Kan inte nå servern

Design – tidlösa och ikoniska möbler samt föremål

Rum med nordisk design

Under vår kategori Design finner du allt från moderna klassiker till föremål av kända skandinaviska och internationella formgivare och möbeltillverkare. Vi får löpande in design inom alla kategorier såsom möbler, glas, belysning, keramik, silver och inom ett flertal olika tidsepoker – från omkring 1900 och fram till idag. Inred vackert... Läs mer

Föremål i fokus
 
121 föremål
Oi Soi Oi, taklampa, "Indochina umbrella".
4d
Oi Soi Oi, taklampa, "Indochina umbrella".
Aktuellt bud
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Erik Höglund, konstglas, 21 delar, Boda.
2d 22 tim
Erik Höglund, konstglas, 21 delar, Boda.
Aktuellt bud
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Allan Ebeling, fat, glaserad keramik, daterat 1926.
3d
Allan Ebeling, fat, glaserad keramik, daterat 1926.
Aktuellt bud
500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
John Kandell, hylla, "Pilaster", Källemo.
5d 22 tim
John Kandell, hylla, "Pilaster", Källemo.
Aktuellt bud
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Eva Englund, vas, graal, Orrefors Gallery, 1986.
1d 2 tim
Eva Englund, vas, graal, Orrefors Gallery, 1986.
Aktuellt bud
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Dan Ihreborn, pall, "Lins", Move, 2000-tal.
3d 2 tim
Dan Ihreborn, pall, "Lins", Move, 2000-tal.
Aktuellt bud
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Kjell Engman, skulptur, Kosta Boda.
1d 2 tim
Kjell Engman, skulptur, Kosta Boda.
Aktuellt bud
5 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Richard Hutten, taklampa, "Dandelion", Moooi.
4d
Richard Hutten, taklampa, "Dandelion", Moooi.
Aktuellt bud
300 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Ta del av det senaste från Bukowskis
Håll dig uppdaterad på våra kurerade temaauktioner, liveauktioner, visningar och nyheter från konst- och designvärlden. Prenumerera på vårt nyhetsbrev.