Höstens Klassiska 571

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
616BYRÅ, tillskriven Niclas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800). Gustaviansk.Återrop
617BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), ej signerad. Gustaviansk.Återrop
618BYRÅ, av Carl Lindborg (mästare i Stockholm 1781-1808), ej signerad. Gustaviansk.40 000 SEK
619BYRÅ. Gustavianskt stockholmsarbete i Jonas Hultstens art, 1700-talets slut.40 000 SEK
620BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804) , ej signerad. Gustaviansk.120 000 SEK
621BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.46 000 SEK
622BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.26 000 SEK
623BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.25 000 SEK
624SKRIVBYRÅ, av Lars Almgren (mästare i Stockholm 1770-1795). Sengustaviansk.38 000 SEK
625SKRIVBYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1800-talets början.26 000 SEK
626BYRÅ. Sengustaviansk, omkring år 1800.28 000 SEK
627SPELBORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785). Rokoko.20 000 SEK
628SPELBORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785). Rokoko.36 000 SEK
629SPELBORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut.20 000 SEK
630SPELBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.7 000 SEK
631BORD, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823). Gustavianskt.105 000 SEK
632DAMARBETSBORD, tillskrivet Carl Diedric Fick (mästare 1776-1806 i Stockholm). Sengustavianskt.18 000 SEK
633Damarbetsbord. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.25 000 SEK
634BORD, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823). Sengustavianskt.Återrop
635BORD. Sengustavianskt, omkring år 1800.14 000 SEK
636BORD, av Johan Christian Linning d.y (mästare i Stockholm 1779-1801). Sengustavianskt.26 000 SEK
637TIDNINGSSTÄLL, sk Canterbury. England, ca 1825.Återrop
638VINKYLARE. England, 1700-talets slut.Återrop
639FÄLLBORD, två stycken snarlika. Mälardalen, omkring år 1800.19 000 SEK
640FÄLLBORD. 1800-talets andra hälft.16 000 SEK
641MATBORD. Skottland, 1700-talets mitt.Återrop
642MATBORD, tre delar. England, sent 1700-tal.24 000 SEK
643STENBORD. Skåne, daterat 1826.42 000 SEK
644STENBORD. Skåne, daterat 1858.120 000 SEK
645TEBORD med fajansbricka från Rörstrand 1745.Återrop
646TEBORD, av Georg Haupt. Gustavianskt.3 300 000 SEK
647KONSOLBORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.19 000 SEK
648KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustavianskt.32 000 SEK
649KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustavianskt.26 000 SEK
650KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.28 000 SEK
651KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmarbete, 1700-talets slut.47 000 SEK
652KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.90 000 SEK
653KONSOLBORD. Gustavianskt, 1700-talets slut.28 000 SEK
654KONSOLBORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut. Ritat av Louis Masreliez, utfört av Jean Baptiste Masreliez.30 000 SEK
655KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.46 000 SEK
656KONSOLBORD. Karl Johan, 1800-talets första hälft.18 000 SEK
657KONSOLBORD. Karl Johan, 1800-talets första hälft.15 000 SEK
658KONSOLBORD. Skivan, Italien, 1700-tal. Senbarock. Senare underrede.58 000 SEK
659HÖRNBORD, ett par, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784), ej signerade. Gustavianska.960 000 SEK
660HÖRNTRÅGSOFFA. Finland, 1800-tal.Återrop
661TRÅGSOFFA. Sverige, 1700-talets slut. Gustaviansk.25 000 SEK
662BANKETTSOFFA. Gustavianskt lindomearbete, 1700-talets slut.Återrop
663SOFFA. Gustaviansk, 1700-talets slut.6 000 SEK
664SOFFA, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800). Gustaviansk.12 000 SEK
665VÄNDBÄNK. Hälsingland/Dalarna, 1700/1800-tal.16 000 SEK
666SALONGSGRUPP, tre delar. Gustaviansk, 1700-talets slut.36 000 SEK
667KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.28 000 SEK
668KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.20 000 SEK
669KARMSTOLAR, ett par. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.12 000 SEK
670KARMSTOLAR, ett par. Rokoko, 1700-talets andra hälft.18 000 SEK
671KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.32 000 SEK
672KARMSTOLAR, fyra stycken. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.55 000 SEK
673KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.26 000 SEK
674KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.36 000 SEK
675KARMSTOLAR, tre stycken. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.26 000 SEK
676KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten i Ephraim Ståhls art.45 000 SEK
677KARMSTOLAR, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska.70 000 SEK
678KARMSTOL, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820), ej signerad. Sengustaviansk.60 000 SEK
679KARMSTOL. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.11 000 SEK
680STOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.Återrop
681STOLAR, fyra stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.24 000 SEK
682STOLAR, fyra stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.26 000 SEK
683STOLAR, sex stycken, av Anders Hellman (mästare i Stockholm 1761-1793).26 000 SEK
684STOLAR, sex stycken. Gustavianska lindomearbeten, 1700-talets slut.16 000 SEK
685STOLAR, 12 stycken snarlika. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.125 000 SEK
686STOLAR, 12 stycken snarlika. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.130 000 SEK
687STOLAR, 13 stycken, av Johan Petter Grönvall (mästare i Stockholm 1810-1849). Empire.20 000 SEK
688SULLASTOL. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.60 000 SEK
689STOLAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.11 000 SEK
690BANKETTER, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska.30 000 SEK
691BANKETTER, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820), ej signerade. Sengustavianska.26 000 SEK
692BANKETTER, ett par. Sengustavianska, 1800-talets början.7 000 SEK
693BANKETTER, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.Återrop
694BANKETT, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustaviansk.19 000 SEK
695TABURETTER, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska.24 000 SEK
696TABURETTER, ett par, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800). Gustavianska.12 000 SEK
697TABURETTER, ett par, av Melchior Lundberg, (mästare i Stockholm 1775-1812). Gustavianska.18 000 SEK
698SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.60 000 SEK
699SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.19 000 SEK
700SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.28 000 SEK
701SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.18 000 SEK
702SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.Återrop
703SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.10 000 SEK
704SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.Återrop
705SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.Återrop
706SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.13 000 SEK
707SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.25 000 SEK
708SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.30 000 SEK
709SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.15 000 SEK
710SPEGEL/RAM. Gustavianskt stockholmsarbete 1790.15 000 SEK
711SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.10 000 SEK
712SPEGEL. Sengustaviansk, 1700-talets slut.22 000 SEK
713SPEGEL. Sengustaviansk, 1700-talets slut.20 000 SEK
714SPEGEL, av Jonas Frisk (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824). Sengustaviansk.15 000 SEK
715SPEGEL OCH KONSOLBORD, av Petter Gustaf Bylander (spegelfabrikör och skulptör i Göteborg 1804-1859). Empire.Återrop