Höstens Moderna 553

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
2Ivan Ivarson, Det röda hustaket.Omfattas av följerätt (d). Droit de Suite.
16Gösta Adrian-Nilsson, "Mjölkkusken".Korrekt titel "Mjölkkusken"
17Erik Olson, "Vestiaiare:C."No 7.Egon Östlunds samling.
18Gösta Adrian-Nilsson, "Rhumflaska och cigarettpaket".Egon Östlunds samling.
31Isaac Grünewald, Modell.Rätt utropspris 15.000-20.000.
80Agnes Cleve, "I skärgården".Det är olja på papper på pannå.
82Kurt Jungstedt, "Gösta Nystroem, Köpenhamn".Martin Strömberg, "Kurt Jungstedt", avbildad på helsida sid 47.
87Knut Lundström, "Klangbillede i e:dur".Utgått efter katalogens tryckning.
103Stellan Mörner, Surrealistiskt sällskap.Målningen är utförd i slutet av 1940-talet / början av 1950-talet.
129Siri Derkert, Porträtt av Elise Ottesen-Jensen.Porträttet föreställer Elise Ottensen-Jensen.
138HUGO ZUHR, olja på duk. Monogramsign.Tilläggsinformation: Inköpskvitto från Nermans bokhandel i Norrköping, 1947 medföljer.
149Staffan Hallström, "Gunghästen".Proveniens: Redaktör Arthur Elgstrand, Spånga.
150Lennart Rodhe, "Kontraster I".Astra äger en pendang (på duk).
160Lennart Rodhe, "Skådespelerskan".Rätt titel är "Skådespelerskan"
161Pierre Olofsson, "Skiss till Astra".Rätt titel "Skiss till Astra".
197Bengt Lindström, "Borttagningen".Executed 1980. Correct title "Borttagningen"
198Bengt Lindström, "Dans i gryningen".Executed ca 1980. Correct title "Dans i gryningen".
199Bengt Lindström, "Spanskt landskap".Executed 1988. Correct title "Spanskt landskap"
200Bengt Lindström, "Herdarna".Executed 1974. Correct title "Herdarna".
201Bengt Lindström, "Lek med ängel".Executed ca 1977.
202Bengt Lindström, "Den gula naken".Executed 1965. Correct title "Den gula naken".
203Bengt Lindström, "Brottarna".Executed 1960. Correct title "Brottarna".
221Henrik Allert, Vit duva.Henrik Allert är född 1937.
239Ilhan Koman, Utan titel.Omfattas av följerätt (d). Droit de Suite.
240Marino Marini, Porträtthuvud av Igor Stravinskij.Good condition. Very small chips on the end of the "throat".
241Kendra Ferguson, Utan titel.Omfattas av följerätt (d). Droit de Suite.
274Joan Miró, "Le resume calcule avec l'oiseau".The painting will be examined by Jaques Dupin in Paris the 29th of October 2009. The buyer of the painting will complete the purchase once the expertise is performed.
280Yolande Ardissone, Maison a Bretagne.Omfattas av följerätt (d). Droit de Suite.
289Ad Reinhardt, "Abstract painting 1957".Observera att det är olja på duk med bakstycke i kartong.
296GÄSTBOK.Omfattas av följerätt (d). Droit de Suite.
298Karel Appel, Ansikten.J.W Nieuwemhuizen, Antwerpen har, september 2009, studerat fotografier av målningen och bedömer den som ett originalverk av Karel Appel.
299Karel Appel, Utan Titel.Utförd 1975.
373Joan Miró, "Ma de proverbis".Mourlot 675 ej 678.
430Leonard Forslund, "Chiffer".Omfattas av följerätt (d). Droit de Suite.
433Patrik Qvist, "For all seasons-drive-by view".Proviniens; Galleri Niklas Belenius, Stockholm.
445Fredrik Wretman, "Coury-Wingate" ur American Floors.Rätt titel ska vara "Coury-Wingate". Monterad på glas, inte plexiglas.
446Fredrik Wretman, "Daniel Newburg" Ur American Floors.Monterat på glas, inte plexiglas.
453Fredrik Wretman, "Moma".Monterad på plexiglas. Utställd på Rosseum, Malmö.
454Leonard Forslund, "Hus i Öst, Hus i Nord, Hus i Väst, Hus i Syd".Omfattas av följerätt (d). Droit de Suite.
482Ulf Rollof, Utan titel.Signerad Rollof och utförd 1988.
496Christian Saldert, "If Authenticity Rely On The Behalf Of The Copy, Then These Are All Fake nr 1".Tillägg; Varit utställd på Galleri Kleerup, Stockholm, "Fienden" 2007 och "This is art" 2009.
520Olle Kåks, "Berså".Bilden i den tryckta katalogen är beskuren.
532Eva Löfdahl, "X-ad".Titel: "X-ad" Litteratur: Carina Hedén,"Eva Löfdahl" Hong Kong Press, 1991, Avbildad i färg sid 22.
537Dick Bengtsson, "Chivas Regal".Titeln är "Chivas Regal". Bilden i den tryckta katalogen är beskuren.
544Lars Hillersberg, "Stenbecks stia".Utförd 1999. Litteratur; Lars Hillersberg, "Brottas med grisar" 2001, avbildad sid 38.
556Ben Vautier, "ET SI ON TIRAIT UN COUP".Enligt Mats B:s anteckningar är detta ett Ae. Utfört i Nice 1966.
558Joseph Beuys, FILZKEIL.Oklart om den varit utställd på Solomon R. Guggenheim Museum, New York. Objektet avbildat i utställningskatalogen till Mats Bs "Fluxus - The development of an Antidote", Galleri Stenström 29 okt 1992- 17 jan 1993. Avbildad i Tisdall Caroline, "Joseph Beuys", utgiven av the Salomon R. Guggenheim Museum, 1979, sid. 180, 181.
566Jukka Mäkelä, UTAN TITEL.Bilden i den tryckta katalogen är beskuren.
576Bård Breivik, UTAN TITEL.Omfattas av följerätt (d). Droit de Suite.
581Annika Elisabeth von Hausswolff, "Language is a substitute for communication".Rätt titel ska vara; "Language is a substitute for communication". Bilden gjordes på uppdrag av Telia i början av 90-talet - förslag till telefonkatalogomslag som sedemera refuserades och sedan köptes in av Tele2 och blev telesonkort där detta är förlagan.
588Herb Ritts, "Naomi seated Hollywood 1991".Examinerad ur ram.
601Lennart Olson, "Red light, 1970".Signerad Lennart Olson. "Red light, 1970"
603Lennart Olson, "Västerbron III, 1954".Signerad Lennart Olson. "Västerbron, 1954"
621Cindy Sherman, Untitled.Rätt titel ska vara Untitled
623Jean Tinguely, "Meta".Omfattas av följerätt (d). Droit de Suite.
631Tracey Emin, "Foundlings and Fledglings - Our Angels of this Earth".Korrekt utrop 6000-8000 kr. Certifikat medföljer.
689JOSEF FRANK, vitrinskåp, Firma Svenskt Tenn. Modellnummer 2077.Nyckel saknas.
698JOSEF FRANK, golvlampa, Firma Svenskt Tenn. Modellnummer G 2431.Mittdelen svartlackerad, ej med läder.
716HERMAN BERGMAN KONSTGJUTERI AB, sannolikt, takarmatur, Sverige 1920-30-tal.Proveniens: Kommer från inredningen som gjordes för ryttmästare Axel Wallenberg på Villagatan 4 i Stockholm, där inredningen utfördes av arkitek Ivar Tengbom 1921.
717HERMAN BERGMAN KONSTGJUTERI AB, sannolikt, takarmatur, Sverige 1920-30-tal.Proveniens: Kommer från inredningen som gjordes för ryttmästare Axel Wallenberg på Villagatan 4 i Stockholm, där inredningen utfördes av arkitek Ivar Tengbom 1921.
732AXEL-EINAR HJORTH, skrivbord "Sibylla", Nordiska Kompaniet 1933.117x 66,5 cm, höjd 74 cm.
737AXEL EINAR HJORTH, karmstol och bord, "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal-.The table with burn damage at the top, some wear.
743CARL MALMSTEN, skåp, "Stigberget".Brännmärkt "CM" på baksidan.
749OSCAR NILSSON, skåp, utfört av Holger Eklund på Wickman & Nybergs Möblerings- och Snickeriverkstad, Stockholm 1937.Modellen utställd på Världsutställningen i Paris år 1937.
756ARNE JACOBSEN, bord modell 3603 och 5 stolar, "Myran", Fritz Hansen, Danmark, 1960-tal.Some wear and scratches to the painted surfaces, the table with a minor insignificant dent underneath the top. Later plastic feet. Please enlarge the web site pictures.
767JØRGEN PEDERSEN, skrivbord med sammanhängande sideboard, "Europa 2002-serie", E Pedersen & Søn, Danmark 1970-tal.Nyckel saknas.
773PIET HEIN, kandelaber, sjuarmad "Ursa Major", 1950-60-tal.Good condition with some wear, a spot with paint loss to the edge of the base and some scratches to the base. Please enlarge the web site pics in order to see in detail.
782MARCEL BREUER, Lounge Chair, Isokon England.Klädsel i grönt.
783CHARLES & RAY EAMES, fåtölj med ottoman, "Lounge Chair", för Herman Miller, USA.Very slight normal wear, the bases has some stains
799BOB VAN DEN BERGHE, matbord, "Cirkante", Van den Berghe-Pauvers, Gent, Belgien 2000.Ett gångjärn skadat.
843MATTA. Rölakan och gobelängteknik. 385,5 x 202,5 cm. Signerad LH GLH.Omfattas av följerätt (d). Droit de Suite
844MATTA. Rölakan och gobelängteknik. 384,5 x 201,5 cm. Signerad LH GLH.Omfattas av följerätt (d). Droit de Suite
890AMATTA. "Portocalli". Tät rya. 309 x 314 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).Obetydligt slitage, solkig.
1052DAUM, skål, Nancy, Frankrike. Jugend.Two broken bubbles to the body, otherwise in a good condition.
1058DAUM, vas, Nancy, Frankrike. Jugend.Kat: Något slipad kring mynningskanten.
1063DAUM, vas, Nancy, Frankrike. Jugend.Rätt höjd 5.5 cm.
1179STIG LINDBERG, vaser, 7 st och 1 skål, Gustavsbergs studio.Kat. Större vita vasen med nagg och liten mynningsspricka. Skålen med fotnötning.

Utdragna föremål

Nr.
48
105
180
181
185
189
273
317
347
357
368
389
394
396
402
467
491
527
629
630
726
1199

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.

Föremål med införselmoms

Nr.Föremål
249Ragnhild Keyser, "Signal".