Höstens Klassiska 571

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
716SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.180 000 SEK
717SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-97). Gustavianska.105 000 SEK
718SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.40 000 SEK
719SPEGELLAMPETT, för två ljus, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.100 000 SEK
720Spegellampetter, för två ljus, ett par, av Niklas Falkengren, verksam i Jönköping 1776-1813. Gustavianska.60 000 SEK
721SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, två stycken, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustavianska.54 000 SEK
722SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Sverige, 1800-talets början. Empire.30 000 SEK
723SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Senbarockstil, sekelskiftet 1900.22 000 SEK
724SPEGELLAMPETT, för ett ljus. Senbarock, 1700-tal.17 000 SEK
725SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.30 000 SEK
726SPEGELLAMPETT, för två ljus. Sengustaviansk.24 000 SEK
727APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.14 000 SEK
729APPLIQUER, för fyra ljus, ett par. Frankrike 1830/40-tal. Louis Philippe.80 000 SEK
730APPLIQUER, för två ljus, ett par. Louis XV-stil, 1800-tal.25 000 SEK
731APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Louis XV-stil, 1800-tal.5 000 SEK
732LJUSKRONA, för tolv ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.75 000 SEK
733LJUSKRONA, för 13 ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.34 000 SEK
734LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.35 000 SEK
735LJUSKRONA, för nio ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.50 000 SEK
736LJUSKRONA, för nio ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.24 000 SEK
737LJUSKRONA, för 7/13 ljus. Sengustaviansk, omkring 1800.42 000 SEK
738LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.18 000 SEK
739LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.42 000 SEK
740LJUSKRONA, för sex ljus. Nordeuropa, omkring år 1800.26 000 SEK
741LJUSKRONA, för tolv ljus. Senempire, 1830/40-tal.26 000 SEK
742LJUSKRONA, för 18 ljus. Empire, 1800-talets första hälft.165 000 SEK
743TAKAMPEL, för tio ljus, Tyskland, 1800-talets början. Empire. Möjligen efter K. F. Schinkel.12 000 SEK
744AMPEL, för sex ljus. Empire, 1800-talets första hälft.9 000 SEK
745AMPEL, för sex ljus. Senempire, 1800-talets första hälft.13 000 SEK
746LYKTA, för tre ljus. Sverige, 1700-talets andra hälft.Återrop
747LYKTA, för tre ljus, Louis XV-stil, sent 1800-tal.20 000 SEK
748LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire.Återrop
749BORDSLAMPOR. Frankrike, 1800-tal. Louis Philippe.22 000 SEK
750LAMPFÖTTER, ett par. Louis XVI-stil, omkring år 1900.36 000 SEK
751SKRIVSTÄLL, för två ljus, möjligen av Anders Högberg i Stockholm (känt att han stämplade 1768). Rokoko.8 000 SEK
752KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Stockholmarbeten, 1800-talets början. Empire.80 000 SEK
753KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Sverige, 1700-talets början. Barock.8 000 SEK
754KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Sengustavianska.18 000 SEK
756KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.46 000 SEK
757KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Empire.20 000 SEK
758KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Sverige, 1800-talets början. Empire.8 500 SEK
759KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Stockholmarbeten, 1800-talets början. Empire.32 000 SEK
760KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Stockholmarbeten, 1800-talets början. Empire.Återrop
761KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets mitt. Nyrokoko.9 000 SEK
762KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Louis XVI-stil.24 000 SEK
763CASSOLETTER, för ett ljus, ett par. Sengustavianska, 1700-talets slut.26 000 SEK
764LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, 1700-talets slut.12 000 SEK
765LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.18 000 SEK
766LJUSSTAKAR, ett par, 1800-talets mitt. Viktorianska.25 000 SEK
767LJUSSTAKAR, ett par, 1800-talets början. Empire.20 000 SEK
768LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.9 000 SEK
769LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, ca år 1800. Directoire.12 000 SEK
770LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.12 000 SEK
771LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.14 000 SEK
772LJUSSTAKAR, ett par. Älvdalen, omkring år 1800. Sengustavianska.26 000 SEK
773LJUSSTAKE, av Stephan Schirmer, Nürnberg. Barock, 1600-tal.7 000 SEK
774LJUSSTAKE. Barock, omkring år 1700.5 000 SEK
775LJUSSTAKE. Barock, 1600/1700-tal.3 500 SEK
776LJUSSTAKAR, ett par, stämplade av Richard Booth, York, England, 1600-talets andra hälft. Barock.22 000 SEK
777LJUSSTAKAR, ett par. Gudmund Östling (mästare i Vimmerby 1762-90). Rokoko.15 000 SEK
778LJUSSTAKAR, ett par, av Eric Pettersson Krietz 1786 (mästare i Stockholm 1753-95/1805). Gustavianska.17 000 SEK
779LJUSSTAKAR, ett par, av Eric Pettersson Krietz 1792/94 (mästare i Stockholm 1753-95/1805). Gustavianska.9 500 SEK
780GOLVUR. England, omkring år 1800.Återrop
781KONSOLUR. Frankrike, 1700-talets första hälft. Louis XV.23 000 SEK
782VÄGGPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.20 000 SEK
783VÄGGPENDYL, av Jacob Koch (verksam i Stockholm 1762, -1805). Gustaviansk.16 000 SEK
784VÄGGPENDYL, av Jacob Koch (verksam i Stockholm från 1762, död 1805). Gustaviansk.Återrop
785VÄGGPENDYL, av Jacob Koch (verksam i Stockholm från 1762, död 1805). Gustaviansk.13 000 SEK
786VÄGGPENDYL, av Israel Dahlström (verksam i Stockholm 1792-1829). Empire.8 000 SEK
787VÄGGPENDYL, av Johan Nyberg (mästare i Stockholm 1787-1800). Sengustaviansk.Återrop
788BORDSPENDYL, av Petter Ernst (verksam i Stockholm 1753-84). Rokoko.36 000 SEK
789BORDSUR. England, 1700-tal. Troligen färdigställt efter Spörings avresa med HMS Endeavour.50 000 SEK
790BORDSUR, av Francis Putley (1806-42), Newington Surry, England.28 000 SEK
791BORDSPENDYL. Tyskland, 1600/1700-tal.40 000 SEK
792BORDSPENDYL, Jean Leonard Roque 1770-89, Paris. Louis XVI.11 000 SEK
793BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.22 000 SEK
794BORDSPENDYL, av Gustaf Undén (mästare i Stockholm 1800-1829). Empire.32 000 SEK
795BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.32 000 SEK
796BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.22 000 SEK
797BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.15 000 SEK
798BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.26 000 SEK
799BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.9 000 SEK
800BORSPENDYL. Sverige, 1800-talets andra fjärdedel. Karl Johan.Återrop
801BORDSPENDYL, av Eduard Engelbrechten, Stockholm (verksam 1815-1845). Empire.12 000 SEK
802BORDSPENDYL. Nyrokoko, 1800-tal.Återrop
803AUTOMATUR. Sydtyskland, 1500-talets slut.3 700 000 SEK
804EKVATORIALSOLUR. Ryssland, 1700-/1800-tal.Återrop
805BAROMETER/TERMOMETER. Frankrike, 1700-tal. Louis XV. Cappy et Mossy.Återrop
806HIMMELSGLOB. NEWTON'S NEW & IMPROVED CELESTIAL GLOBE. England, 1800-talets första hälft.24 000 SEK
807PORTRÄTTMEDALJONG, utförd av Samuel Hoffmeister 1793.16 000 SEK
808PORTRÄTTMEDALJONGER, sex stycken, möjligen av Gustaf Ljungberger (verksam 1733-1787).15 000 SEK
809PLAKETT. Karl XIV Johan, 1800-talets första hälft.Återrop
810HALSKEDJA, enligt tradition av Magnus Stenbock (1665-1717). Barock.9 500 SEK
811FIGUR. Sydtyskland, 1700-tal, Simon Trogers art.Återrop
812HORN. 1800-talets andra hälft, möjligen Dieppe.17 000 SEK
813ASK med spelmarker. Frankrike, 1700-talets första hälft.7 000 SEK
814ASK med spelmarker. Frankrike, 1700-talets första hälft.8 000 SEK
815PIPHUVUD, av Sophia Isberg (ej signerat), Motala, daterat 6 juni 1856.16 000 SEK
816STRYKJÄRN. Barock, 1600-talets andra hälft.50 000 SEK
817SKRIN. Barock, 1700-talets första hälft.7 000 SEK