Vårens Moderna 566

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
17Leander Engström, "Varitédansöser".Rätt titel är "Varitédansöser". Målningen var med på Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Expressionistuställningen", 1918, kat nr 5.
20Gösta Adrian-Nilsson, Vy över Lund från konstnärens fönster.Fel titel i den tryckta katalogen. Korrekt titel: Vy över Lund från konstnärens fönster. / Erroneous title in the printed catalogue. Correct title: View over Lund from the artist's window.
35Inge Schiöler, Skymningsljus.Ny titel: Skymningsljus.
69Isaac Grünewald, "Far och son" (Isaac och Ivan).Tillägg i utstälningsinformation: National museet, "Konstnärspar kring sekelskiftet", 2 mars - 14 maj 2006. Skagens museum, "Nordiska konstnärspar omkring 1900", 23 juni - 17 september 2006.
76Agda Holst, "Utsikt över Östra Boulevarden, Kristianstad".Korrekt teknik : Uppfodrad duk.
78Lars Boëthius, Utsikt mot Karlbergs slott.Målningen utförd på 1920-tal.
89Nils von Dardel, "Dandyn faller från tornet".Skiss till Tora Dardel's debutbok "Flickan som reste ensam".
96Ragnar Sandberg, "Frukter".Målningarna är utförda 1942 och målad till Conrad Pineus 70-årsjubileum 1942. Rätt titel "Frukter" Intyg medföljer.
165PER ERIK BÖKLIN. Olja på pannå. Signerad P E Böklin och daterad 1947 a tergo.Omfattas av konstnärsavgift (d)/ Droite de Suite
167Per-Erik Böklin, "Hydra".Omfattas av konstnärsavgift (d)/ Droite de Suite
185Bengt Lindström, "Dame de Pique".Signed Lindström. Executed 1964. Georges Boudaille, "Bengt Lindström - Peintures", 1984, avbildad sid 36.
221Jesús Rafael Soto, "Anello".Omfattas av konstnärsavgift (d)/ Droite de Suite
222Jesús Rafael Soto, Utan titel.Omfattas av konstnärsavgift (d)/ Droite de Suite
223Henri Laurens, "Tête de jeune fillette".Upplaga 5/6.
232Marc Chagall, "La Mariée à la Lune".Omfattas av konstnärsavgift (d)/ Droite de Suite
239Jacques Doucet, "Presence nocturne".Verket kommer att inkluderas i den reviderade upplagan av kostnärens catalogue raisonné.
241Le Corbusier, Utan titel.Troligen inköpt på Galerie Blanche, Stockholm.
261Richard Mortensen, Komposition.Jan Würtz Frandsen, "Richard Mortensen : ungdomsårene 1930-1940 : mellem surrealisme og abstraktion", 1984, avbildad sid 280.
262Richard Mortensen, "Hommage aux imponderables II".Christie's, Paris, 29 September 2010, cat no 182.
265Brion Gysin, Marknadsscen från Djama Elfna, Marrakech, Marocko.Signerad Brion Gysin och daterad -67 a tergo.
269René Portocarrero, "Figura Ornamental".Titel: "Figura Ornamental" Signed Portocarrero and dated 1968 on verso.
270Carlos Cruz-Diez, "Physichromie 748".Omfattas av konstnärsavgift (d)/ Droite de Suite
272Eugène Brands, "Women".Olja på papper uppfäst på duk.
276Asger Jorn, Komposition med häst.Olja på papper uppfäst på duk.
283Karel Appel, "Le Mendiant".Olja och akryl på papper uppklistrat på duk.
302Sybil Andrews, "Steeplechasing".Upplaga 50/Edition 50.
303"L'Antitête" Triztan Tzara (3 vol).Förvaringsportföljen medföljer ej. /Original slipcase not included.
412JOSEF FRANK, "Liljevalchssoffan" Firma Svenskt Tenn.Längd 288 cm; length 288 cm.
488OKÄND FORMGIVARE, stolar, 4 st, Frankrike 1920-30-tal.Proveniens: Enligt uppgift Eileen Gray.
519AXEL EINAR HJORTH, skåp "Åbo", Nordiska Kompaniet 1929.Fötter saknas/ feet missing.
531FOLKE BENSOW, "Parkbänk n:r 2", ett par, Näfveqvarns bruk.Längd/length 100 and 107 cm.
543AXEL EINAR HJORTH, bord "Typenko", Nordiska Kompaniet, 1931.Ändrat utrop 15000-18000 kr.
589ATELJÉ LYKTAN, takkrona och lampetter, 1 par, 1940-tal modell nr 117.An white laqured brass ceiling lamp and a pair of wall lamps, by ateljé Lyktan, 1940's.
605GEORG JENSEN, bestickuppsättning, 173 delar, "Liljekonvalj", Köpenhamn 1928-77.Totalt antal delar 173. 2 olika stora serveringsskedar ingår ej 3.
620HARALD NIELSEN, bägare, 6 st, Georg Jensen 1945-77, sterling,Graverat datum undertill / engraved date underneath each.
644UNO ÅHRÉN & ANNA PETRUS, praktterrin, CG Hallberg, Stockholm 1925. Signerad U. Åhrén.Praktterrinen även dokumenterat utställd i London år 1931 samt då sannolikt även i New York och Chicago år 1927 (samma utställning som vandrade vidare)
669W.A BOLIN, bestickuppsättning 136 delar "Modell I", silver, Stockholm ca 1947-49.Uppsättningen inkluderar även 17 tårtgafflar 12 salladsknivar
676EINAR TELANDER, kanna, Stockholm 1975.Skall uppbära konstnärsavgift (d).
678OLLE OHLSSON, dosa, Stockholm 1978, 18k.Gjuten dosa. Nr 8 av 10 st utförda. / A cast box, nr 8 in an edition of 10 boxes.
693WIWEN NILSSON, armring, Lund 1965, 18k rödguld.Gåvoinskription invändigt.
695WIWEN NILSSON, manschettknappar, 1 par, Lund 1969.Skall uppbära konstnärsavgift (d).
696WIWEN NILSSON, ring, Lund 1953(?otydligt),Ring stl ca 17,25/52
705WIWEN NILSSON, brosch, Lund 1952, sterling.Skall uppbära konstnärsavgift (d).
785PETER PELZEL, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal.Höjd 22 cm; height 22 cm.
792TIMO SARPANEVA, "Devil's Cradle" och "Devil's Churn", Iittala, Finland.Liten stötskada i på det större fatet.
879RUT BRYK, väggrelief, Arabia, Finland.Skall uppbära konstnärsavgift (d).
904VÄVNAD. "Röd S-bård". Inplock på linnebotten. 149 x 76,5 cm. Signerad MMF.Ingen konstnärsavgift, ingen (d).
905VÄVNADER, 4 st. "Röd häst". Gobelängteknik. ca 39,5 x 39 cm vardera. Signerade AB MMF.Ingen konstnärsavgift, ingen (d).
907VÄVNAD. "Täppan". Gobelängteknik. 62 x 104 cm. Signerad MMF.Ingen konstnärsavgift, ingen (d).
908VÄVNAD. "Födelsedagen". Gobelängteknik. 194 x 130 cm. Signerad MMF (Märta Måås-Fjetterström).Ingen konstnärsavgift, ingen (d).
911VÄVNAD. Slätväv. 248 x 137 cm.Slätväv.
912VÄVD TAPET. Gobelängteknik. 150 x 220,5 cm. Signerad PF BROR.WIKSTRÖM (Pinton Frères).Konstnärsavgift tillkommer.
913VÄVD TAPET. "Gånge Rolf, Rollon, duc de Normandie". 115 x 169,5 cm. Signerad GYNNING (Lars Gynning). Omkring 1960."Konstnärsavgift tillkommer. Rätt namn: "Gånge Rolf, Rollon, duc de Normandie. Litterature: Brunius, Teddy: Lars Gynning - textila bilder, Lund 1985, text och planscher sid 59-61.
914VÄVD TAPET. "The Room". 204,5 x 113,5 cm. Signerad EO (Elisabet Hasselberg-Olsson).Konstnärsavgift tillkommer.
920MATTA. "Park gulorange". Gobelängteknik. 284,5 x 226,5 cm. Signerad AB MMF BN.Konstnärsavgift tillkommer.
922MATTA. Rölakan och gobelängteknik. 224,5 x 164,5 cm. Signerad EG.Elsa Gullberg, komponerad 1960. Konstnärsavgift tillkommer.
924MATTA. "Solfläckar". Gobelängteknik. 612,5 x 413,5 cm. Signerad AB MMF BN.Konstnärsavgift tillkommer.
932MATTA. "Skvattram". Reliefflossa. 219 x 123 cm. Signerad MMF.Ingen konstnärsavgift, ingen (d).
935MATTA. "Höstmattan". Rölakan. 477 x 283 cm. Signerad MMF (Märta Måås-Fjetterström).Ingen konstnärsavgift, ingen (d).
937MATTA. "Vit botten". Rölakan. 228,5 x 172 cm. Signerad MMF.Ingen konstnärsavgift, ingen (d).
945MATTA. "Blåplump". Rund. Rölakan. 302,5-310 cm i diameter. Signerad MMF.Ingen konstnärsavgift, ingen (d).
957MATTA. "Rutor". Rölakan. 303 x 191,5 cm. Signerad HB ID (Hemslöjden Borås, Ingrid Dessau). Sverige omkring 1950-60.Konstnärsavgift tillkommer.

Utdragna föremål

Nr.
10
26
39
53
64
71
98
100
129
198
233
280
282
284
527
530
536
564
565
722
790
808
872
939

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.