Qing.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
216. VINKANNA, porslin. Qingbai, Yuan dynastin (1279-1368).
216. VINKANNA, porslin. Qingbai, Yuan dynastin (1279-1368).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
223. FAT, porslin. Qinag dynastin. Qianlong (1736-95).
223. FAT, porslin. Qinag dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
224. VAS, brons. Ming dynastin (1368-1644).
224. VAS, brons. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
232. FIGURER, 2 st, stengods. Gunnar Nylund, Rörstrand.
232. FIGURER, 2 st, stengods. Gunnar Nylund, Rörstrand.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
213. SÅSSNIPOR, ett par, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
213. SÅSSNIPOR, ett par, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
1 700 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
215. Vas, porslin. Qing dynastin.
215. Vas, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
3. Evert Lundquist, Flicka.
3. Evert Lundquist, Flicka.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
176. BOJAN med LOCK, porslin. Qing dynastin ca 1800.
176. BOJAN med LOCK, porslin. Qing dynastin ca 1800.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
180. TEDOSOR, ett par, porslin. Qing dynastin Qianlong (1736-95).
180. TEDOSOR, ett par, porslin. Qing dynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
156. BOJANER med LOCK, 2 st, snarlika, porslin. Qing dynastin.
156. BOJANER med LOCK, 2 st, snarlika, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
123. GOLVVAS, porslin. Kanton. Sen Qing.
123. GOLVVAS, porslin. Kanton. Sen Qing.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
119. STEKFAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
119. STEKFAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
127. TERRINFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
127. TERRINFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
27. LJUSSTAKAR, ett par. Argent haché 1800-tal.
27. LJUSSTAKAR, ett par. Argent haché 1800-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
35. TALLRIKAR, 12 st, porslin. Herend sekelskifte 1900.
35. TALLRIKAR, 12 st, porslin. Herend sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
32. FIGURGRUPP, porslin. Meissen 1900-talets första hälft.
32. FIGURGRUPP, porslin. Meissen 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
450. OBJEKT, vit jade. Kina.
450. OBJEKT, vit jade. Kina.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
587. LJUSSTAKAR, ett par, brons, 1700-tal.
587. LJUSSTAKAR, ett par, brons, 1700-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
529. SYBORD. Danmark, 1800-talets början. Märkt undertill ESMANN.
529. SYBORD. Danmark, 1800-talets början. Märkt undertill ESMANN.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
606. REMMARE, 18 st, gröna. Trol Reijmyre.
606. REMMARE, 18 st, gröna. Trol Reijmyre.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
610. SKÅL, porslin. Sen Qing. Kangxi-stil. Xuandes märke.
610. SKÅL, porslin. Sen Qing. Kangxi-stil. Xuandes märke.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
645. Peter Dahl, "Vin och honung".
645. Peter Dahl, "Vin och honung".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 SEK
647. Karl Axel Pehrson, "Rött bryter in".
647. Karl Axel Pehrson, "Rött bryter in".
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
854. LJUSSTAKAR, ett par Louis XVI, Frankrike.
854. LJUSSTAKAR, ett par Louis XVI, Frankrike.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
857. TEKANNA, porslin. Qing dynastin.
857. TEKANNA, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
859. TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
859. TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
856. PENSELSTÄLL, bambu. Kina, 1900-tal.
856. PENSELSTÄLL, bambu. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
830. Annie Leibovitz, Bruce Springsteen.
830. Annie Leibovitz, Bruce Springsteen.
Klubbat pris 
5 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
828. BÅLSKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
828. BÅLSKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
737. GOLVLAMPA, Alvar Aalto, Artek Finland 1900-talets slut.
737. GOLVLAMPA, Alvar Aalto, Artek Finland 1900-talets slut.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
740. KAROTT med LOCK, kompaniporslin, Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
740. KAROTT med LOCK, kompaniporslin, Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
748. LJUSSTAKAR, ett par, 1800/1900-tal.
748. LJUSSTAKAR, ett par, 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
749. TAKLYKTA, Marocko 1900-tal.
749. TAKLYKTA, Marocko 1900-tal.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
823. CHARKA, silver. S:t Petersburg, 1700-tal.
823. CHARKA, silver. S:t Petersburg, 1700-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
831. TALLRIKAR, 4 st, porslin, djupa. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
831. TALLRIKAR, 4 st, porslin, djupa. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
822. GUNGSTOL, Ray och Charles Eames för Herman Miller, USA.
822. GUNGSTOL, Ray och Charles Eames för Herman Miller, USA.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
692. MATBORD, Yrjö Kukkapuro för Haimi, Finland 1970-tal.
692. MATBORD, Yrjö Kukkapuro för Haimi, Finland 1970-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
681. Arne Frifarare, "Kryddhylla på hjul".
681. Arne Frifarare, "Kryddhylla på hjul".
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
497. Endre Nemes, Komposition.
497. Endre Nemes, Komposition.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
598. AMPEL för 4 ljus, mässing. Empire.
598. AMPEL för 4 ljus, mässing. Empire.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
595. NECESSAIRE, silver, utl stmplr 1700-tal.
595. NECESSAIRE, silver, utl stmplr 1700-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
596. RITVERKTYG i läderetui, 3 delar, 1800-tal.
596. RITVERKTYG i läderetui, 3 delar, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
632. Otto G Carlsund, "Komposition".
632. Otto G Carlsund, "Komposition".
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
633. Otto G Carlsund, "Komposition".
633. Otto G Carlsund, "Komposition".
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
677. POTTSKÅP. Sverige, 1800-tal.
677. POTTSKÅP. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
553. BRICKBORD. Gustaviansk stil.
553. BRICKBORD. Gustaviansk stil.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
482. TABURETTER, ett par. Gustavianska provinsarbeten 1700/1800-tal.
482. TABURETTER, ett par. Gustavianska provinsarbeten 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
483. KARMSTOL. Gustavianskt provinsarbete.
483. KARMSTOL. Gustavianskt provinsarbete.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
486. SOFFA. Sengustaviansk.
486. SOFFA. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
785. SAMLING UPPSTOPPADE FÅGLAR, nio st.
785. SAMLING UPPSTOPPADE FÅGLAR, nio st.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
296. FOTOGRAFI, föreställande Ingmar Bergman.
296. FOTOGRAFI, föreställande Ingmar Bergman.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
790. TRÄDGÅRDSURNOR, ett par, gjutjärn 1900-tal.
790. TRÄDGÅRDSURNOR, ett par, gjutjärn 1900-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
731. FIGURIN, "Springare", Stig Lindberg, Gustavsberg studio 1952-72.
731. FIGURIN, "Springare", Stig Lindberg, Gustavsberg studio 1952-72.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
710. BORD, Alvar Aalto för Artek, Finland.
710. BORD, Alvar Aalto för Artek, Finland.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
763. VAS,"Kraka", Sven Palmqvist, Orrefors 1950-tal.
763. VAS,"Kraka", Sven Palmqvist, Orrefors 1950-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
764. FÅTÖLJ, "BD1", design Björn Dahlström för Cbi, Sverige 2000-tal.
764. FÅTÖLJ, "BD1", design Björn Dahlström för Cbi, Sverige 2000-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
762. KULISSDELAR, ett par, 1800-tal.
762. KULISSDELAR, ett par, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
549. FREDRIK AKREL Svenska vyer bl a Svartsjö slott
549. FREDRIK AKREL Svenska vyer bl a Svartsjö slott
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK