Design – tidlösa och ikoniska möbler samt föremål

Rum med nordisk design

Föremål i fokus

130 föremål
Bertil Vallien, unik skål, glas, Kosta Boda.
1d
3 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Pelarbord, 1900-talets mitt.
2d
Pelarbord, 1900-talets mitt.
3 050 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Erik Höglund, konstglas, 21 delar, Boda.
3d 1 tim
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Bordslampa, 1930-tal.
3m 11s
Bordslampa, 1930-tal.
60 EUR
Utropspris
250 EUR
John Kandell, hylla, "Pilaster", Källemo.
6d
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Stig Lindberg, väggplakett, Gustavsberg.
1 tim 31m
2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs Studio.
11m 11s
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
3d 2 tim
3 750 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Eva Englund, vas, graal, Orrefors Gallery, 1986.
1d 5 tim
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Dan Ihreborn, pall, "Lins", Move, 2000-tal.
3d 5 tim
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Bertil Vallien, båt, Kosta Boda.
29m 10s
5 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Kjell Engman, skulptur, Kosta Boda.
1d 5 tim
4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Versace, tallrikar, 6 st, porslin, Rosenthal.
6d 2 tim
4 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK