Moderna 578

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
716JOSEF FRANK, couch, Firma Svenskt Tenn, modell 775.36 000 SEK
717JOSEF FRANK, soffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 2125.13 000 SEK
718JOSEF FRANK, fåtöljer, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 969.42 000 SEK
719JOSEF FRANK, bord, Firma Svensk Tenn, modell nr 961.18 000 SEK
720JOSEF FRANK, bord, Firma Svenskt Tenn, modell 961.16 000 SEK
721JOSEF FRANK, vitrinskåp, Firma Svenskt Tenn, modell 2077.65 000 SEK
722JOSEF FRANK, fåtölj, Firma Svenskt Tenn, modell 336.6 000 SEK
723JOSEF FRANK, soffbord, "Diplomat", Firma Svenskt Tenn, modell 2073.26 000 SEK
724JOSEF FRANK, skrivbord, Firma Svenskt Tenn, modell 1022.36 000 SEK
725JOSEF FRANK, sideboard, Firma Svenskt Tenn, modell 848, ca 1939.8 000 SEK
726JOSEF FRANK, golvarmaturer, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell G1842.26 000 SEK
727JOSEF FRANK, soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 703.48 000 SEK
728JOSEF FRANK, soffbord "Diplomat", Firma Svenskt Tenn, modell 2073, sannolikt 1950-tal.22 000 SEK
729JOSEF FRANK, skrivbord, Firma Svenskt Tenn, modell 1022.40 000 SEK
730JOSEF FRANK, vitrinskåp, Firma Svenskt Tenn, modell 649.28 000 SEK
731JOSEF FRANK, golvlampor, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 2368/2148.17 000 SEK
732JOSEF FRANK, bokhyllor, 2 sektioner, Firman Svenskt Tenn, modell 2112.26 000 SEK
733JOSEF FRANK, byrå, Firma Svenskt Tenn.22 000 SEK
734JOSEF FRANK, bordsspegel, Firma Svenskt Tenn, modell 2214.18 000 SEK
735JOSEF FRANK, matbord, Firma Svenskt Tenn, modell 771.38 000 SEK
736JOSEF FRANK, serveringsvagn, Firma Svenskt Tenn sannolikt 1950-tal.13 000 SEK
737JOSEF FRANK, soffbord, Firma Svenskt Tenn, variant av "Diplomat".16 000 SEK
738JOSEF FRANK, bord, Firma Svenskt Tenn.19 000 SEK
739JOSEF FRANK, bord, Firma Svenskt Tenn.16 000 SEK
740JOSEF FRANK, pall, Firma Svenskt Tenn, modell 647.11 000 SEK
741HENRY FUGÈRE (1872-1944), "Salome", Frankrike ca 1925.60 000 SEK
742EMILE GALLÉ, bord, Art Nouveau, Frankrike ca 1900.5 000 SEK
743LOUIS MAJORELLE, étagere, Art Nouveau, Frankrike ca 1900.5 000 SEK
744MAURICE DUFRENE, matsalsmöbel, åtta delar, Paris, Frankrike 1921.135 000 SEK
745ALFRED GRENANDER, tebord/rökbord, Tyskland ca 1909, jugend.17 000 SEK
746IVAR JOHNSSON, "Venusurnan", ett par, Näfveqvarns Bruk.90 000 SEK
747FOLKE BENSOW, parksoffa, "Trädgårdsmöbeln Näfveqvarn n:r 3", Näfveqvarns Bruk.17 000 SEK
748EMY WAHLSTRÖM, vas, AB Hugo Elmqvist gjuteri, Stockholm, jugend.8 000 SEK
749ALFRED OHLSON (1868-1949), bordslampa, Herman Bergmans konstgjuteri, Stockholm 1910-20-tal.Återrop
750TAKLAMPA, Carl Westman, tillskriven, Sverige, ca 1902-05, arts and crafts/ jugend.Återrop
751MATTS ERIKSSON (Matts i Taserud), appliquer, ett par, Swedish Grace.12 000 SEK
752AXEL EINAR HJORTH, sannolikt, bord, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors samt S:t Erik, Uppsala 1923.Återrop
753AXEL EINAR HJORTH, tillskrivna, fåtöljer, ett par "Bellman", Nordiska Kompaniet, 1929-30.90 000 SEK
754AXEL EINAR HJORTH, tillskriven, byrå, Hjalmar Wikström Möbelsnickare, Stockholm 1920-30-tal.Återrop
755OKÄND FORMGIVARE, plafond, sannolikt Sverige, 1920-30-tal.12 000 SEK
756SWEDISH GRACE, spegel, daterad 1930.15 000 SEK
757LARS HOLMSTRÖM, ljuskrona, Arvika, Swedish Grace 1920-tal.140 000 SEK
758LARS HOLMSTRÖM, ljuskrona, Arvika, Swedish Grace 1920-tal.185 000 SEK
759LARS HOLMSTRÖM, lampetter, ett par, Arvika, Swedish Grace 1920-tal.90 000 SEK
760LARS HOLMSTRÖM, lampetter, ett par, Arvika, Swedish Grace, 1920-tal.85 000 SEK
761ATELIER TORNDAHL, takarmatur, Perstorp 1920-30-tal.4 600 SEK
762GÖSTA THORELL & S. PERSSON, takarmatur, silver, Sverige 1923.Återrop
763C G HALLBERG, takarmatur, Stockholm, 1920-30-tal.38 000 SEK
764MELCHIOR WERNSTEDT, ljusstakar, ett par, Herman Bergman 1925-26.Återrop
765FOLKE BENSOW, "Taburett Nr 1", Näfveqvarns Bruk ca 1925.95 000 SEK
766FOLKE BENSOW, "Taburett Nr 1", Näfveqvarns Bruk, ca 1925.90 000 SEK
767GUNNAR ASPLUND, fåtölj, Nordiska Kompaniets verkstäder, Swedish Grace, ca 1922-23.100 000 SEK
768GUNNAR ASPLUND, fåtölj, Nordiska Kompaniets verkstäder, Swedish Grace, ca 1922-23.95 000 SEK
769AXEL EINAR HJORTH, bord "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.160 000 SEK
770AXEL EINAR HJORTH, vilstol, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.145 000 SEK
771AXEL EINAR HJORTH, soffa "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.115 000 SEK
772AXEL EINAR HJORTH, fåtölj, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.42 000 SEK
773AXEL EINAR HJORTH, fåtölj, "Lovö", Nordiska Kompaniet.40 000 SEK
774AXEL EINAR HJORTH, stolar, 4 st "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.85 000 SEK
775AXEL EINAR HJORTH, fåtöljer, ett par "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.70 000 SEK
776AXEL EINAR HJORTH, fåtöljer, ett par, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.46 000 SEK
777CARL-OSCAR AVÉN, fontänskulptur, Näfveqvarns Bruk, ca 1930.15 000 SEK
778FOLKE BENSOW, "Parkbänk n:r 2", ett par, Näfveqvarns Bruk.26 000 SEK
779ANNA PETRUS, trädgårdsurna, "Blomkruka nr 1", Näfveqvarns Bruk, Swedish Grace 1920-tal.12 000 SEK
780JOHANNES DAHL, kolonn, Näfveqvarns Bruk, 1920-tal.16 000 SEK
781EDWARD HALD, takarmatur, Orrefors 1920-tal.60 000 SEK
782KARL WOJTECH, spegel, nysilver, 1930-40-tal.5 000 SEK
783AXEL EINAR HJORTH, soffa, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.75 000 SEK
784AXEL EINAR HJORTH, skåp, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.130 000 SEK
785AXEL EINAR HJORTH, stolar 4 stycken "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.95 000 SEK
786AXEL EINAR HJORTH, stolar, 4 st, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.80 000 SEK
787AXEL EINAR HJORTH, soffa, "Library", Nordiska Kompaniet, 1931.155 000 SEK
788AXEL EINAR HJORTH, biblioteksbord "Library", Nordiska Kompaniet 1931.20 000 SEK
789SKÅP, Axel Bäck, Eksjö, 1949.Återrop
790AXEL EINAR HJORTH, 4 stolar och ett par karmstolar "Östanå", Nordiska Kompaniet, 1929, Swedish Grace.42 000 SEK
791AXEL EINAR HJORTH, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.105 000 SEK
792AXEL EINAR HJORTH, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.95 000 SEK
793CARL MALMSTEN, sideboard, Stockholm, 1935.38 000 SEK
794CARL MALMSTEN, hängskåp, "Pluntan", dekormålat av Liselotte Malmsten.17 000 SEK
795CARL MALMSTEN, byrå, Hjalmar Jackson, Stockholm 1934.45 000 SEK
796CARL MALMSTEN, bord, Sverige 1935.14 000 SEK
797TAKPLAFOND, Birger Ekman, sannolikt, Mjölby Intarsia 1930-40-tal.Återrop
798CARL MALMSTEN, golvur, "Tidlösa", Sverige.15 000 SEK
799AXEL EINAR HJORTH eller DAVID ROSÉN, sannolikt, fåtölj, Nordiska Kompaniet, ca 1932.26 000 SEK
800AXEL EINAR HJORTH eller DAVID ROSÉN, sannolikt, fåtölj, Nordiska Kompaniet, ca 1932.22 000 SEK
801AXEL EINAR HJORTH, bord "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.40 000 SEK
802AXEL EINAR HJORTH, tillskrivet, matbord, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.70 000 SEK
803AXEL GUTE, bokstöd, ett par, 1922.30 000 SEK
804CARL-EINAR BORGSTRÖM, bokstöd, ett par, Ystad metall, Art Déco.9 500 SEK
805ORREFORS, spegel, 1940-50-tal.30 000 SEK
806OKÄND FORMGIVARE, serveringsvagn, 1940-50-tal.9 500 SEK
807OKÄND FORMGIVARE, spegel, sannolikt Sverige.7 500 SEK
808OTTO SCHULZ, soffa, "Schulz", Jio Möbler, Jönköping 1940-50-tal.70 000 SEK
809OTTO SCHULZ, fåtöljer, ett par, "Schulz", Jio Möbler, Jönköping 1940-50-tal.95 000 SEK
810OTTO SCHULZ, fåtöljer, ett par, "Schulz", Jio Möbler.37 000 SEK
811SIGURD PERSSON, ljusstakar, ett par, Sverige.11 000 SEK
812BRUNO MATHSSON, stolar, ett par, Firma Karl Mathsson, Värnamo, ca 1931.15 000 SEK
813BRUNO MATHSSON, stol, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1940-tal.13 000 SEK
814BRUNO MATHSSON, vilstol, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1940-tal.30 000 SEK
815SKÅP, "Björkhagen", Carl Malmsten, snickarmästare Tage Bjarnehall, Stockholm 1943.Återrop