Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 568

 
1860 föremål
1497. VASER, ett par, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
1497. VASER, ett par, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1887. VASER, ett par, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
1887. VASER, ett par, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1853. VASER, ett par, brons. Ming dynastin (1368-1644).
1853. VASER, ett par, brons. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1875. VASER, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1875. VASER, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1880. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal, Kanton.
1880. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal, Kanton.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1659. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1659. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1631. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1631. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1693. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1693. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1637. VASER, ett par, porslin. Sen Qing dynasti.
1637. VASER, ett par, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1717. VASER, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1717. VASER, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1705. VASER, två stycken, porslin. Qing dynastin. Kangxi (1662-1722).
1705. VASER, två stycken, porslin. Qing dynastin. Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1830. VIKT, förgylld brons med inläggningar av sten. Arkaiserande.
1830. VIKT, förgylld brons med inläggningar av sten. Arkaiserande.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1829. VIKTER, två stycken, brons. Arkaiserande.
1829. VIKTER, två stycken, brons. Arkaiserande.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1380. VIKTOR KULLBERG, London, engelsk spetsankargång, guld, ca 1900.
1380. VIKTOR KULLBERG, London, engelsk spetsankargång, guld, ca 1900.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
788. VINGLAS, tre stycken. Troligen Norge, 1700-tal.
788. VINGLAS, tre stycken. Troligen Norge, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
785. VINGLAS, åtta stycken. England eller Kungsholms glasbruk, 1700-tal.
785. VINGLAS, åtta stycken. England eller Kungsholms glasbruk, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
784. VINGLAS. 1700-tal, troligen Holland.
784. VINGLAS. 1700-tal, troligen Holland.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
786. VINGLAS. England, 1700-tal.
786. VINGLAS. England, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
787. VINGLAS. England, 1700-talets mitt.
787. VINGLAS. England, 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
794. VINGLAS. England, tidigt 1800-tal.
794. VINGLAS. England, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
777. VINGLAS. Tyskland, 1700-tal.
777. VINGLAS. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1803. VINKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1803. VINKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
752. VINKANNA, av Anders Hedenbom (1721-48) Örebro. Senbarock.
752. VINKANNA, av Anders Hedenbom (1721-48) Örebro. Senbarock.
Klubbat pris 
8 600 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
831. VINKYLARE, porslin. "Sèvres", 1800-tal.
831. VINKYLARE, porslin. "Sèvres", 1800-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1566. VINKYLARE, två stycken, porslin. Qing dynastin, 1700-talets början.
1566. VINKYLARE, två stycken, porslin. Qing dynastin, 1700-talets början.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1468. VINOFFERBÄGARE, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
1468. VINOFFERBÄGARE, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1431. VINOFFERSKÅLAR, två stycken, blanc de chine. Qing dynastin.
1431. VINOFFERSKÅLAR, två stycken, blanc de chine. Qing dynastin.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
107. Vera Nilsson, "Venus".
107. Vera Nilsson, "Venus".
Klubbat pris 
490 000 SEK
Utropspris
400 000 - 600 000 SEK
77. Victor Forssell, "Stadsutkant, vinter".
77. Victor Forssell, "Stadsutkant, vinter".
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
748. VÄCKARKLOCKA. Älvdalen, 1900-talets första del.
748. VÄCKARKLOCKA. Älvdalen, 1900-talets första del.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
694. VÄGGPENDYL, av Erik Pettersson Öhman (verksam i Stockholm 1759-1778). Rokoko.
694. VÄGGPENDYL, av Erik Pettersson Öhman (verksam i Stockholm 1759-1778). Rokoko.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
695. VÄGGPENDYL, av Ferdinand Berthoud (1727–1807), Frankrike, 1700-tal. Louis XV.
695. VÄGGPENDYL, av Ferdinand Berthoud (1727–1807), Frankrike, 1700-tal. Louis XV.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
697. VÄGGPENDYL, gustaviansk, Nils Berg (verksam i Stockholm 1751-1794).
697. VÄGGPENDYL, gustaviansk, Nils Berg (verksam i Stockholm 1751-1794).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
698. VÄGGPENDYL. Gustaviansk, 1700-talets slut.
698. VÄGGPENDYL. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
248. VÄVD TAPET, gobelängteknik. 292 x 406 cm. Flandern 1600-tal.
248. VÄVD TAPET, gobelängteknik. 292 x 406 cm. Flandern 1600-tal.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
199. WILLIAM POWELL FRITH, olja på duk. Signerad och daterad 1881.
199. WILLIAM POWELL FRITH, olja på duk. Signerad och daterad 1881.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
142. Werner E. A. Hoffmann, "August Strindberg".
142. Werner E. A. Hoffmann, "August Strindberg".
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
213. Wilhelm Karl Gentz, Kvinna i beduinlägret.
213. Wilhelm Karl Gentz, Kvinna i beduinlägret.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
76. Wilhelm von Gegerfelt, Skridskoåkare på frusen kanal.
76. Wilhelm von Gegerfelt, Skridskoåkare på frusen kanal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
413. Willem van Herp Hans krets, Jesus undervisar i templet.
413. Willem van Herp Hans krets, Jesus undervisar i templet.
Klubbat pris 
74 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
197. William Banks Fortescue, På ängen.
197. William Banks Fortescue, På ängen.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
515. Wolffgang Hartmann, "Then konungzlige Residens och hufwudstaden Stockholm".
515. Wolffgang Hartmann, "Then konungzlige Residens och hufwudstaden Stockholm".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1457. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
1457. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1445. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1445. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1451. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1451. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
4 700 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1722. Ytterfoder, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1722. Ytterfoder, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1366. ZENITH, Elite, automatisk, stål, ca 2000-tal.
1366. ZENITH, Elite, automatisk, stål, ca 2000-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1461. ZONG samt BI-SKIVOR, två stycken, nefrit. Kina, arkaiserande.
1461. ZONG samt BI-SKIVOR, två stycken, nefrit. Kina, arkaiserande.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
771. ÖLGÅS. Norge, 1800-tal.
771. ÖLGÅS. Norge, 1800-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
772. ÖLGÅS. Norge, 1800-tal.
772. ÖLGÅS. Norge, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
773. ÖLGÅS. Sverige/Norge, daterad 1813.
773. ÖLGÅS. Sverige/Norge, daterad 1813.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1054. ÖRCLIPS, guld, 1950-tal.
1054. ÖRCLIPS, guld, 1950-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1038. ÖRHÄNGEN, 232 briljantslipade diamanter infattade i ringar, tot. 4.52 ct.
1038. ÖRHÄNGEN, 232 briljantslipade diamanter infattade i ringar, tot. 4.52 ct.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1112. ÖRHÄNGEN, 746 briljantslipade diamanter, tot. 10.50 ct.
1112. ÖRHÄNGEN, 746 briljantslipade diamanter, tot. 10.50 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
70 000 - 75 000 SEK
1024. ÖRHÄNGEN, Boucheron, guldclips.
1024. ÖRHÄNGEN, Boucheron, guldclips.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1150. ÖRHÄNGEN, Bulgari, guld- och vitguld.
1150. ÖRHÄNGEN, Bulgari, guld- och vitguld.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1202. ÖRHÄNGEN, Cartier, guld, 1989.
1202. ÖRHÄNGEN, Cartier, guld, 1989.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1229. ÖRHÄNGEN, antikslipade diamanter, tot. ca 0.80 ct, och orientaliska pärlor.
1229. ÖRHÄNGEN, antikslipade diamanter, tot. ca 0.80 ct, och orientaliska pärlor.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1067. ÖRHÄNGEN, antikslipade diamanter, tot. ca 8 ct.
1067. ÖRHÄNGEN, antikslipade diamanter, tot. ca 8 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
95 000 - 100 000 SEK
1113. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamant, tot. 1.07 ct.
1113. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamant, tot. 1.07 ct.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
978. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, 1.81 ct.
978. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, 1.81 ct.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
1142. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, 2.01 ct.
1142. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, 2.01 ct.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1321. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot, ca 1.50 ct.
1321. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot, ca 1.50 ct.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1147. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 1.09 ct.
1147. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 1.09 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1121. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 1.98 ct.
1121. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 1.98 ct.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
960. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 2.24 ct.
960. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 2.24 ct.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1222. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 3.38 ct.
1222. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 3.38 ct.
Klubbat pris 
68 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1002. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 3.42 ct.
1002. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 3.42 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1123. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 3.88 ct.
1123. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 3.88 ct.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1159. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct.
1159. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1135. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct, och odlade pärlor.
1135. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct, och odlade pärlor.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
955. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.60 ct.
955. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.60 ct.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
970. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 4.50 ct.
970. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 4.50 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1000. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamater, tot. 3.82 ct.
1000. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamater, tot. 3.82 ct.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK