Design – tidlösa och ikoniska möbler samt föremål

Rum med nordisk design

Föremål i fokus

179 föremål
Taklampa, Italien, 1960-tal.
1d 9 tim
Taklampa, Italien, 1960-tal.
4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Lisa Larson, figuriner, 3 st, Gustavsberg.
1d 9 tim
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Nordiska Kompaniet, matbord, "Lovö", 1940-tal.
1d 9 tim
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Soffa, Swedish Modern, 1900-talets mitt.
1d 11 tim
38 500 SEK
Utropspris
30 000 SEK
Wilke Adolfsson, vas, graal.
1d 12 tim
Wilke Adolfsson, vas, graal.
1 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Bordslampor, ett par, Bergboms.
2d 5 tim
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Jonas Rooth, ljuskrona, Kivik, 1997.
2d 6 tim
300 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Tom Dixon, pall, "Fan", samtida.
2d 8 tim
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Kjell Engman, vas, Kosta Boda.
3d 8 tim
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Taklampa, 1920/30-tal.
3d 10 tim
Taklampa, 1920/30-tal.
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Barpallar, 4 st, Johanson Design.
3d 10 tim
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Soffa, Slettvoll, Norge.
4d 8 tim
Soffa, Slettvoll, Norge.
2 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Fåtölj med fotpall, Jio Möbler.
4d 8 tim
500 SEK
Utropspris
4 500 SEK
Fåtöljer, ett par, 1940-tal.
4d 9 tim
Fåtöljer, ett par, 1940-tal.
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
4d 9 tim
400 SEK
Utropspris
4 500 SEK