Moderna 578

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
816CARL MALMSTEN, fåtölj med fotpall "Jättepaddan", O H Sjögren.9 000 SEK
817CARL MALMSTEN, skrivbord "Cellulosa", utfört av möbelsnickare Erik Johansson, Eskilstuna.34 000 SEK
818CARL MALMSTEN, satsbord, "Släden", sannolikt Åfors Möbelfabrik.8 000 SEK
819CARL MALMSTEN, satsbord, tre delar, "Släden", Åfors Möbelfabrik, 1988, jubileumsutgåva.11 000 SEK
820CARL MALMSTEN, skåp, Sverige 1958.20 000 SEK
821KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, canapé, "Lustgården" ur serien "Paradiset" för Nordiska Kompaniets Triva-serie, 1950-60-tal.57 000 SEK
822KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, fåtöljer, ett par, "Stora Eva", ur serien Paradiset, NK:s Triva-serie, 1950-60-tal.60 000 SEK
823STIG LINDBERG & DAVID ROSÉN, soffbord, Gustavsberg och Nordiska Kompaniet, 1960.9 000 SEK
824KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, fåtölj, "Stora Eva", ur serien Paradiset, NKs Triva-serie, 1950-60-tal.26 000 SEK
825KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, fåtölj, "Stora Eva", ur serien Paradiset, NKs Triva-serie, 1950-60-tal.36 000 SEK
826G.A BERG, soffa, Stockholm 1936.3 000 SEK
827VÄVNAD, "Täppan". Gobelängteknik, 118,5 x 81 cm, Signerad AB MMF.15 000 SEK
828VÄVNAD. "Röd Crocus". Gobelängvariant. 33 x 61,5 cm. Signerad AB MMF AML.9 000 SEK
829VÄVNAD. "Blå crocus". Gobelängvariant. 34 x 41 cm. Signerad AB MMF AML.4 500 SEK
830VÄVNAD. "Brokiga fåglar". Gobelängvariant. 54,5 x 54 cm. Signerad MR.8 000 SEK
831VÄVNAD. "Bandet". Gobelängvariant. 33 x 69,5 cm. Signerad AMF.9 000 SEK
833DRAPERI. "Skära tulpaner". Rölakan. 249,5 x 163,5 cm. Signerat MMF.9 000 SEK
834DRAPERIER, 1 par. "Röd S-bård". Inplock på linnebotten. 228 x 105 respektive 223 x 105,5 cm. Signerade MMF.12 000 SEK
835DRAPERI. "Rågen". Inplock på linnebotten. 216 x 136 cm. Signerat AB MMF.18 000 SEK
836DRAPERI. "Taraxacum". Gobelängteknik. 258 x 150,5 cm. Signerat MMF.19 000 SEK
837DRAPERI. "Taraxacum". Gobelängteknik. 248,5 x 154,5 cm. Signerat AB MMF.17 000 SEK
838SAMMETSMÅLNINGAR, 1 par. 73,5 x 120 cm vardera samt ca 8 cm omvik. Målade av Rudolf Gowenius omkring 1920-1930.Återrop
839BRODERI, på sammet. 76 x 101 cm. Komponerat och tillverkat av Anna Casparsson.8 000 SEK
840VÄVD TAPET. Gobelängteknik. 97 x 111,5 cm. Europa omkring 1900. Jugend.Återrop
841VÄVD TAPET. "Prinsessen og gullfuglene". Gobelängteknik. 141,5 x 231 cm. Signerad GM DNH (Gerhard Munthe, Den Norske Husflidsforening).40 000 SEK
842VÄVD TAPET. "Karneval". Gobelängvariant. 227 x 153 cm. Signerad AB MMF MR (AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter).70 000 SEK
843VÄVD TAPET. "Vindruvor". Gobelängvariant. 222 x 129,5 cm. Signerad AB MMF BS.65 000 SEK
844VÄVD TAPET. "Arborescence". Gobelängteknik och "transparent väv". 162 x 117,5 cm. Komponerad av Jean Dubuffet,360 000 SEK
845MATTA. "Snäckorna". Gobelängteknik. 341 x 198 cm. Signerad AB MMF BN.95 000 SEK
846MATTA. "Snäckorna". Gobelängteknik. 224,5 x 154 cm. Signerad AB MMF BN.38 000 SEK
847MATTA. "Spättan gul". Gobelängteknik. 253 x 150,5 cm. Signerad AB MMF BN.30 000 SEK
848MATTA. "Spättan blå". Gobelängteknik. 191,5 x 96,5 cm. Signerad AB MMF BN.42 000 SEK
849MATTA. "Tånga brun original". Gobelängteknik. 259,5 x 188 cm. Signerad AB MMF BN.60 000 SEK
850MATTA. "Josefina, blå". Gobelängteknik. 331 x 238,5 cm. Signerad AB MMF MR.135 000 SEK
851MATTA. "Park, blå och grön". Gobelängteknik. 305 x 306 cm. Signerad AB MMF BN.230 000 SEK
852MATTA. "Rubirosa, röd". Gobelängteknik. 343,5 x 225 cm. Signerad AB MMF MR.80 000 SEK
853MATTA. "Rubirosa, blå". Gobelängteknik. 343 x 224 cm. Signerad AB MMF MR.100 000 SEK
854MATTA. "Rubirosa grön". Gobelängteknik. 247 x 172,5 cm. Signerad AB MMF MR.40 000 SEK
855MATTA. "Rektangeln". Flossa. 284 x 148 cm varav drygt 11 cm på varje sida är blommönstrad flerfärgad slätväv. Signerad MMF.6 000 SEK
856MATTA. Flossa. 265,5 x 167,5 cm. Möjligen Märtha Gahn. Sverige omkring 1930.6 000 SEK
857MATTA. "Ängarna". Flossa. 206,5 x 154,5 cm. Signerad AB MMF.55 000 SEK
858MATTA. "Ängarna". Flossa. 244,5 x 182 cm. Signerad AB MMF.42 000 SEK
859MATTA. "Skriftlösa". Flossa. 308,5 x 210 cm. Signerad AB MMF.36 000 SEK
860MATTA. "Örtagården". Flossa. 309 x 208 cm. Signerad AB MMF.75 000 SEK
861MATTA. "Stråk". Flossa. 259,5 x 189,5 cm. Signerad AB MMF AF (AB Märta Måås-Fjetterström, Anna Ferrari).60 000 SEK
862MATTA. Reliefflossa. 185 x 124,5 cm. Sverige omkring 1930.4 000 SEK
863MATTA. "Vita spetsporten". Reliefflossa. 264 x 226 cm. Signerad AB MMF.26 000 SEK
864MATTA. "Vita spetsporten". Reliefflossa. 260 x 154 cm. Signerad AB MMF.20 000 SEK
865MATTA. Reliefflossa. 267 x 247,5 cm. Signerad AGS (Anna Greta Sjöqvist).Återrop
866MATTA. Reliefflossa. 219 x 142 cm. Sverige 1900-talets förra hälft.60 000 SEK
867MATTA. Reliefflossa. 199,5 x 123,5 cm. Sverige 1900-talets förra hälft.13 000 SEK
868MATTA. "Höstmattan". Rölakan. 351 x 224,5 cm. Signerad MMF.24 000 SEK
869MATTA. "Höstmattan". Rölakan. 242 x 183 cm. Signerad AB MMF.14 000 SEK
870MATTA. Rölakan. 355 x 206,5 cm. Sverige omkring 1920.8 000 SEK
871MATTA. "Grön äng". Rölakan. 304 x 202,5 cm. Signerad AB MMF.65 000 SEK
872MATTA. "Röd Grön Äng". Rölakan. 186,5 x 121,5 cm. Signerad AB MMF.22 000 SEK
873MATTA. "Röda åttan". Rölakan. 298,5 x 207 cm. Signerad MMF.75 000 SEK
874MATTA. Rölakan. 429 x 149 cm. Sverige omkring 1930. Art deco.30 000 SEK
875MATTA. "Bruna heden". Rölakan. 347,5 x 220,5 cm. Signerad AB MMF.80 000 SEK
876MATTA. "Blå heden". Rölakan. 334 x 234,5 cm. Signerad MMF (Märta Måås-Fjetterström).38 000 SEK
877MATTA. "Rutmattan". Rölakan. 294,5 x 207,5 cm. Signerad MMF.34 000 SEK
878MATTA. "Nyponblomman". Rölakan. 263,5 x 160 cm. Signerad AB MMF.24 000 SEK
879MATTA. "Nyponblomman". Rölakan. 300 x 202 cm. Signerad AB MMF.95 000 SEK
880MATTA. "Nyponblomman". Rölakan. 180,5 x 132,5 cm. Signerad AB MMF.15 000 SEK
881MATTA. "Vita Rutmattan". Rölakan. 301 x 205,5 cm. Signerad AB MMF.46 000 SEK
882MATTA. "Blå Plump". Rölakan. 246,5 x 163 cm. Signerad AB MMF.85 000 SEK
883MATTA. Rölakan. 228,5 x 144 cm. Signerad LJ. Sverige 1930-40-tal.22 000 SEK
884MATTA. "Salerno grå" ("Kristianstad"). Rölakan. 251,5 x 153 cm. Signerad AB MMF BN.65 000 SEK
885MATTA. "Salerno mörk med enkel bård". Rölakan. 205,5 x 148,5 cm. Signerad AB MMF BN.60 000 SEK
886MATTA. Rölakan. 234,5 x 183,5 cm. Möjligen Elsa Gullberg. Sverige omkring 1940-50-tal.7 000 SEK
887MATTA. "Schackrutan brun". Rölakan. 259,5 x 206,5 cm. Signerad AB MMF BN.85 000 SEK
888MATTA. "Falurutan, röd". Rölakan. 238 x 170,5 cm. Signerad AB MMF BN.130 000 SEK
889MATTA. Rölakan. 396 x 301 cm. Signerad TPB (Textilatelier Polly Björkman).47 000 SEK
890MATTA. "Viggen". Rölakan. 292 x 210,5 cm. Signerad SH BK.42 000 SEK
891MATTA. Rölakan. 297,5 x 183 cm. Sverige omkring 1950.Återrop
892MATTA. Rölakan. 296 x 193,5 cm. Sverige omkring 1950.32 000 SEK
893MATTA. Rölakan. 239 x 160 cm. Sverige omkring 1900-talets mitt.7 000 SEK
894MATTA. Rölakan. 283 x 190 cm. Signerad KH MS. Sverige 1900-talets mitt.6 000 SEK
895MATTA. Rölakan och gobelängteknik. 264 x 180,5 cm. Signerad BK SH.40 000 SEK
896MATTA. Rölakan. 224,5 x 139,5 cm. Signerad I.H-K.6 000 SEK
897MATTA. Rölakan. 293,5 x 189 cm. Otydlig signatur. Sverige omkring 1950.26 000 SEK
898MATTA. “Indiansommar”. Rölakan och gobelängteknik. 253,5 x 148,5 cm. Signerad AÖ.32 000 SEK
899MATTA. "Michoacán". Rölakan. 252,5 x 170,5 cm. Signerad KLH MN SC ID.85 000 SEK
900MATTA. Rölakan. 702,5 x 201 cm. Signerad AÖ och broderat A ÖSTERBERG (Agda Ö.). Sverige 1956.105 000 SEK
901MATTA. Rölakan. 247 x 164 cm. Sverige 1950-1960-tal. Möjligen komponerad av Ingrid Dessau.34 000 SEK
902MATTA. Rölakan. 252,5 x 165 cm. Signerad JLH ID. Sverige omkring 1950-60-tal.8 000 SEK
903MATTA. Rölakan. 202 x 138 cm. Signerad JLH MM.6 000 SEK
904MATTA. Rölakan och gobelängteknik. 305 x 230 cm. Troligen Elsa Gullberg. Sverige omkring 1950-60-tal.40 000 SEK
905MATTA. Rölakan. 141,5 x 165,5 cm. Sverige 1950-60-tal. Signerad MD/IvD?.6 000 SEK
906MATTA. Rölakan. 356 x 242,5 cm. Sverige 1940-60-tal.14 000 SEK
907MATTA. Rölakan. 215,5 x 124,5 cm. Sverige omkring 1960.15 000 SEK
908MATTA. Rölakan. 240 x 160 cm. Signerad JLH IMV (Jönköpings Läns Hemslöjd, Inga-Mi Varneus Rydgren). Omkring 1960.24 000 SEK
909MATTA. "Spice Hall". Rölakan. 244 x 170 cm. Signerad JJ och A (Judith Johansson, väverskan Anna Johansson).8 500 SEK
910MATTA. "Slagrutan". Rölakan. 234 x 158,5 cm. Signerad AB MMF MW.34 000 SEK
911MATTA. Rölakan. 237,5 x 167,5 cm. Sverige omkring 1960-70-talet. Troligen komponerad av Ingrid Dessau.32 000 SEK
912MATTA. Rölakan. 205 x 141,5 cm. Signerad Brita Grahn.10 000 SEK
913MATTA. Rölakan. 295,5 x 216 cm. Signerad KB (Kerstin Butler).55 000 SEK
914MATTA. Rölakan. 200 x 199,5 cm. Signerad KJ KH (Karin Jönsson, Klockargårdens Hemslöjd). Sverige 1960-tal.30 000 SEK
915MATTA. Rölakan. 204,5 x 169 cm. Signerad BG (sannolikt Brita Grahn). Sverige omkring 1960-70.8 000 SEK
916MATTA. "Violetta gul". Tät rya. 215 x 152,5 cm. Signerad AB MMF BN.30 000 SEK