Höstens Klassiska 571

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
205Tore Strindberg, Såningsman.19 000 SEK
206Werner Åkerman, Kvinna med korslagda armar.38 000 SEK
207Carl Eldh, "Femme de Trottoir".22 000 SEK
208Carl Eldh, "Anna".11 000 SEK
209Carl Eldh, "Dansen".28 000 SEK
210Carl Eldh, "Sången".27 000 SEK
211Jussi Mäntynen, Lodjur på bordspingla.24 000 SEK
212Jussi Mäntynen, "Älgen gör toalett".26 000 SEK
213Jussi Mäntynen, Par med sångsvanar.90 000 SEK
214Bruno Liljefors, Havsörn.20 000 SEK
215Carl Fagerberg, Björnhona med unge.6 000 SEK
216CARL FAGERBERG. Mörkpatinerad brons. Sign C. Fagerberg. Gjutarstämpel Herman Bergman Fud.Återrop
217Arvid Knöppel, Rådjur.22 000 SEK
218Arvid Knöppel, Lodjur.24 000 SEK
219Anders Sandström, Vadare.15 000 SEK
220ANDERS SANDSTRÖM. Brunpatinerad brons. Sign A. Sandström o numr 4/12. Gjutarstämpel Fundicion R. Buchhass.Återrop
221Walter Schott, Kulspelerskan.16 000 SEK
222Augustus från Prima Porta.32 000 SEK
223George Bareau, "L'histoire".12 000 SEK
224Eugène Delaplanche, "Zéphyr".60 000 SEK
225Paul Dubois, "Le Courage Militaire".20 000 SEK
226Giovanni Bologna Efter, "Sabinskornas bortrövande".13 000 SEK
227GIANLUCA FERDINANDO VICHI. Marmor. Sign F. Vichi, Firenza.Återrop
228Giovanni Bologna Skola, Badande kvinna (knästående Venus).Återrop
229Carl Holsoe, "Handarbetande kvinna".240 000 SEK
230Paul Fischer, "Harriet 1902".Återrop
231Michael Ancher, Porträtt av Niels Gaihede (1816-1890).6 000 SEK
233Christian Mölsted, Börskanalen och Christiansborgs slott.20 000 SEK
234Carl Holsoe, Stilleben med äpplen.Återrop
235CARL HOLSOE. Olja på duk. Sign C. Holsoe.Återrop
236Ludwig Blum, Vy över Jerusalem.90 000 SEK
237Hart Ferdinand Nibbrig, Blommande fält.280 000 SEK
238Hans Dahl, "I glade tanker".Återrop
239Frithjof Smith-Hald, Vinterfiske.Återrop
240Helene Schjerfbeck, "Hyresvärden I".5 500 000 SEK
241Helene Schjerfbeck, Rosor i vas.Återrop
242William Kay Blacklock, "Backwater on the Ouse".64 000 SEK
243George Vicat Cole, Kor i landskap med berg i fjärran.Återrop
244Henry John Yeend King, Vid brunnen.Återrop
245John Emms, Två arbetshästar och en vilande hund.Återrop
246Henry Scott Tuke, Hos metallvaruhandlaren.170 000 SEK
247Charles Chaplin, Kvinnor i landskap.Återrop
248PIERRE BONNARD, Bläck på uppfodrat papper.Återrop
249Horatio Henry Couldery, Katter vid fiskskål.Återrop
250Eugène Petit, Stilleben med pioner.Återrop
251Giuseppe Giusti, Stilleben med guldfiskar, tulpan och rosor.23 000 SEK
252Arthur Hacker, "Abundance" (Rikedom).210 000 SEK
253Edward Armfield, Terrier på råttjakt.28 000 SEK
254George Armfield, På jakt.24 000 SEK
255NIELS FRISTRUP, olja på duk, sign o dat 1871.Återrop
256Bernard Pothast, Familjeidyll.40 000 SEK
257Théodore Rousseau, "Paysage au crépuscule" (Landskap med solnedgång).Återrop
258LOUIS CASSE, olja på pannå, signerad och daterad 1907.Återrop
259Henri Hayden, Stadsmotiv.65 000 SEK
260Antoine Bouvard, Kanal i Venedig.35 000 SEK
261Paul Madeline, Parkmotiv.62 000 SEK
262Paul Désiré Trouillebert, "Bords de la Vienne".50 000 SEK
263ARTHUR ERNEST STREETON (AUSTRALIEN), signerad A. Streeton. Pannå.Återrop
265Hermanus Koekkoek II, I hamnen.Återrop
266Jan Hermann Barend Koekkoek, Fartyg i skymning.Återrop
267Abraham I Hulk, Fiskebåtar på lugnt vatten.22 000 SEK
268Hermanus Koekkoek I, Fartyg vid kusten.Återrop
269James Edward Buttersworth, Amerikanska skepp på redden.100 000 SEK
270Sophie Rochart, Skönhet med fågel.Återrop
271Porträtt av ung man iförd kippa.13 000 SEK
272Pieter Oyens, "Médidation".24 000 SEK
274Peder Mork Mönsted, Sydländsk flicka.30 000 SEK
275Egisto Sarri, Man på divan.26 000 SEK
276Rudolf Ernst, Inträde i palatset.270 000 SEK
277Armand Guillaumin, Landskap med två figurer.200 000 SEK
278Francois Pompon, "Hibou".500 000 SEK
279Henri Laurens, "La Banderole".2 700 000 SEK
280Giacomo Manzù, "Busto di Emy".1 350 000 SEK
281Aristide Maillol Efter, "Jeune fille agenouillée".800 000 SEK
282Auguste Rodin, "Le Penseur".12 500 000 SEK
283Auguste Rodin, "L'enfant prodigue".5 200 000 SEK
284Jean (Hans) Arp, "Amphore de Muse".3 800 000 SEK
285Arnaldo Pomodoro, "Radar No 2".Återrop
286Eric Grate, "Silvatica".1 600 000 SEK
287Lynn Chadwick, "Pair of sitting figures".1 000 000 SEK
288Charles Despiau, "Apollon".Återrop
289Ganesha, sten. Indien, Karnataka, Hoysala perioden 1000/1100-tal e. Kr.3 700 000 SEK
290Gió Pomodoro, "Guscio II".32 000 SEK
291SKÅL. Diameter 20,5 cm. Iran, Keshan 1100-tal.12 000 SEK
292SKÅLAR, 2 st. Diameter 28,5 respektive 20,5 cm. Samarkand, Transoxiana 900-tal.Återrop
293SKÅLAR, 3 st. Diameter 17, 15,5 respektive 15,5 cm. Iran 1100-tal.Återrop
294SKÅLAR, 2 st. Diameter 33 respektive 21 cm. Iran.Återrop
295SKÅL. Diameter 19 cm. Iran, Keshan 1100-talets andra hälft.9 500 SEK
296SKÅLAR, 3 st. Diameter 22,7, 20,5 respektive 14 cm. Iran.Återrop
297KANNA och MUGG. Höjd 23,5 respektive 13,5 cm. Iran 1100-1200-tal. Kannan från Seljuk-perioden, muggen från Keshan.15 000 SEK
298KAKELPLATTA. 20 x 23,5 cm. Troligen Persien 1200-tal.28 000 SEK
299KAKELPLATTA. 25 x 25 cm. Turkiet, sannolikt Iznik 1600-tal.6 000 SEK
300KAKELFRAGMENT. 6,5 x 19,5 cm. Turkiet, Iznik 1600-tal.4 000 SEK
301SHAKER, silver. Höjd 23,5 cm. Persien 1900-talets förra hälft.Återrop
302KUBA RAFFIA TEXTILPANEL. 52,5 x 48 cm. Kongo 1900-tal.Återrop
303ÅKDYNA (agedyna), rölakan. Ca 54 x 106 cm. Skåne 1800-talets förra hälft.Återrop
304ÅKDYNA (agedyna), rölakan. 45,5 x 96,5 cm. Skåne 1800-talets förra hälft.5 500 SEK
305ÅKDYNA (agedyna), rölakan. 49,5 x 106 cm. Skåne 1800-talets förra hälft.8 500 SEK
306ÅKDYNA (agedyna), rölakan. 51,5 x 114 cm. Skåne, Skytts härad, daterad 1819.3 000 SEK
307ÅKDYNA (agedyna), rölakan. 47 x 110 cm. Skåne 1800-talets andra hälft.3 000 SEK