Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 554

 
1554 föremål
903. TABURETTER, ett par. Gustavianska.
903. TABURETTER, ett par. Gustavianska.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
18 000 - 22 000 SEK
1073. SEMIANTIK HERIS. 361 x 290,5 cm.
1073. SEMIANTIK HERIS. 361 x 290,5 cm.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
15. Arthur Bianchini, "Utsikt från Rålambshov".
15. Arthur Bianchini, "Utsikt från Rålambshov".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
460. MJÖLKKANNA, Johan Georg Höderich, Köpenhamn 1775. Rokoko.
460. MJÖLKKANNA, Johan Georg Höderich, Köpenhamn 1775. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
719. ÖRHÄNGEN, ROSENSLIPADE DIAMANTER OCH ORIENTPÄRLOR,
719. ÖRHÄNGEN, ROSENSLIPADE DIAMANTER OCH ORIENTPÄRLOR,
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
720. ARMBAND, FYRA RADER ORIENTPÄRLOR,
720. ARMBAND, FYRA RADER ORIENTPÄRLOR,
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
809. SYBORD. Sengustavianskt.
809. SYBORD. Sengustavianskt.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1496. URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1496. URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1446. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1446. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1291. RÖKELSEKAR, ett par, brons. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1291. RÖKELSEKAR, ett par, brons. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
845. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
845. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
757. RING,
757. RING,
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
813. TIDNINGSSTÄLL, sk Canterbury.
England, 1800-tal.
813. TIDNINGSSTÄLL, sk Canterbury. England, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
343. Den heliga familjen omgiven av ärkeänglar.
343. Den heliga familjen omgiven av ärkeänglar.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
655. RING, 18K VITGULD MED BRILJANTSLIPAD DIAMANT.
655. RING, 18K VITGULD MED BRILJANTSLIPAD DIAMANT.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
626. ÖRHÄNGEN, 14K GULD, ST PETERSBSURG.
626. ÖRHÄNGEN, 14K GULD, ST PETERSBSURG.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
619. ARMLÄNK MED 33 BRILJANTSLIPADE DIAMANTER,
619. ARMLÄNK MED 33 BRILJANTSLIPADE DIAMANTER,
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
721. HÄNGSMYCKE, SOUTH SEA PÄRLA OCH TURMALIN,
721. HÄNGSMYCKE, SOUTH SEA PÄRLA OCH TURMALIN,
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
392A. Wilhelm von Wright, Lemmel.
392A. Wilhelm von Wright, Lemmel.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
28. Ivar Arosenius, Kärleksgnabb.
28. Ivar Arosenius, Kärleksgnabb.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
490. LJUSSTAKAR, ett par, av Sven Olson, Ängelholm 1803. Sengustavianska.
490. LJUSSTAKAR, ett par, av Sven Olson, Ängelholm 1803. Sengustavianska.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
398. Joseph Roos (Rosa), Djur- och människostudier.
398. Joseph Roos (Rosa), Djur- och människostudier.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
284. Salvator Rosa Tillskriven, Landskap med den barmhärtige samariten.
284. Salvator Rosa Tillskriven, Landskap med den barmhärtige samariten.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1251. TALLRIK, porslin. Frankrike, Sèvres. Daterad LL för 1788.
1251. TALLRIK, porslin. Frankrike, Sèvres. Daterad LL för 1788.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
911. SPEGEL, av Nils Sundström (spegelmakare i Stockholm 1754-1781). Rokoko.
911. SPEGEL, av Nils Sundström (spegelmakare i Stockholm 1754-1781). Rokoko.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
847. KARMSTOLAR, ett par. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Transition.
847. KARMSTOLAR, ett par. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Transition.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
823. KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
823. KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
359. John Joseph Barker of Bath, Gårdfarihandlaren.
359. John Joseph Barker of Bath, Gårdfarihandlaren.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1023. URNA/LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1023. URNA/LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
52. Fanny Hjelm, Blomsterstilleben.
52. Fanny Hjelm, Blomsterstilleben.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
146. Elisabeth Warling, Porträtt av Riksantikvarien Hans Olof Hildebrand.
146. Elisabeth Warling, Porträtt av Riksantikvarien Hans Olof Hildebrand.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
263. Carl Johan Fahlcrantz, Vidsträckt landskap med Västerås i fonden.
263. Carl Johan Fahlcrantz, Vidsträckt landskap med Västerås i fonden.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1090. SEMIANTIK KESHAN. 328,5 x 218 cm.
1090. SEMIANTIK KESHAN. 328,5 x 218 cm.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
258. Carl Wahlbom, Sto med föl.
258. Carl Wahlbom, Sto med föl.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1229. GLACIERER, ett par, porslin. Meissen, Marcolinis period (1774-1815).
1229. GLACIERER, ett par, porslin. Meissen, Marcolinis period (1774-1815).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
741. COLLIER SOUTH SEAPÄRLOR  MED DIAMANTLÅS,
741. COLLIER SOUTH SEAPÄRLOR MED DIAMANTLÅS,
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
744. RING MED SMARAGD OCH DIAMANTER,
744. RING MED SMARAGD OCH DIAMANTER,
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
175. Axel Petersson Döderhultarn, "Ottenbyare".
175. Axel Petersson Döderhultarn, "Ottenbyare".
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
319. Musikstycket.
319. Musikstycket.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
309. Johann Elias Ridinger Hans krets, Landskap med räv och tupp i strid.
309. Johann Elias Ridinger Hans krets, Landskap med räv och tupp i strid.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
431. Charles Melchior Descourtis, "Paul et Virginie".
431. Charles Melchior Descourtis, "Paul et Virginie".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1151. TSCHARKA, sannolikt av Fyed Ruch, S:t Petersburg 1899-1908.
1151. TSCHARKA, sannolikt av Fyed Ruch, S:t Petersburg 1899-1908.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1141. DRUVPOKAL med lock, icke identifierad mästare, Moskva 1758.
1141. DRUVPOKAL med lock, icke identifierad mästare, Moskva 1758.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
723. RING MED CABOCHONSLIPAD SMARAGD OCH FEM BRILJANTSLIPADE DIAMANTER,
723. RING MED CABOCHONSLIPAD SMARAGD OCH FEM BRILJANTSLIPADE DIAMANTER,
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
31. Severin Nilson, Landskap med höhässjor och figur i häst och vagn.
31. Severin Nilson, Landskap med höhässjor och figur i häst och vagn.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1167. LÄSLAMPA, för två ljus. Troligen Ryssland. Senempire.
1167. LÄSLAMPA, för två ljus. Troligen Ryssland. Senempire.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1029. FYRFAT. Antikiserande, 1800-tal.
1029. FYRFAT. Antikiserande, 1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1434. VIKSKÄRM, åtta delar, porslin och trä. Qing dynastin, omkring 1800.
1434. VIKSKÄRM, åtta delar, porslin och trä. Qing dynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
163. Christian Eriksson, "Sittande lapp".
163. Christian Eriksson, "Sittande lapp".
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
819. SPELBORD. Gustavianskt.
819. SPELBORD. Gustavianskt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1091. SEMIANTIK KESHAN. 378 x 247,5 cm.
1091. SEMIANTIK KESHAN. 378 x 247,5 cm.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1459. SKÅLFAT, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
1459. SKÅLFAT, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1287. FOHUNDAR på SOCKEL, ett par, keramik. Qing dynastin (1644-1912).
1287. FOHUNDAR på SOCKEL, ett par, keramik. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
873. KARMSTOL. Ephraim Ståhls art. Sengustaviansk.
873. KARMSTOL. Ephraim Ståhls art. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
504. BÄGARE, icke identifierad mästare, Söderköping 1739.
504. BÄGARE, icke identifierad mästare, Söderköping 1739.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
777. HÄNGSKÅP. Norge. Märkt NNS 1846.
777. HÄNGSKÅP. Norge. Märkt NNS 1846.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
642. HALSKEDJA MED 15 CABOCHONSLIPADE BLÅ SAFIRER.
642. HALSKEDJA MED 15 CABOCHONSLIPADE BLÅ SAFIRER.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
638. BROSCH, PLATINA, GULD, BLÅ SAFIR.
638. BROSCH, PLATINA, GULD, BLÅ SAFIR.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
640. ÖRHÄNGEN, GULD/SILVER MED STJÄRNSAFIRER. RYSSLAND.
640. ÖRHÄNGEN, GULD/SILVER MED STJÄRNSAFIRER. RYSSLAND.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
498B. BÄGARE med LOCK, av Johann Jacob Petrus, Augsburg 1685.
498B. BÄGARE med LOCK, av Johann Jacob Petrus, Augsburg 1685.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
392B. Magnus von Wright, Ung talgoxe (Parus major).
392B. Magnus von Wright, Ung talgoxe (Parus major).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
322B. Petrus van Schendel, Galant sällskap vid fackelbärande putto.
322B. Petrus van Schendel, Galant sällskap vid fackelbärande putto.
Klubbat pris 
58 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
161. Carl Eldh, Sittande flicka.
161. Carl Eldh, Sittande flicka.
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
511. DUBBELBÄGARE, av Johan Malmstedt, Göteborg 1807.
511. DUBBELBÄGARE, av Johan Malmstedt, Göteborg 1807.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
689. ÖRHÄNGEN MED 134 SMÅBRILJANTER.
689. ÖRHÄNGEN MED 134 SMÅBRILJANTER.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
694. HÄNGE MED BRILJANTSLIPADE DIAMANTER.
694. HÄNGE MED BRILJANTSLIPADE DIAMANTER.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1116. SEMIANTIK TÄBRIS. 406,5 x 289 cm.
1116. SEMIANTIK TÄBRIS. 406,5 x 289 cm.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
812. BORD. Gustavianskt.
812. BORD. Gustavianskt.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
428. Isidore Laurent Deroy, "Vue de Stokholm".
428. Isidore Laurent Deroy, "Vue de Stokholm".
Klubbat pris 
15 100 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1146. CIGARRSKRIN, av Jegor Korzinkin, S:t Petersburg 1891.
1146. CIGARRSKRIN, av Jegor Korzinkin, S:t Petersburg 1891.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1424. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1424. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
717. ARMBAND, TVÅFÄRGAT GULD,
717. ARMBAND, TVÅFÄRGAT GULD,
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 16 000 SEK
1066. SEMIANTIK GHOM PART SILK. 229,5 x 152,5 cm.
1066. SEMIANTIK GHOM PART SILK. 229,5 x 152,5 cm.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
19. Robert Thegerström, Sommarlandskap, solnedgång.
19. Robert Thegerström, Sommarlandskap, solnedgång.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
964. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
964. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
962. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
962. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1124. OLD TÄBRIS FIGURAL. 288,5 x 196,5 cm.
1124. OLD TÄBRIS FIGURAL. 288,5 x 196,5 cm.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
474. SOCKERSKÅL med lock, Johan Fredrik Wildt, Stockholm 1799. Gustaviansk.
474. SOCKERSKÅL med lock, Johan Fredrik Wildt, Stockholm 1799. Gustaviansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
811. BRICKBORD. Sengustavianskt.
811. BRICKBORD. Sengustavianskt.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
971. GOLVUR. England, 1700-talets andra hälft. "Edw. Cockey Warminster".
971. GOLVUR. England, 1700-talets andra hälft. "Edw. Cockey Warminster".
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1255. URNOR, ett par, porslin. Empire.
1255. URNOR, ett par, porslin. Empire.
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
852. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten.
852. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1365. SKÅLFAT, porslin. Sannolikt Ming dynastin.
1365. SKÅLFAT, porslin. Sannolikt Ming dynastin.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1367. VAS, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1367. VAS, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1007. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
1007. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
272. Madonnan med barnet.
272. Madonnan med barnet.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
995. BORDSPENDYL. Fransk senempire.
995. BORDSPENDYL. Fransk senempire.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
986. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
986. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
988. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
988. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
990. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
990. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
996. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets andra fjärdedel.
996. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets andra fjärdedel.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1404. TERRIN med LOCK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95) ca 1746.
1404. TERRIN med LOCK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95) ca 1746.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1506. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1506. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK