Kan inte nå servern

Design – tidlösa och ikoniska möbler samt föremål

Rum med nordisk design

Under vår kategori Design finner du allt från moderna klassiker till föremål av kända skandinaviska och internationella formgivare och möbeltillverkare. Vi får löpande in design inom alla kategorier såsom möbler, glas, belysning, keramik, silver och inom ett flertal olika tidsepoker – från omkring 1900 och fram till idag. Inred vackert... Läs mer

 
116 föremål
Olle Alberius, fat, glas Orrefors, 1990.
6d 20 tim
Olle Alberius, fat, glas Orrefors, 1990.
Aktuellt bud
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Anne Nilsson, vas, Orrefors, 1988.
52m 18s
Anne Nilsson, vas, Orrefors, 1988.
Aktuellt bud
500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Lars Hellsten, vas, "Ariel", Orrefors, 1979.
3d
Lars Hellsten, vas, "Ariel", Orrefors, 1979.
Aktuellt bud
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Erik Höglund, konstglas, 21 delar, Boda.
1d 21 tim
Erik Höglund, konstglas, 21 delar, Boda.
Aktuellt bud
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Spegel, 1930-40-tal.
21 tim 48m
Spegel, 1930-40-tal.
Aktuellt bud
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Bordslampa, Funkis, 1930-tal.
1d
Bordslampa, Funkis, 1930-tal.
Aktuellt bud
2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Eva Englund, vas, graal, Orrefors Gallery, 1986.
58m 18s
Eva Englund, vas, graal, Orrefors Gallery, 1986.
Aktuellt bud
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Ta del av det senaste från Bukowskis
Håll dig uppdaterad på våra kurerade temaauktioner, liveauktioner, visningar och nyheter från konst- och designvärlden. Prenumerera på vårt nyhetsbrev.