Design – tidlösa och ikoniska möbler samt föremål

Rum med nordisk design

Föremål i fokus

123 föremål
Lars Hellsten, vas.
6d 5 tim
Lars Hellsten, vas.
Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
Soffbord, samtida.
6d 5 tim
Soffbord, samtida.
Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
Bertil Vallien, skulptur, Kosta Boda.
6d 6 tim
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Eichholtz, soffbord, 4 st "Tortona".
5d 9 tim
1 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
Bordslampa modellnr 2173 Hemi 1970-tal.
4d 12 tim
500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Kaj Franck, vas, Nuutajärvi Notsjö.
4d 13 tim
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Kjell Engman, vas, Kosta Boda.
3d 9 tim
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Jonas Rooth, ljuskrona, Kivik, 1997.
2d 7 tim
300 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Taklampa, 1900-talets mitt.
2d 10 tim
Taklampa, 1900-talets mitt.
470 EUR
Utropspris
600 EUR
Taklampa, 1940-tal.
1d 9 tim
Taklampa, 1940-tal.
700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Taklampa, Italien, 1960-tal.
1d 10 tim
Taklampa, Italien, 1960-tal.
4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Wilke Adolfsson, vas, graal.
1d 13 tim
Wilke Adolfsson, vas, graal.
1 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Signe Persson-Melin, tekanna, stengods.
8 tim 31m
6 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK