Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 568

 
1861 föremål
647. LJUSKRONA, för sex ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
647. LJUSKRONA, för sex ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
648. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
648. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
928. LJUSSTAKAR, ett par, Audenarde, Belgien 1773. Rokoko.
928. LJUSSTAKAR, ett par, Audenarde, Belgien 1773. Rokoko.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
658. LJUSSTAKAR, ett par, av Johan Anjou (Gävle 1763-1808/10). Rokoko.
658. LJUSSTAKAR, ett par, av Johan Anjou (Gävle 1763-1808/10). Rokoko.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
674. LJUSSTAKAR, ett par, av Peter Ohlijn (1738-1801), Karlskrona 1800.
674. LJUSSTAKAR, ett par, av Peter Ohlijn (1738-1801), Karlskrona 1800.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1564. LJUSSTAKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1564. LJUSSTAKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1654. LJUSSTAKAR, ett par, porslin. Sen Qing dynasti.
1654. LJUSSTAKAR, ett par, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
927. LJUSSTAKAR, ett par, sannolikt av Andrew Fogelberg, London 1766.
927. LJUSSTAKAR, ett par, sannolikt av Andrew Fogelberg, London 1766.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
662. LJUSSTAKAR, ett par. Barock, omkring år 1700.
662. LJUSSTAKAR, ett par. Barock, omkring år 1700.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
673. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
673. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
671. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
671. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
669. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1740-tal. Louis XV.
669. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1740-tal. Louis XV.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
682. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
682. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
677. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
677. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
685. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
685. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
679. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
679. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
676. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
676. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
681. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
681. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
680. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
680. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
684. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
684. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
683. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
683. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
19 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
668. LJUSSTAKAR, ett par. Rokoko, 1700-talets mitt.
668. LJUSSTAKAR, ett par. Rokoko, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
675. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, 1700-talets slut.
675. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
18 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
672. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
672. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
747. LJUSSTAKAR, ett par. Älvdalen, omkring år 1900.
747. LJUSSTAKAR, ett par. Älvdalen, omkring år 1900.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
663. LJUSSTAKAR, två stycken snarlika. Barock, omkring år 1700.
663. LJUSSTAKAR, två stycken snarlika. Barock, omkring år 1700.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1504. LJUSSTAKE, cloisonné. Qing dynastin, 1700-tal.
1504. LJUSSTAKE, cloisonné. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
160 000 SEK
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
664. LJUSSTAKE. Barock, omkring år 1700.
664. LJUSSTAKE. Barock, omkring år 1700.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
665. LJUSSTAKE. Barock, omkring år 1700.
665. LJUSSTAKE. Barock, omkring år 1700.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
661. LJUSSTAKE. Nürnberg, 1600-talets andra hälft. Barock.
661. LJUSSTAKE. Nürnberg, 1600-talets andra hälft. Barock.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1364. LONGINES, Flagship ultronic, stämgaffelur, guld, 1970-tal.
1364. LONGINES, Flagship ultronic, stämgaffelur, guld, 1970-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1625. LYKTOR, ett par, porslin. Kina, Qing dynastin, 1800-tal.
1625. LYKTOR, ett par, porslin. Kina, Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
369. Lars Jacob von Röök, "Beppo".
369. Lars Jacob von Röök, "Beppo".
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
502. Leonard Henrik Roos af Hjelmsäter, "Louis Masreliez" (1748-1810).
502. Leonard Henrik Roos af Hjelmsäter, "Louis Masreliez" (1748-1810).
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1551. Li Kuchan, "Crane, Cliff, Bamboo and Lotus".
1551. Li Kuchan, "Crane, Cliff, Bamboo and Lotus".
Klubbat pris
980 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
491. Lorens Pasch d y Efter, Kung Gustaf III (1746-1792).
491. Lorens Pasch d y Efter, Kung Gustaf III (1746-1792).
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
327. Lorens Pasch d y Tillskriven, "Claës Julius Ekeblad" (1742-1808).
327. Lorens Pasch d y Tillskriven, "Claës Julius Ekeblad" (1742-1808).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
333. Lorens Pasch d y Tillskriven, "Drottning Lovisa Ulrika" (1720-1782).
333. Lorens Pasch d y Tillskriven, "Drottning Lovisa Ulrika" (1720-1782).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
473. Louis Jean Desprez, "Vy av Kina slott".
473. Louis Jean Desprez, "Vy av Kina slott".
Klubbat pris
520 000 SEK
Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
470. Louis Jean Desprez, Italienskt landskap med bondgård och figurer.
470. Louis Jean Desprez, Italienskt landskap med bondgård och figurer.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
464. Louis Masreliez, Hippolitos vid Poseidon-brunnen.
464. Louis Masreliez, Hippolitos vid Poseidon-brunnen.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
458. Louis Masreliez, Inredningsritning, förslag till väggfält, Stockholms slott.
458. Louis Masreliez, Inredningsritning, förslag till väggfält, Stockholms slott.
Klubbat pris
15 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
374. Lucas Cranach d.ä. Hans efterföljd, De omaka paren.
374. Lucas Cranach d.ä. Hans efterföljd, De omaka paren.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
215. Ludwig Blum, Jaffaporten, Jerusalem.
215. Ludwig Blum, Jaffaporten, Jerusalem.
Klubbat pris
110 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
687. LÄSLAMPA, för ett ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
687. LÄSLAMPA, för ett ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
686. LÄSLAMPA, för två ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
686. LÄSLAMPA, för två ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1847. LÅDA med BÖNEBOK, förgylld metall. Kina.
1847. LÅDA med BÖNEBOK, förgylld metall. Kina.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
565. MATBORD. Skottland, 1700-talets mitt.
565. MATBORD. Skottland, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
947. MATGAFFLAR, 12 st (11+1), av Johan Lindgren, Gävle 1806.
947. MATGAFFLAR, 12 st (11+1), av Johan Lindgren, Gävle 1806.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1484. MATSALSBORD, hardwood, tidigt 1900-tal.
1484. MATSALSBORD, hardwood, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
239. MATTA, Semiantik Sarouk 344,5 x 277 cm.
239. MATTA, Semiantik Sarouk 344,5 x 277 cm.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
253. MATTA, antik/semiantik Feraghan. Ca 381,5 x 261,5 cm.
253. MATTA, antik/semiantik Feraghan. Ca 381,5 x 261,5 cm.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
310. MATTA, antik/semiantik Täbris. Ca 328,5 x 222.
310. MATTA, antik/semiantik Täbris. Ca 328,5 x 222.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
255. MATTA, old Ghom. Ca 198,5 x 137,5 cm.
255. MATTA, old Ghom. Ca 198,5 x 137,5 cm.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
269. MATTA, semiantik Isfahan. Ca 198 x 139 cm.
269. MATTA, semiantik Isfahan. Ca 198 x 139 cm.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
238. MATTA, semiantik Kirman Laver. 148,5 x 90 cm.
238. MATTA, semiantik Kirman Laver. 148,5 x 90 cm.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
230. MATTA, semiantik, Kayseri 169,5 x 119,5 cm.
230. MATTA, semiantik, Kayseri 169,5 x 119,5 cm.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
254. MATTA, semiantik/old Ghom. Ca 209 x 143,5 cm.
254. MATTA, semiantik/old Ghom. Ca 209 x 143,5 cm.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
952. MEDALJ, guld 23 k. Graverad av Carl Enhörning.
952. MEDALJ, guld 23 k. Graverad av Carl Enhörning.
Klubbat pris
58 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
855. MEDALJONGER, 3 ST. BRONS. EMPIRE.
855. MEDALJONGER, 3 ST. BRONS. EMPIRE.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1795. MINIATYRFAT, ett par, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.
1795. MINIATYRFAT, ett par, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1503. MINIATYRRÖKELSEKAR, cloisonne. Ming dynastin (1368-1644).
1503. MINIATYRRÖKELSEKAR, cloisonne. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris
850 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
904. MJÖLKKANNA, av Wilhelm Smedberg, Karlstad 1784. Gustaviansk.
904. MJÖLKKANNA, av Wilhelm Smedberg, Karlstad 1784. Gustaviansk.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
744. MORTEL MED PISTILL. Älvdalen, 1800-tal.
744. MORTEL MED PISTILL. Älvdalen, 1800-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
872. MUGG med LOCK, icke identifierad mästare, Moskva 1836.
872. MUGG med LOCK, icke identifierad mästare, Moskva 1836.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
869. MUGG med LOCK, icke identifierad mästare, Moskva 1857.
869. MUGG med LOCK, icke identifierad mästare, Moskva 1857.
Klubbat pris
72 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
870. MUGG med LOCK, icke identifierad mästarstäpel, Moskva1850-tal.
870. MUGG med LOCK, icke identifierad mästarstäpel, Moskva1850-tal.
Klubbat pris
68 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
1581. MUGG, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1581. MUGG, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1381. MUSIKUR, kvartrepeter, signerad Breguet à Paris. Paris, sent 1800-tal.
1381. MUSIKUR, kvartrepeter, signerad Breguet à Paris. Paris, sent 1800-tal.
Klubbat pris
31 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
490. Mansporträtt.
490. Mansporträtt.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
403. Mansporträtt.
403. Mansporträtt.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
221. Marcel François Leprin, "Le Moulin de la galette".
221. Marcel François Leprin, "Le Moulin de la galette".
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
368. Marcus Larsson, Självporträtt.
368. Marcus Larsson, Självporträtt.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
362. Marcus Larsson, Ångbåt i nöd.
362. Marcus Larsson, Ångbåt i nöd.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK