Höstens Klassiska 571

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
818SKRIN, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), ej signerat. Gustavianskt.16 000 SEK
819BREVPRESS. Älvdalen, 1800-tal.4 000 SEK
820SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.15 000 SEK
821SALTKAR, ett par. Sengustavianska.6 500 SEK
822SALTKAR. Karl Johan.4 000 SEK
823SALTKAR. Karl Johan.6 000 SEK
824FAT. Barock, omkring år 1700.5 500 SEK
825FAT, av Nicholas Kelk (London 1638-1688).2 900 SEK
826FAT, av Johan Gustaf Ryman, Stockholm 1775, verksam 1761-1797. Rokoko.4 500 SEK
827TERRIN med LOCK, av Johan Wiklund (mästare i Norrköping 1809-19). Sengustaviansk.Återrop
828KITTEL med LOCK. Dansk Louis XVI, 1700-talets slut.22 000 SEK
830BORDSSKULPTUR. Frankrike, 1800-talets början. Empire.Återrop
831BORDSSKULPTURER, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.24 000 SEK
832BORDSSPEGEL. Renässansstil, 1800-tal.11 500 SEK
833ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1800-tal.24 000 SEK
834ELDHUND, Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.16 000 SEK
835BÄGARE, glas. Tyskland, 1700-tal.6 000 SEK
836POKAL med LOCK, glas. Tyskland, 1700-tal.10 000 SEK
837POKALGLAS. 1700-tal.3 500 SEK
838PRAKTPOKAL MED LOCK, glas. Kungsholms glasbruk, 1700-tal.Återrop
839PRAKTPOKAL med LOCK, glas. Kungsholms glasbruk, 1700-tal.Återrop
840SMÖRASK med LOCK och FAT, glas. Sverige, 1700-tal.Återrop
841SPETSGLAS. Sverige, 1700-tal.7 500 SEK
842GLASSERVIS, 31 delar. Sengustaviansk.19 000 SEK
843BRÖLLOPSBÄGARE, glas. Sverige, daterad 1800.Återrop
844CHAMPAGNESTRUTAR, nio stycken, glas. 1800-tal.8 000 SEK
845BÅLSKÅL, glas. Sverige, 1800-tal.2 800 SEK
846TAZZA, rött glas. 1800-tal.4 300 SEK
847GLASSERVIS, 129 delar, Kosta Glasbruk, modell "Junior".20 000 SEK
848GLASSERVIS, 112 delar, Kosta Glasbruk, modell "Junior".32 000 SEK
849TERRIN med LOCK, fajans. 1700-tal, möjligen Stralsund.6 000 SEK
850FAT, fajans. Delft, 1700-tal.Återrop
851CHAMPAGNEKYLARE, fajans. Rörstrand, 1700-tal.6 500 SEK
852TEKANNA med LOCK, fajans. Rörstrand, 1750-60-tal.6 000 SEK
853TERASSVASER med LOCK, ett par, fajans. Marieberg, 1700-talets andra hälft.Återrop
854SMÖRDUVA, fajans. Marieberg, daterad 14/11 (17)65.8 000 SEK
855FIGURIN, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal.Återrop
856FIGURIN, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal.3 000 SEK
857FIGURIN, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal. Stens period.Återrop
858FIGURIN, porslin. Meissen, 1800-tal.4 700 SEK
859SERVIS, 150 delar, porslin. Meissen, 1800-tal.46 000 SEK
860MINIATYRMÅLNING på porslin. Meissen, sent 1800-tal.5 500 SEK
861TERRIN med LOCK och FAT, porslin. Meissen, 1800-tal.4 000 SEK
862FIGURINER, tre stycken, porslin. Meissen, 1800-talets slut.Återrop
863FIGURIN, porslin. Meissen, 1900-tal.18 000 SEK
864FIGURIN, porslin. Meissen, omkring 1900.Återrop
865FIGURINER, två stycken, porslin. Meissen, 1900-tal.Återrop
866TERRIN med LOCK, porslin. Meissen, omkring 1800.Återrop
867TEKANNA med LOCK, porslin. Meissen, 1900-tal.Återrop
868FIGURINER, åtta stycken, porslin. Berlin, omkring 1800.5 500 SEK
869FIGURIN, porslin. Berlin, KPM, sekelskifte 1900.Återrop
870FIGURIN, porslin. Wienliknande märke. "Europa och Tjuren".Återrop
871UPPSATSSKÅLAR, ett par, porslin och förgylld brons. Frankrike, "Sèvres" 1700-tal samt 1800-talets senare del.20 000 SEK
872KANDELABRAR, ett par, brons och porslin. England/Frankrike 1800-talets andra hälft.Återrop
873TALLRIKAR, fem stycken, porslin. Kungl Dansk, 17/1800-tal.16 000 SEK
874TERRIN med LOCK, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.7 500 SEK
875TALLRIKAR, 13 stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.Återrop
876TERRIN med LOCK och FAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.24 000 SEK
877SERVERINGSFAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.12 000 SEK
878ASSIETTER, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.20 000 SEK
879SOPPTALLRIKAR, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.30 000 SEK
880ISKLOCKA, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.65 000 SEK
881GALLERSKÅL med FAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.7 500 SEK
882GALLERSKÅL och FAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.11 000 SEK
883SÅSSNIPA, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.6 000 SEK
884FAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.4 000 SEK
885CHAMPAGNEKYLARE, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.8 000 SEK
886TALLRIKAR, fyra stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl. Dansk, 1900-tal.11 000 SEK
887KAKFAT PÅ FOT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.4 000 SEK
888KAFFEKOPPAR med FAT, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl. Dansk, 1900-tal.42 000 SEK
889VINKYLARE/YTTERFODER, porslin. Kungl. Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.11 000 SEK
890SKÅLFAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.5 500 SEK
891TALLRIKAR, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.10 000 SEK
892VAS, porslin. "Musselmalet", Kungl Dansk, 1900-tal.10 000 SEK
893BORDSUR, av FABERGÉ, Moskva 1908-1917. Hovleverantörsmärke och ristat inventarienummer 17689.2 500 000 SEK
894CIGARETTEASK, av okänd mästare, Moskva 1888.6 000 SEK
895BRÄNNARE, FABERGÉ, 1:a Artellen, S:t Petersburg 1908-1917.36 000 SEK
896MUGG, av FABERGÉ, Moskva 1899-1908. Hovleverantörsmärke och ristad inventariemärkning 19517.13 000 SEK
897PAPPERSPÄRM, FABERGÉ, av Julius Rappaport, S:t Petersburg 1899-1908. Hovleverantörsmärke, ristat inventarienummer 9536.25 000 SEK
898KORG, av FABERGÉ, Moskva 1894. Hovleverantörsmärke och ristat inventarienummer 4969.48 000 SEK
899UPPSATTSSKÅL, icke identifierad mästarstämpel, S:t Petersburg 1908-1917.16 000 SEK
900SOCKERSKÅL med lock, icke identifierad mästare, S:t Petersburg 1802.7 000 SEK
901LJUSSTAKAR, ett par, icke identifierad mästare, Moskva, 1807.18 000 SEK
902SKÅLFAT, otydlig stämpel, Ryssland 1894.11 000 SEK
903TEKANNA, av Alexander Korder, S:t Petersburg 1840.16 000 SEK
904BRÖDKORG, av Alexander Kordes, S:t Petersburg 1859.8 000 SEK
905BRÖDFAT, av Grachev, S:t Petersburg 1800-talets slut. Hovleverantörsmärke.6 000 SEK
906MOCKASERVIS, 3 delar, icke identifierad mästare, Moskva 1800-talets slut.11 000 SEK
907GRÄDDKANNA, SOCKERSKÅL OCH SOCKRTÅNG, av Alexander Fulid, Moskva 1899-1908.12 000 SEK
908BÄGARE, ett par, av Vasily Icanov, Moskva 1893.5 000 SEK
909KANNA samt bägare, ett par, icke identifierad mästarstämpel, S:t Petersburg 1899-1908.22 000 SEK
910SLEV, Giorgien 1800-talets andra hälft.5 000 SEK
911BESAMINTORN, av Swinarski, otydlig stadsstämpel (S:t Petersburg) 1876. Judaica.16 000 SEK
912CIGARETTETUI, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1899-1908.3 500 SEK
913CIGARETTETUI, av Ivan Chlebnikov, Moskva 1884. Hovleverantörsstämpel.18 000 SEK
914DRYCKESKANNA, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1760-tal.16 000 SEK
915KOVSH, av Alexander B. Lyubavin, S:t Petersburg, 1899-1908. Hovleverantörsmärke.7 500 SEK
916KOVSH, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1899-1908.12 000 SEK
917KOVSH, sannolikt av Gustav Klingert, Moskva 1899-1908.32 000 SEK
918KOVSH, av Fedor Rückert, Moskva 1899-1908.65 000 SEK