Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 562

 
284 föremål
1099. HÄNGSMYCKE, gammalslipad diamant, ca 2.40 ct, samt mindre diamanter. Ca 1915.
1099. HÄNGSMYCKE, gammalslipad diamant, ca 2.40 ct, samt mindre diamanter. Ca 1915.
Klubbat pris
110 000 SEK
Utropspris
65 000 - 70 000 SEK
1043. RING, briliantslipad diamant, ca 1 ct.
1043. RING, briliantslipad diamant, ca 1 ct.
Klubbat pris
41 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1059. ÖRHÄNGEN, turkoser med briljantslipade diamanter, tot. ca 1.70 ct.
1059. ÖRHÄNGEN, turkoser med briljantslipade diamanter, tot. ca 1.70 ct.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1139. RING, tre briljantslipade diamanter, tot. 1.10 ct.
1139. RING, tre briljantslipade diamanter, tot. 1.10 ct.
Klubbat pris
15 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1158. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 4.25 ct, varav mittsten ca 0.45 ct.
1158. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 4.25 ct, varav mittsten ca 0.45 ct.
Klubbat pris
31 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1157. BROSCH, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.60 ct.
1157. BROSCH, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.60 ct.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1074. RINGAR, Cartier, 3 st, med rubin, smaragd och blå safir.
1074. RINGAR, Cartier, 3 st, med rubin, smaragd och blå safir.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1199. ARMBANDSUR, Chaumet, Khésis, briljantslipade diamanter.
1199. ARMBANDSUR, Chaumet, Khésis, briljantslipade diamanter.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1164. HÄNGESMYCKE, skuren jade, samt ett par örhängen. Tidigt 1900-tal.
1164. HÄNGESMYCKE, skuren jade, samt ett par örhängen. Tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
988. RING, smaragdslipad diamant, sk square emerald cut, 3.02 ct. Cert. IGI.
988. RING, smaragdslipad diamant, sk square emerald cut, 3.02 ct. Cert. IGI.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
300 000 - 325 000 SEK
1060. DIAMANT, briljantslipad, oinfattad, 1.01 ct. Cert. IGI.
1060. DIAMANT, briljantslipad, oinfattad, 1.01 ct. Cert. IGI.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
1061. DIAMANT, briljantslipad, oinfattad, 1 ct. Cert. IGI.
1061. DIAMANT, briljantslipad, oinfattad, 1 ct. Cert. IGI.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
1167. RING, briljant- och prinsesslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct.
1167. RING, briljant- och prinsesslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1140. RING, Chanel, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.75 ct.
1140. RING, Chanel, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.75 ct.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1049. ÖRHÄNGEN, Cartier, 'Panthérè', guld med ögon av smaragd. 1990-tal.
1049. ÖRHÄNGEN, Cartier, 'Panthérè', guld med ögon av smaragd. 1990-tal.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1187. RING, navettslipade diamanter, tot. ca 4.80 ct.
1187. RING, navettslipade diamanter, tot. ca 4.80 ct.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1212. FICKUR, spindelur med centralsekund och kalender, guld, tidigt 1800-tal.
1212. FICKUR, spindelur med centralsekund och kalender, guld, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1207. FICKUR, svenskt spindelur i guld, Lindgren, slät boett. Sent 1700-tal.
1207. FICKUR, svenskt spindelur i guld, Lindgren, slät boett. Sent 1700-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1208. FICKUR, svenskt spindelur i guld, Öhman,  ca 1790-1810.
1208. FICKUR, svenskt spindelur i guld, Öhman, ca 1790-1810.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1188. RING, oval fasettslipad smaragd, 1.25 ct.
1188. RING, oval fasettslipad smaragd, 1.25 ct.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1168. HÄNGE, droppslipad smaragd, ca 1.70 ct.
1168. HÄNGE, droppslipad smaragd, ca 1.70 ct.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1178. HÄNGSMYCKE, briljantslipade diamanter, tot. 3.02 ct, i form av hjärta.
1178. HÄNGSMYCKE, briljantslipade diamanter, tot. 3.02 ct, i form av hjärta.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1177. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 14.66 ct.
1177. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 14.66 ct.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
185 000 - 190 000 SEK
1068. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 10.05 ct.
1068. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 10.05 ct.
Klubbat pris
100 000 SEK
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
1077. HÄNGSMYCKE, briljantslipade diamanter, tot 1.78 ct, i form av litet hjärta.
1077. HÄNGSMYCKE, briljantslipade diamanter, tot 1.78 ct, i form av litet hjärta.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
1176. ÖRHÄNGEN, 24 baguetteslipade diamanter, tot. 3.08 ct.
1176. ÖRHÄNGEN, 24 baguetteslipade diamanter, tot. 3.08 ct.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
22 000 - 25 000 SEK
1232. SPINDELUR, Graham, London, repousséboett, 1700-talets mitt.
1232. SPINDELUR, Graham, London, repousséboett, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1241. SPINDELUR, Frankrike, 1700-talets mitt.
1241. SPINDELUR, Frankrike, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1216. DAMFICKUR, Lepine & Neveu à Paris. 1800-talets första hälft.
1216. DAMFICKUR, Lepine & Neveu à Paris. 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1218. DAMFICKUR, Frankrike. 1800-talets första hälft.
1218. DAMFICKUR, Frankrike. 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1244. SPINDELUR, Le Roy, Paris. Sent 1700-tal.
1244. SPINDELUR, Le Roy, Paris. Sent 1700-tal.
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1236. FICKUR, cylindergång, Bouvier, Genève. 1800-talets mitt.
1236. FICKUR, cylindergång, Bouvier, Genève. 1800-talets mitt.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1245. SPINDELUR, självslag. Tidigt 1700-tal.
1245. SPINDELUR, självslag. Tidigt 1700-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1231. FICKUR, Breguet et fils, kvartsrepeter. 1800-talets andra hälft.
1231. FICKUR, Breguet et fils, kvartsrepeter. 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
19 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1229. FICKUR, Kühl, kronometergång. 1800-tal.
1229. FICKUR, Kühl, kronometergång. 1800-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1228. FICKUR, Patek Philippe, savonette. 1918.
1228. FICKUR, Patek Philippe, savonette. 1918.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1225. FICKUR, Urban Jürgensen, Köpenhamn. Duplexgång. Tidigt 1800-tal.
1225. FICKUR, Urban Jürgensen, Köpenhamn. Duplexgång. Tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1223. FICKUR, Omega, kronograf. Ca 1900.
1223. FICKUR, Omega, kronograf. Ca 1900.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1220. FICKUR, A. Lange & Söhne, Glashütte Dresden. Sent 1800-tal.
1220. FICKUR, A. Lange & Söhne, Glashütte Dresden. Sent 1800-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1243. SPINDELUR, Buckingham, London. Tidigt 1700-tal.
1243. SPINDELUR, Buckingham, London. Tidigt 1700-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1227. FICKUR, Urban Jürgensen & Sönner, Köpenhamn. Sent 1800-tal.
1227. FICKUR, Urban Jürgensen & Sönner, Köpenhamn. Sent 1800-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1237. SPINDELUR, Busch, Hamburg. Tidigt 1700-tal.
1237. SPINDELUR, Busch, Hamburg. Tidigt 1700-tal.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1224. FICKUR, Fredrik Jürgensen, Köpenhamn. Cylindergång. Tidigt 1800-tal.
1224. FICKUR, Fredrik Jürgensen, Köpenhamn. Cylindergång. Tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1221. DÄCKSUR, A. Lange & Söhne.
1221. DÄCKSUR, A. Lange & Söhne.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1222. FICKUR, Robert & Courvoisier, minutrepeter. 1800-talets mitt.
1222. FICKUR, Robert & Courvoisier, minutrepeter. 1800-talets mitt.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1219. DAMFICKUR, Ulysse Nardin, Locle.
1219. DAMFICKUR, Ulysse Nardin, Locle.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1242. SPINDELUR, Courvoisier, Frankrike, kvartsrepeter. Sent 1700-tal.
1242. SPINDELUR, Courvoisier, Frankrike, kvartsrepeter. Sent 1700-tal.
Klubbat pris
17 500 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1234. FICKUR, 'Chronometre', kronometergång, savonette, Schweiz. Ca 1900.
1234. FICKUR, 'Chronometre', kronometergång, savonette, Schweiz. Ca 1900.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1238. SPINDELUR, London, repousséboett. Tidigt 1700-tal.
1238. SPINDELUR, London, repousséboett. Tidigt 1700-tal.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1215. DAMFICKUR, spindelur, Berthoud, Paris. Ca 1820.
1215. DAMFICKUR, spindelur, Berthoud, Paris. Ca 1820.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1240. SPINDELUR, Meynier, Frankrike. 1700-talets första hälft.
1240. SPINDELUR, Meynier, Frankrike. 1700-talets första hälft.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1239. SPINDELUR, London, tidigt 1700-tal.
1239. SPINDELUR, London, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1246. SPINDELUR, Le Roy, Paris, för turkiska marknaden. 1700-tal.
1246. SPINDELUR, Le Roy, Paris, för turkiska marknaden. 1700-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
953. BROSCH, snäckskalskamé med guldbård, 1800-talets andra hälft.
953. BROSCH, snäckskalskamé med guldbård, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1084. RING, briljantslipad diamant, 6 ct.
1084. RING, briljantslipad diamant, 6 ct.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
1193. COLLIER, blå safirer med briljantslipade diamanter, tot. ca 1.30 ct.
1193. COLLIER, blå safirer med briljantslipade diamanter, tot. ca 1.30 ct.
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1105. COLLIER, odlade South sea pärlor, 14,6-13,8 mm, med kullås.
1105. COLLIER, odlade South sea pärlor, 14,6-13,8 mm, med kullås.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
80 000 - 85 000 SEK
1184. COLLIER, briljantslipade diamanter, tot. 15.85 ct.
1184. COLLIER, briljantslipade diamanter, tot. 15.85 ct.
Klubbat pris
86 000 SEK
Utropspris
80 000 - 85 000 SEK
1069. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 5.30 ct.
1069. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 5.30 ct.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK