Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 568

 
1860 föremål
1592. FIGURINER, två stycken, keramik. Qing dynastin.
1592. FIGURINER, två stycken, keramik. Qing dynastin.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1828. FIGURINER/VIKTER, ett par, brons. Arkaiserande.
1828. FIGURINER/VIKTER, ett par, brons. Arkaiserande.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
419A. FLAMLÄNDSK SKOLA 15/1600-TAL; Olja på duk, ej signerad.
419A. FLAMLÄNDSK SKOLA 15/1600-TAL; Olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
790. FLASKA, glas. Strömbäcks glasbruk, 1700-talets andra hälft.
790. FLASKA, glas. Strömbäcks glasbruk, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
789. FLASKA, grönt glas. Sverige, daterad 1751.
789. FLASKA, grönt glas. Sverige, daterad 1751.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1643. FLASKA, porslin. Sen Qing dynasti, med Qianlong sigillmärke.
1643. FLASKA, porslin. Sen Qing dynasti, med Qianlong sigillmärke.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
383. FRANCESCO DE MURA, hans efterföljd, olja på duk.
383. FRANCESCO DE MURA, hans efterföljd, olja på duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
1337. FRANK MÜLLER, Long Island, quartz, guld, 2000-tal.
1337. FRANK MÜLLER, Long Island, quartz, guld, 2000-tal.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1765. Fat, två stycken, porslin. Mingdynastin, Tianqi (1621-27).
1765. Fat, två stycken, porslin. Mingdynastin, Tianqi (1621-27).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1493. Figurin, elfenben. Qing dynastin (1644-1912).
1493. Figurin, elfenben. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
481. Francois Boucher Hans krets, Putto.
481. Francois Boucher Hans krets, Putto.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
438. Frans Franszoon Hals Hans krets, Mansporträtt.
438. Frans Franszoon Hals Hans krets, Mansporträtt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
114. Frans Wilhelm Odelmark, Gatuscen från Kairo.
114. Frans Wilhelm Odelmark, Gatuscen från Kairo.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
454. Fransk officer med trumpet på segelfartyg.
454. Fransk officer med trumpet på segelfartyg.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
514. Fredric Westin Efter, Karl XIV Johan.
514. Fredric Westin Efter, Karl XIV Johan.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
336. Fredric Westin, "Henrika Charlotta Skoge" (1785-1845).
336. Fredric Westin, "Henrika Charlotta Skoge" (1785-1845).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
504. Fredrik Philip Klingspor Tillskriven, "Carl von Qvanten" (1785-1847).
504. Fredrik Philip Klingspor Tillskriven, "Carl von Qvanten" (1785-1847).
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
457. Friedrich Hiertstedt, Skogslandskap med tjädrar och orrar.
457. Friedrich Hiertstedt, Skogslandskap med tjädrar och orrar.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
191. Frits Thaulow, "Clair de lune" eller "Måneskinn".
191. Frits Thaulow, "Clair de lune" eller "Måneskinn".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
110 000 - 130 000 SEK
557. FÄLLBORD, av Jacob Siölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).
557. FÄLLBORD, av Jacob Siölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
558. FÄLLBORD, två stycken snarlika. Mälardalen, omkring år 1800.
558. FÄLLBORD, två stycken snarlika. Mälardalen, omkring år 1800.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1154. GAMMALSLIPAD DIAMANT, oinfattad. Vikt 1.56 ct.
1154. GAMMALSLIPAD DIAMANT, oinfattad. Vikt 1.56 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1217. GAMMALSLIPAD DIAMANT, oinfattad. Vikt 3.02 ct.
1217. GAMMALSLIPAD DIAMANT, oinfattad. Vikt 3.02 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
472. GEORG ENGELHARD SCHRÖDER, gouache.
472. GEORG ENGELHARD SCHRÖDER, gouache.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
342. GEORG ENGELHARD SCHRÖDER, tillskriven, olja på duk, osign.
342. GEORG ENGELHARD SCHRÖDER, tillskriven, olja på duk, osign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
198. GEORGE EDWIN EWING, olja på pannå, signerad Ewing, Roma.
198. GEORGE EDWIN EWING, olja på pannå, signerad Ewing, Roma.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
177. GIANLUCA FERDINANDO VICHI. Marmor. Sign F. Vichi, Firenza.
177. GIANLUCA FERDINANDO VICHI. Marmor. Sign F. Vichi, Firenza.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
176A. GIUSEPPE MORETTI, skulptur, terrakotta. Signerad och daterad 1919.
176A. GIUSEPPE MORETTI, skulptur, terrakotta. Signerad och daterad 1919.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1343. GLASHÜTTE, Lady Karrée, manuell, guld med briljantslipade diamanter, 2010.
1343. GLASHÜTTE, Lady Karrée, manuell, guld med briljantslipade diamanter, 2010.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
85 000 - 90 000 SEK
1556. GLASMÅLNING. Qing dynastin, 1800-tal.
1556. GLASMÅLNING. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1868. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
1868. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1555. GLASMÅLNING. Qing dynastin, sent 1700-tal/omkring 1800.
1555. GLASMÅLNING. Qing dynastin, sent 1700-tal/omkring 1800.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
799. GLASSERVIS, 46 delar. Kosta, modell "Odelberg".
799. GLASSERVIS, 46 delar. Kosta, modell "Odelberg".
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
800. GLASSERVIS, 50 delar. Kosta, modell "Odelberg".
800. GLASSERVIS, 50 delar. Kosta, modell "Odelberg".
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
693. GOLVUR. England, 1700-talets början. Barock.
693. GOLVUR. England, 1700-talets början. Barock.
Klubbat pris 
78 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
692. GOLVUR. Gustavianskt, 1700-talets slut.
692. GOLVUR. Gustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
906. GRÄDDKANNA, av Stephan Westerstråhle, Stockholm 1807.
906. GRÄDDKANNA, av Stephan Westerstråhle, Stockholm 1807.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1433. GUANYIN, Blanc de chine. Qing dynastin, 1700-tal.
1433. GUANYIN, Blanc de chine. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1435. GUANYIN, blanc de chine. Qing dynastin (1644-1912).
1435. GUANYIN, blanc de chine. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1434. GUANYIN, blanc de chine. Qing dynastin, 1700-tal.
1434. GUANYIN, blanc de chine. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1424. GUANYIN, keramik. Ming dynastin, (1368-1644).
1424. GUANYIN, keramik. Ming dynastin, (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1873. GUANYINER, ett par, blanc de chine. Qing dynastin.
1873. GUANYINER, ett par, blanc de chine. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1523. GUDOM, brons. Ming dynastin (1368-1644).
1523. GUDOM, brons. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1527. GUDOM, brons. Qing dynastin, 1800-tal.
1527. GUDOM, brons. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1862. GUDOMAR, 12 stycken, brons. Indien, 1700-/1800-tal.
1862. GUDOMAR, 12 stycken, brons. Indien, 1700-/1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
566. GUERIDONER, ett par. Fredrik I:s tid. Senbarock.
566. GUERIDONER, ett par. Fredrik I:s tid. Senbarock.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1086. GULDKEDJA, spänne med svart emalj, pärla och diamant. 1800-tal.
1086. GULDKEDJA, spänne med svart emalj, pärla och diamant. 1800-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
5. Georg von Rosen, Pyramiderna vid Giza från Nilens strand.
5. Georg von Rosen, Pyramiderna vid Giza från Nilens strand.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
452. George Morland, Landskap med rastande sällskap.
452. George Morland, Landskap med rastande sällskap.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
200. George Sheridan Knowles, En titt i korgen.
200. George Sheridan Knowles, En titt i korgen.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
411B. Gillis van Tilburg II, Värdshusinteriör med festande sällskap.
411B. Gillis van Tilburg II, Värdshusinteriör med festande sällskap.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
385. Girolamo Troppa Hans krets, Herde i tillbedjan.
385. Girolamo Troppa Hans krets, Herde i tillbedjan.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
402. Gortzius Geldorp, Kvinnoporträtt.
402. Gortzius Geldorp, Kvinnoporträtt.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
80. Gottfrid Kallstenius, Vid stadens utkanter.
80. Gottfrid Kallstenius, Vid stadens utkanter.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
417. Gottfried Kneller Hans efterföljd, Madonnan med barnet och Johannes döparen.
417. Gottfried Kneller Hans efterföljd, Madonnan med barnet och Johannes döparen.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
86. Gustaf Fjaestad, Vinternatt över frusen sjö.
86. Gustaf Fjaestad, Vinternatt över frusen sjö.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
12. Gustaf Theodor Wallén, Sydländskt blomsterstilleben.
12. Gustaf Theodor Wallén, Sydländskt blomsterstilleben.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
360. Gustaf Wilhelm Palm, Grönska, Tivoli.
360. Gustaf Wilhelm Palm, Grönska, Tivoli.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
204. Gustav Adolf Goldberg, Nymf i skogslandskap.
204. Gustav Adolf Goldberg, Nymf i skogslandskap.
Klubbat pris 
58 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
1379. HALDA, H-verk, 1893, nr 574.
1379. HALDA, H-verk, 1893, nr 574.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1505. HANDFAT, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
1505. HANDFAT, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
68 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1572. HANDFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1572. HANDFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1712. HANDFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1712. HANDFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1872. HANDFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1872. HANDFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1850. HANDSPEGEL, brons. Ming dynastin (1368-1644) eller äldre.
1850. HANDSPEGEL, brons. Ming dynastin (1368-1644) eller äldre.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1359. HUBLOT,  automatisk, titan, 2011.
1359. HUBLOT, automatisk, titan, 2011.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
192. Hans Andreas Dahl, Flicka i fjordlandskap.
192. Hans Andreas Dahl, Flicka i fjordlandskap.
Klubbat pris 
64 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
192A. Hans Dahl, Badande nymfer.
192A. Hans Dahl, Badande nymfer.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
211. Heinrich Sperling, Hundar på gård.
211. Heinrich Sperling, Hundar på gård.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
212. Heinrich Sperling, Hundar vid trappa.
212. Heinrich Sperling, Hundar vid trappa.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
143. Helene Schjerfbeck, "Konfirmanden (Andakt)".
143. Helene Schjerfbeck, "Konfirmanden (Andakt)".
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
31. Helmer Osslund, "Fjällandskap".
31. Helmer Osslund, "Fjällandskap".
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
102. Helmer Osslund, "Fällforsen".
102. Helmer Osslund, "Fällforsen".
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
35. Helmer Osslund, "Lapp-Simon (Abisko)".
35. Helmer Osslund, "Lapp-Simon (Abisko)".
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
103. Helmer Osslund, "Sommarnatt, Nordingrå".
103. Helmer Osslund, "Sommarnatt, Nordingrå".
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
34. Helmer Osslund, "Vårdag vid Torne träsk".
34. Helmer Osslund, "Vårdag vid Torne träsk".
Klubbat pris 
210 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
29. Helmer Osslund, Kustbild med bränningar.
29. Helmer Osslund, Kustbild med bränningar.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
32. Helmer Osslund, Norrländskt vårlandskap.
32. Helmer Osslund, Norrländskt vårlandskap.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
33. Helmer Osslund, Vårlandskap.
33. Helmer Osslund, Vårlandskap.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
101. Helmer Osslund, Älvlandskap med Skogs kyrka, Ångermanland.
101. Helmer Osslund, Älvlandskap med Skogs kyrka, Ångermanland.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
375. Hendrick Goltzius Hans efterföljd, Adam och Eva i Lustgården.
375. Hendrick Goltzius Hans efterföljd, Adam och Eva i Lustgården.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
377. Hendrick van Balen Tillskriven, Jesu dop.
377. Hendrick van Balen Tillskriven, Jesu dop.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
330. Herrporträtt.
330. Herrporträtt.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
396. Hilario Mercani (Il spolverino), Bataljscen vid en borg.
396. Hilario Mercani (Il spolverino), Bataljscen vid en borg.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
87. Hilding Werner, Snötyngt vinterlandskap.
87. Hilding Werner, Snötyngt vinterlandskap.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
196. Hugo Simberg, "Från Kaukasus".
196. Hugo Simberg, "Från Kaukasus".
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK