Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 568

 
1860 föremål
996. HÄNGSMYCKE, briljantslipade diamanter, tot. 4.78 ct, i form av hjärta.
996. HÄNGSMYCKE, briljantslipade diamanter, tot. 4.78 ct, i form av hjärta.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
965. HÄNGSMYCKE, gammal- och rosenslipade diamanter, tot. ca 2.80 ct, Malmö 1916.
965. HÄNGSMYCKE, gammal- och rosenslipade diamanter, tot. ca 2.80 ct, Malmö 1916.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
1224. HÄNGSMYCKE, hjärt- oval- princess- och droppslipad diamant, tot. 2.84 ct.
1224. HÄNGSMYCKE, hjärt- oval- princess- och droppslipad diamant, tot. 2.84 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
966. HÄNGSMYCKE/BROSCH, fasettslipade citriner. 1800-tal.
966. HÄNGSMYCKE/BROSCH, fasettslipade citriner. 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
819. HÖNA, porslin. Meissen, 1800-tal.
819. HÖNA, porslin. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
841. ISKLOCKA, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica". Sent 1900-tal.
841. ISKLOCKA, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica". Sent 1900-tal.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
484. ITALIENSK SKOLA 1600/1700-TAL, Tuschlavering, sign PB.
484. ITALIENSK SKOLA 1600/1700-TAL, Tuschlavering, sign PB.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1375. IWC, International Watch Company, manuell, guld, 1970-tal.
1375. IWC, International Watch Company, manuell, guld, 1970-tal.
Klubbat pris 
11 400 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
115. Ivan Aguéli, Landskap från Egypten.
115. Ivan Aguéli, Landskap från Egypten.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
21. Ivar Arosenius, "Fröken Ester Sahlin".
21. Ivar Arosenius, "Fröken Ester Sahlin".
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
20. Ivar Arosenius, "I naturens sköte".
20. Ivar Arosenius, "I naturens sköte".
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
18. Ivar Arosenius, Festivitas.
18. Ivar Arosenius, Festivitas.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1338. JEAN-MAIRET GILLMAN, automatisk, kronograf,  automatisk, guld, ca 2000.
1338. JEAN-MAIRET GILLMAN, automatisk, kronograf, automatisk, guld, ca 2000.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
75 000 - 80 000 SEK
445. JOHANN OSWALD HARMS, hans efterföljd, olja på duk.
445. JOHANN OSWALD HARMS, hans efterföljd, olja på duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
202. JOSEPH KIRKPATRICK, olja på duk. Signerad och daterad 1907.
202. JOSEPH KIRKPATRICK, olja på duk. Signerad och daterad 1907.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
420. JOSEPH VAN BREDAEL, hans krets, olja på pannå.
420. JOSEPH VAN BREDAEL, hans krets, olja på pannå.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
486. Jacob Axel Gillberg, Mansporträtt.
486. Jacob Axel Gillberg, Mansporträtt.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
421. Jacob van Ruisdael Efterföljd, Landskap.
421. Jacob van Ruisdael Efterföljd, Landskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
395. Jacob van Ruisdael Hans krets, Landskap med vandrande figurer vid en fors.
395. Jacob van Ruisdael Hans krets, Landskap med vandrande figurer vid en fors.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
335. Jakob Björck Tillskriven, Grevinnan Anna Elisabeth Löwenhielm.
335. Jakob Björck Tillskriven, Grevinnan Anna Elisabeth Löwenhielm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
398. Jan Claesz. Rietschoof Tillskriven, Holländska fartyg på redden.
398. Jan Claesz. Rietschoof Tillskriven, Holländska fartyg på redden.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
384. Jan Harmensz. van Bijlert (van Bylert) Hans krets, St Bartolomeus.
384. Jan Harmensz. van Bijlert (van Bylert) Hans krets, St Bartolomeus.
Klubbat pris 
64 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
397. Jan van Huchtenburg Tillskriven, Batalj.
397. Jan van Huchtenburg Tillskriven, Batalj.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
419. Jean Baptist van der Meiren Tillskriven, Hamn med figurstaffage.
419. Jean Baptist van der Meiren Tillskriven, Hamn med figurstaffage.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
427. Jean Baptiste Lallemand Hans krets, Capriccio med ruiner.
427. Jean Baptiste Lallemand Hans krets, Capriccio med ruiner.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
176. Jean-Antoine Houdon Efter, Denis Diderot (1713-1784).
176. Jean-Antoine Houdon Efter, Denis Diderot (1713-1784).
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
446. Jean-Louis-André-Théodore Géricault Efter, Medusas flotte.
446. Jean-Louis-André-Théodore Géricault Efter, Medusas flotte.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
400. Johan (Giovanni) Richter Hans efterföljd, Motiv från Venedig.
400. Johan (Giovanni) Richter Hans efterföljd, Motiv från Venedig.
Klubbat pris 
92 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
372. Johan Christoffer Boklund Tillskriven, Batalj med konung Carl X Gustaf.
372. Johan Christoffer Boklund Tillskriven, Batalj med konung Carl X Gustaf.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
485. Johan Erik Bolinder, Herre i blå rock med svärdsorden.
485. Johan Erik Bolinder, Herre i blå rock med svärdsorden.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
478. Johan Fredrik Martin, "Utsigt af Strängnäs".
478. Johan Fredrik Martin, "Utsigt af Strängnäs".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
79. Johan Krouthén, Blommande landskap med hus.
79. Johan Krouthén, Blommande landskap med hus.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
16. Johan Krouthén, Fiskare i båt.
16. Johan Krouthén, Fiskare i båt.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
81. Johan Krouthén, Sommarlandskap med barn.
81. Johan Krouthén, Sommarlandskap med barn.
Klubbat pris 
145 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
455. Johan Laurentz Jensen, Blomsterstilleben.
455. Johan Laurentz Jensen, Blomsterstilleben.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
344. Johan Philip Korn, Insjölandskap med figurstaffage.
344. Johan Philip Korn, Insjölandskap med figurstaffage.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
345. Johan Philip Korn, Insjölandskap med figurstaffage.
345. Johan Philip Korn, Insjölandskap med figurstaffage.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
399. Johan Tietrich Schoultz, Fartyg i storm.
399. Johan Tietrich Schoultz, Fartyg i storm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
105. Johan Tirén, "Lapplägret vid Gleen".
105. Johan Tirén, "Lapplägret vid Gleen".
Klubbat pris 
290 000 SEK
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
513. Johan Wilhelm Palmstruch, BOK, FLORA.
513. Johan Wilhelm Palmstruch, BOK, FLORA.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
112. John Bauer, "Jultomten (Praktupplagan 1911)".
112. John Bauer, "Jultomten (Praktupplagan 1911)".
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
138. John Bauer, "Troll".
138. John Bauer, "Troll".
Klubbat pris 
45 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
104. John Sten, Landskap med kvinna i förgrunden som plockar blommor.
104. John Sten, Landskap med kvinna i förgrunden som plockar blommor.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
474. Jonas Carl Linnerhielm, Insjölandskap med boskap och byggnader.
474. Jonas Carl Linnerhielm, Insjölandskap med boskap och byggnader.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
460. Jonas Åkerström, Antikiserande figurscen.
460. Jonas Åkerström, Antikiserande figurscen.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
371. Jonas Åkerström, Horatius' systermord.
371. Jonas Åkerström, Horatius' systermord.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
459. Jonas Åkerström, Mytologisk figurscen.
459. Jonas Åkerström, Mytologisk figurscen.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
364. Joseph Magnus Stäck, Fiskarstuga i skärgården.
364. Joseph Magnus Stäck, Fiskarstuga i skärgården.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
359. Joseph Magnus Stäck, Vy från La Spezia (Utskeppning av Carrarra-marmor).
359. Joseph Magnus Stäck, Vy från La Spezia (Utskeppning av Carrarra-marmor).
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
6. Julia Beck, Träd vid flodbank.
6. Julia Beck, Träd vid flodbank.
Klubbat pris 
56 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
409. Juriaen Ovens, Familjeporträtt.
409. Juriaen Ovens, Familjeporträtt.
Klubbat pris 
580 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
173. Jussi Mäntynen, "På vårlig driva".
173. Jussi Mäntynen, "På vårlig driva".
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
172. Jussi Mäntynen, "Ungt brushuvud".
172. Jussi Mäntynen, "Ungt brushuvud".
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
408. Justus Juncker, Köksbestyr.
408. Justus Juncker, Köksbestyr.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
895. KAFFEKANNA, av Kilian Kelson, Stockholm 1750. Rokoko.
895. KAFFEKANNA, av Kilian Kelson, Stockholm 1750. Rokoko.
Klubbat pris 
160 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
902. KAFFEKANNA, av Olof Löfvander d.ä.:s änka, Luleå 1788. Rokoko.
902. KAFFEKANNA, av Olof Löfvander d.ä.:s änka, Luleå 1788. Rokoko.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
1600. KAFFEKOPP, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1600. KAFFEKOPP, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
868. KALK, sannolikt av Ivan Sujew, Wologda 1840-tal.
868. KALK, sannolikt av Ivan Sujew, Wologda 1840-tal.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
843. KANDELABRAR, ett par. Empire, 1800-talets första hälft. Troligen Ryssland.
843. KANDELABRAR, ett par. Empire, 1800-talets första hälft. Troligen Ryssland.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
844. KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Moskva, 1830-tal.
844. KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Moskva, 1830-tal.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
655. KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Sverige, 1800-talets början. Empire.
655. KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Sverige, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1473. KANNA med LOCK, nefrit. Republik, 1900-tal.
1473. KANNA med LOCK, nefrit. Republik, 1900-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1630. KANNA med LOCK, yixinggods. Qing dynastin.
1630. KANNA med LOCK, yixinggods. Qing dynastin.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK