Kan inte nå servern

Design – tidlösa och ikoniska möbler samt föremål

Rum med nordisk design

Under vår kategori Design finner du allt från moderna klassiker till föremål av kända skandinaviska och internationella formgivare och möbeltillverkare. Vi får löpande in design inom alla kategorier såsom möbler, glas, belysning, keramik, silver och inom ett flertal olika tidsepoker – från omkring 1900 och fram till idag. Inred vackert... Läs mer

Föremål i fokus
 
133 föremål
Anne Nilsson, vas/skål, Orrefors, 2000-tal.
7d 3 tim
Anne Nilsson, vas/skål, Orrefors, 2000-tal.
Aktuellt bud
300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Glismand & Rüdiger, soffbord, "Como", Bolia.
6d 8 tim
Glismand & Rüdiger, soffbord, "Como", Bolia.
Aktuellt bud
2 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Lars Hellsten, vas.
5d
Lars Hellsten, vas.
Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
Soffbord, samtida.
5d
Soffbord, samtida.
Aktuellt bud
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Bertil Vallien, skulptur, Kosta Boda.
5d 1 tim
Bertil Vallien, skulptur, Kosta Boda.
Aktuellt bud
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Eichholtz, soffbord, 4 st "Tortona".
4d 5 tim
Eichholtz, soffbord, 4 st "Tortona".
Aktuellt bud
12 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
Bordslampa modellnr 2173 Hemi 1970-tal.
3d 7 tim
Bordslampa modellnr 2173 Hemi 1970-tal.
Aktuellt bud
500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Kaj Franck, vas, Nuutajärvi Notsjö.
3d 8 tim
Kaj Franck, vas, Nuutajärvi Notsjö.
Aktuellt bud
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Kjell Engman, vas, Kosta Boda.
2d 4 tim
Kjell Engman, vas, Kosta Boda.
Aktuellt bud
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Vitrinskåp, samtida.
2d 5 tim
Vitrinskåp, samtida.
Aktuellt bud
4 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Carl-Harry Stålhane, vaser, 2 st, Rörstrand.
1d
Carl-Harry Stålhane, vaser, 2 st, Rörstrand.
Aktuellt bud
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Jonas Rooth, ljuskrona, Kivik, 1997.
1d 2 tim
Jonas Rooth, ljuskrona, Kivik, 1997.
Aktuellt bud
300 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Taklampa, 1900-talets mitt.
1d 5 tim
Taklampa, 1900-talets mitt.
Aktuellt bud
470 EUR
Utropspris
600 EUR
Taklampa, 1940-tal.
4 tim 18m
Taklampa, 1940-tal.
Aktuellt bud
700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Taklampa, Italien, 1960-tal.
5 tim 24m
Taklampa, Italien, 1960-tal.
Aktuellt bud
4 620 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Wilke Adolfsson, vas, graal.
8 tim 24m
Wilke Adolfsson, vas, graal.
Aktuellt bud
1 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Ta del av det senaste från Bukowskis
Håll dig uppdaterad på våra kurerade temaauktioner, liveauktioner, visningar och nyheter från konst- och designvärlden. Prenumerera på vårt nyhetsbrev.