Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 577

 
1741 föremål
1614. VAS, keramik. Qing dynastin (1664-1912).
1614. VAS, keramik. Qing dynastin (1664-1912).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1273. SKÅL, keramik. Song dynastin (960-1279).
1273. SKÅL, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1616. PENSELBAD, porslin. Qing dynastin (1664-1912).
1616. PENSELBAD, porslin. Qing dynastin (1664-1912).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1321. VÄKTARE, förgylld brons. Qing dynastin (1644-1912).
1321. VÄKTARE, förgylld brons. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
135 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1268. SKÅL, keramik. Ding, Song dynastin (960-1279).
1268. SKÅL, keramik. Ding, Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1405. VINOFFERBÄGARE, nefrit. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1405. VINOFFERBÄGARE, nefrit. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1493. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1493. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
676. POKAL MED LOCK, glas. 1700-tal.
676. POKAL MED LOCK, glas. 1700-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
591. ASK med lock, daterad 1782.
591. ASK med lock, daterad 1782.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1265. KRUKA och SKÅL, keramik. Tang dynastin (618-906).
1265. KRUKA och SKÅL, keramik. Tang dynastin (618-906).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1680. KRUKOR med LOCK, två stycken, porslin. Ming dynastin, 1500-tal.
1680. KRUKOR med LOCK, två stycken, porslin. Ming dynastin, 1500-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1591. TEKANNA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1591. TEKANNA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1372. FIGURIN, pekingglas. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1372. FIGURIN, pekingglas. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
130. Carl Larsson, "Lisbeth och kalven".
130. Carl Larsson, "Lisbeth och kalven".
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
507. BORDSLAMPA, Frankrike 1800-talets början. Empire.
507. BORDSLAMPA, Frankrike 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1658. VAS, porslin. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1658. VAS, porslin. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
684. BORDSLYSTRAR, ett par, England/Irland, 1800-tal.
684. BORDSLYSTRAR, ett par, England/Irland, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1603. FIGURIN, blanc de chine. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1603. FIGURIN, blanc de chine. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1443. GLASMÅLNING. Qing dynastin, sent 1700-tal/omkring 1800.
1443. GLASMÅLNING. Qing dynastin, sent 1700-tal/omkring 1800.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1743. FAT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1743. FAT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
398. BRICKBORD. Sengustavianskt, 1800-talets början.
398. BRICKBORD. Sengustavianskt, 1800-talets början.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
557. BORDSUR, mästerstycke av Nils Kullberg 1822. Empire.
557. BORDSUR, mästerstycke av Nils Kullberg 1822. Empire.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1332. SPELBORD, hardwood. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1332. SPELBORD, hardwood. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1370. FIGURIN samt NETSUKE, elfenben, Kina och Japan, 1800-tal.
1370. FIGURIN samt NETSUKE, elfenben, Kina och Japan, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1453. BÖCKER, 18 vol. Lu Dalin (1046-1092), "Kao Gu Tu" samt "Gu Yu Tu".
1453. BÖCKER, 18 vol. Lu Dalin (1046-1092), "Kao Gu Tu" samt "Gu Yu Tu".
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1431. RULLMÅLNING med KALLIGRAFI, Qing dynastin, 1800-tal.
1431. RULLMÅLNING med KALLIGRAFI, Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1617. VAS, keramik, Qing dynastin (1644-1912).
1617. VAS, keramik, Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1598. VAS, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
1598. VAS, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1288. SPEGEL och PLAKETT, brons. Bl.a. Jin-dynastin (1115-1234).
1288. SPEGEL och PLAKETT, brons. Bl.a. Jin-dynastin (1115-1234).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1168. Jaeger-LeCoultre - Atmos. Mässing.
1168. Jaeger-LeCoultre - Atmos. Mässing.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
481. LJUSPLÅTAR, för ett ljus, ett par. Sverige, 1700-tal.
481. LJUSPLÅTAR, för ett ljus, ett par. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1693. KANNA, porslin. Transition, 1600-tal.
1693. KANNA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1694. KANNA, porslin. Transition, 1600-tal.
1694. KANNA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
509. BORDSLAMPOR, ett par. Frankrike, 1800-talets slut. Empirestil.
509. BORDSLAMPOR, ett par. Frankrike, 1800-talets slut. Empirestil.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1427. VAS med LOCK, bergkristall. Kina.
1427. VAS med LOCK, bergkristall. Kina.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1249. SEMIANTIK TIBET FIGURAL. 162 x 88 cm.
1249. SEMIANTIK TIBET FIGURAL. 162 x 88 cm.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1644. VAS, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
1644. VAS, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
93. Hanna Hirsch-Pauli, "Olga".
93. Hanna Hirsch-Pauli, "Olga".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1718. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1718. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1494. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1494. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1474. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
1474. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1593. VAS, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1593. VAS, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1186. ANTIKT OSMANSKT BRODERI. 153 x 107 cm.
1186. ANTIKT OSMANSKT BRODERI. 153 x 107 cm.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
678. POKAL med LOCK, glas. Tyskland, 1700-tal.
678. POKAL med LOCK, glas. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
1252. SEMIANTIK TURKISK FIGURAL. 184,5 x 129,5 cm.
1252. SEMIANTIK TURKISK FIGURAL. 184,5 x 129,5 cm.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1515. BRICKA, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1515. BRICKA, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
430. KARMSTOL. Fredrik I:s tid. Senbarock.
430. KARMSTOL. Fredrik I:s tid. Senbarock.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1570. GALLERKORG, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1570. GALLERKORG, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
683. GLASSKÖLJARE, sju stycken. 1800-tal.
683. GLASSKÖLJARE, sju stycken. 1800-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1537. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1537. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1683. FAT, swatow. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1683. FAT, swatow. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1555. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1555. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1592. TEDOSOR, två stycken, yixinggods. Qing dynastin (1644-1912).
1592. TEDOSOR, två stycken, yixinggods. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1511. SKÅL, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1511. SKÅL, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1577. FAT, två stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1577. FAT, två stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1281. SKULPTUR, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
1281. SKULPTUR, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
528. SPELSTAKAR, ett par. Gustavianska, stämplade 1785.
528. SPELSTAKAR, ett par. Gustavianska, stämplade 1785.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
582. SKÅL. Sydtyskland, troligen Nürnberg, 1500-tal.
582. SKÅL. Sydtyskland, troligen Nürnberg, 1500-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
583. SKÅL. Sydtyskland, troligen Nürnberg, 1500-tal.
583. SKÅL. Sydtyskland, troligen Nürnberg, 1500-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1277. SKÅL, keramik. Celadonfärgad glasyr, Ming dynastin (1368-1644).
1277. SKÅL, keramik. Celadonfärgad glasyr, Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1530. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1530. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1540. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1540. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1344. TEXTILIER, fyra stycken, siden. Kina.
1344. TEXTILIER, fyra stycken, siden. Kina.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1351. VAS, silver. Qing dynastin (1644-1912). Otydliga stämplar.
1351. VAS, silver. Qing dynastin (1644-1912). Otydliga stämplar.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1074. KNAPPAR, 6 stycken, med paste. 1700-tal.
1074. KNAPPAR, 6 stycken, med paste. 1700-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1047. ÖRHÄNGEN med odlade pärlor samt  gammalslipade diamanter totalt ca 0.20 ct.
1047. ÖRHÄNGEN med odlade pärlor samt gammalslipade diamanter totalt ca 0.20 ct.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
945. ARMBAND med diamanter totalt ca 0.20 ct. Tidigt 1900-tal.
945. ARMBAND med diamanter totalt ca 0.20 ct. Tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
345. Albrecht Dürer, "Die Geburt Mariens", ur: "Das Marienleben".
345. Albrecht Dürer, "Die Geburt Mariens", ur: "Das Marienleben".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
112. ANDERS ZORN, etsning, signerad med blyerts.
112. ANDERS ZORN, etsning, signerad med blyerts.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1734. BÅLSKÅL, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1734. BÅLSKÅL, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
513. LJUSSTAKAR, ett par. England, 1700-talets andra hälft. George III.
513. LJUSSTAKAR, ett par. England, 1700-talets andra hälft. George III.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
689. FAT, porslin. Meissen, cirka 1740.
689. FAT, porslin. Meissen, cirka 1740.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1479. SKÅLFAT, porslin. 1600-tal.
1479. SKÅLFAT, porslin. 1600-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1357. VASER, ett par, cloisonné. Sen Qing Dynasti, sekelskifte 1900.
1357. VASER, ett par, cloisonné. Sen Qing Dynasti, sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1662. VAS, porslin. Kina, troligen Republik, 1900-tal.
1662. VAS, porslin. Kina, troligen Republik, 1900-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1387. SNUSFLASKOR, fyra stycken, glas och sten. Kina.
1387. SNUSFLASKOR, fyra stycken, glas och sten. Kina.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK