Höstens Klassiska 571

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
410BENGT NORDENBERG, Ett par. Olja på duk, sign och dat -85.Återrop
411Martin Mijtens d.ä Tillskriven, Kvinnoporträtt, bröstbild.11 500 SEK
412OLOF SÖDERMARK, olja på duk, ej signerad.Återrop
413Ulrica Fredrica Pasch, "Gustavus Imus, Johannes IIItinus, Sigismundus, Carolus Xmus, Carolus XImus, Fridericus, Lovisa Ulrica".Återrop
414Fredric Westin, Hebe och Jupiters örn.55 000 SEK
415Ulrica Fredrica Pasch Tillskriven, "Gustaf III" (1746-1792).Återrop
416Gustaf Lundberg, "Henric Vilhelm Peill" (1730-1797).36 000 SEK
417Fredric Westin, "Carl Henrik Cantzler" (1791-1861).28 000 SEK
418Fredric Westin, "Sophia Magdalena Cantzler" (1799-1890).32 000 SEK
419Johan Sevenbom, Cappriccio av en mediteriansk hamn.250 000 SEK
420Carl Johan Fahlcrantz, Fahlu Grufwa.25 000 SEK
421Landskap med Hermes, Argos och Hera.Återrop
422Carl Petter Hilleström, Insjölandskap med samtalande figurer vid en stor gran.15 000 SEK
423Carl Johan Fahlcrantz, Vattenfall.7 000 SEK
424Jacob Hoefnagel Tillskrivna, "Konung Gustaf II Adolf" och "Drottning Maria Eleonora".220 000 SEK
425Georg Engelhard Schröder Tillskriven, Europa och tjuren.26 000 SEK
426Carl Fredrik Kiörboe Tillskriven, Gustaf II Adolfs häst Streiff vid slaget i Lützen.22 000 SEK
427Pehr Hilleström, Interiör med spinnerska.Återrop
428Johan Rodin Tillskriven, Köksinteriör med två kvinnor.24 000 SEK
429Pierre Joseph Frère, Stockholms slott och norrström med Mynttorget och Helgeandsholmen i fonden.Återrop
430Johan Johnsen, Blomsterstilleben i glasvas.175 000 SEK
431Johan Johnsen, Blomsterstycke på piedestal.350 000 SEK
432PEHR HÖRBERG. Tillskrivna. Olja på pannå. 4 st.Återrop
433Johan Gustaf Sandberg, Kristus i Getsemane.7 500 SEK
434"Carl den XV vid balen å Stockholms slott" (Porträtt av Karl XV i turkisk dräkt).Återrop
435Bengt Nordenberg, Slåtterförberedelser.40 000 SEK
436Bengt Nordenberg, Söndagsbesöket.44 000 SEK
437Bengt Nordenberg, "Ett misslyckat frieri".80 000 SEK
438Henric Ankarcrona, Karavan vid Atlasbergen.35 000 SEK
439Per Daniel Holm, "Skalstugan".9 000 SEK
440MARCUS LARSON, Olja på smörpapper, lagd på papp, ej sign.Återrop
441Marcus Larsson, Hav i månsken.28 000 SEK
442Per Daniel Holm, Fjällmotiv med andjagande same.14 000 SEK
443Joseph Magnus Stäck, "Parti vid Vico nära Sorrento (Neapel)".18 000 SEK
444Marcus Larsson, Norskt fjordlandskap.80 000 SEK
445Joseph Magnus Stäck, Landskap från Dalarna (Partie i Elfdalen).Återrop
446Gustaf Wilhelm Palm Tillskrivna, Vyer från Donau.10 000 SEK
447Gustaf Wilhelm Palm, Vesuvius i månsken.Återrop
448Marcus Larsson, Hjulångare i kvällssol.85 000 SEK
449Anders Holm, Månskenslandskap; utsikt mot ett slott.Återrop
450Egron Lundgren, "Zigenerskans spådom".Återrop
451Carl Peter Mazer, Sittande kvinna.Återrop
452Monogramisten V.S-Z, Stilleben med fat, skål, ostron och frukter.135 000 SEK
453Ruinlandskap med figurstaffage.23 000 SEK
454Jean Baptiste Pillement Hans krets, Pastoralt figurlandskap.18 000 SEK
455Paolo Anesi Hans krets, Flodlandskap med figurstaffage och byggnader.22 000 SEK
456Jean Baptiste Lallemand Hans krets, Capriccio med ruiner.Återrop
457GIOVANNI GHISOLFI. Hans krets. Olja på uppfodrad duk.Återrop
458David Ryckaert d.y Hans efterföljd, Figurer och kreatur vid en brunn.20 000 SEK
459Abraham van Cuylenborch Hans krets, Grottlandskap med antika statyer och nakna nymfer.25 000 SEK
460Jacobus Buys, Backanal.32 000 SEK
461Abraham Bloemaert Hans krets, Syndafallet.22 000 SEK
462Hendrick van Balen Tillskriven, Jesu dop.27 000 SEK
464Bartolomeo Schedoni Hans efterföljd, Madonnan med barnet och Johannes Döparen.11 000 SEK
465Gaspard Dughet Tillskriven, Italienskt landskap med staffagefigurer.Återrop
466Stilleben med urna, frukter och papegoja.24 000 SEK
467Stilleben med citron, körsbär, plommon, smultron och fajansfat.70 000 SEK
468Jan Weenix, Räv i hönsgården.Återrop
469Jan Pauwel Gillemans Hans krets, Lekande barn med blomster.Återrop
470Jan van den Hecke d.ä, Stilleben med silverbägare, ostron, granatäpple, körsbär och druvor.240 000 SEK
471Pandolfo Reschi Hans krets, Kavalleribatalj.Återrop
472Jan van Huchtenburg Tillskriven, Batalj.30 000 SEK
473SALVATOR ROSA. Olja på uppfodrad duk. Otydligt signerad Lo Caracci?.Återrop
475Abraham Storck Hans krets, Sydländsk hamnbild med figurer och fartyg.Återrop
476Jean-Philippe de La Roche, Portrait of Barbara Campanini (1721-1799), known as La Barbarina, dancing in a garden, probably in Versailles.330 000 SEK
477CORNELIS PIETERSZ. BEGA. HANS EFTERFÖLJD. Ett par. Parketterad pannå,Återrop
478David Teniers d.y Hans krets, Värdshusscener.Återrop
479Hendrik Maertensz. Sorgh Hans krets, Värdshusinteriörer, ett par.Återrop
480Nicolaes Berchem Tillskriven, Religiös scen med figurer och boskap.32 000 SEK
481Peter Paul Rubens Hans krets, Interiör av en badinrättning.70 000 SEK
482Balthasar Beschey Hans krets, Susanna och gubbarna.13 000 SEK
483PIETER CASTEELS III, tillskriven, olja på duk, ej signerad.Återrop
484PIETER ANTHONISZ. VAN GROENEWEGEN, Tillskriven, olja på pannå, ej sign.Återrop
485Pierre-Henri de Valenciennes Tillskriven, Italienskt landskap med fransiskanermunkar.24 000 SEK
486Victor de Grailly, Pastorala landskap med figurer och boskap.Återrop
487JACOB VAN STRIJ, hans krets, olja på pannå, ej signerad.Återrop
488Giovanni Paolo Panini, Capriccio med figurer vid romerska ruiner och Konstantinbågen.Återrop
489Bartholomeus van der Helst, Mansporträtt, midjebild.380 000 SEK
491Nicolas de Largilliere Hans krets, Man i allongeperuk och röd mantel.Återrop
492ITALIENSK SKOLA, olja på duk, 1700-tal.Återrop
493Man i blå justacorp, midjebild.Återrop
494Johann Leonhard Hirschmann Tillskriven, Porträtt av en målare med palett.Återrop
495Joachim Rupalley, Porträtt av adelsdam stående vid ett konsolbord hållandes vita och blå blommor i sin högra hand, tre-kvarts längd.Återrop
496Fransk Skola, Mor och son, dubbelporträtt.Återrop
498Leandro Bassano Tillskriven, Italiensk ädling med svart hatt, violett klädnad med en svart jacka med vänstra handen vilande på ett svärdsfäste.36 000 SEK
499Anthonie Palamedesz., Gammaltestamentlig scen med Ester, Haman och Ahasverus.44 000 SEK
500JACOBUS STORCK, Uppfodrad duk. Ej sign.Återrop
501Simon Jacobsz. De Vlieger Tillskriven, Upprört hav med fiskare i båt.Återrop
502Dirck Hals Tillskriven, Interiör med galant sällskap.52 000 SEK
503Francesco Ubertino Bacciaccia Tillskriven, Maria Magdalena.340 000 SEK
504Ary Scheffer, De tre vise männen och konungarnas tillbedjan.Återrop
505Johan Laurentz Jensen, Stilleben med pumpa, persikor och nötter.Återrop
506Jacob Toorenvliet Hans krets, Gossar med brev.16 000 SEK
507Melchior de Hondecoeter Tillskriven, Hönsgården.80 000 SEK
509Gysbrechts Leytens Tillskriven, Bergslandskap med figurstaffage.400 000 SEK
510Kristus törnekrönt.24 000 SEK
511Jacob Toorenvliet, Man hållandes ett krus.120 000 SEK
512David Teniers d.y, Bonde tänder sin kritpipa.1 250 000 SEK
513Hans Rottenhammer d.y Hans krets, Pyramus och Thisbe.530 000 SEK
514Pieter Gerritsz. van Roestraten, Vanitasstilleben med förgänglighetens symboler.Återrop