Klassiska 580

84 föremål
821. RAFAEL, kopia efter, olja på koppar, 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
822. Rafael Efter, Ezekiels vision.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
823. ITALIENSK SKOLA, olja på duk, troligen 1500-TAL.
Klubbat pris
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
824. Bartolomeo Montagna Hans efterföljd, Kristus välsignar.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
826. Stilleben med frukter.
826. Stilleben med frukter.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
827. James Poulton, Stilleben med frukter.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
828. Jan Weenix, Räv i hönsgården.
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
830. Johan Laurentz Jensen, Stilleben med sommarblommor i glasvas.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
831. Johan Laurentz Jensen, Stilleben med rödvita nejlikor.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
832. William Jones of Bath, Katt med makrillar.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
833. George Lance, Stilleben med frukter och valnötter.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
834. Evaristo Baschenis, Stilleben med musikinstrument.
Klubbat pris
250 000 SEK
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
835. August Querfurt Hans krets, Bataljscener mellan kristna och turkar.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
836. PIETER HARMENSZ. VERELST, uppfodrad duk.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
837. DAVID TENIERS D.Y, efter, uppfodrad duk.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
838. JAN MARTSZEN DE JONGE, hans krets, olja på pannå.
Klubbat pris
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
840. Abraham Storck Hans krets, Hamn vid Medelhavet med båtar och figurer.
Klubbat pris
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
841. Antonis van Dyck Hans krets, Jupiter och Callisto.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
842. Georg Philipp Rugendas Hans krets, Bataljer (2).
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
844. Jan Jansz. van der Stoffe, Kavalleribatalj.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
845. Robert van den Hoecke Tillskrivna, Fältläger med figurer och hästar.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
846. Abel Grimmer, Predikanten.
Klubbat pris
720 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
847. Nicolas De Courteille, Nymf med satyr.
Klubbat pris
105 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
848. Joseph L. Hippolyte Bellangé, Sårad soldat.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
849. Joos de Momper hans krets, Jesus och Johannes Döparen i grottan.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
850. François Lemoyne, Venus triumf.
Klubbat pris
100 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
853. Aelbert Cuyp Hans art, Flodlandskap med borgruin och kreatur.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
854. Johann Alexander Thiele, Pastorala landskap med figurer och kreatur.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
855. FILIPPO LAURI, hans krets, Olja på duk, otydligt signerad FL fecit?.
Klubbat pris
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
856. Bartholomeus Breenbergh Hans efterföljd, Ruinlandskap med figurstaffage.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
857. Willem van de Velde Hans krets, Upprört hav med figurer i båt.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
859. Christian Georg Schütz Tillskriven, En hamn i månsken.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
860. Hendrik Maertensz. Sorgh Hans krets, Värdshusinteriör.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
861. Salvator Rosa Hans krets, Religiös figurscen.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
862. JAN WYNANTS(WIJNANTS), tillskriven, olja på pannå.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
863. Landskap med herde och getter.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
864. Jean-Antoine Watteau Hans efterföljd, Galanta scener.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
865. Francois Boucher Hans efterföljd, Allegori över vintern.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
866. Philip van Dyck, Musikuppvaktningen.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
867. Pieter Wouwerman, Vit häst vid smedjan.
Klubbat pris
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
868. Willem van Drielenburgh Hans efterföljd, Vyer mot Dortrecht.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
870. ANDREA SACCHI, hans krets, olja på duk.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
871. Man med pilgrimsstav.
871. Man med pilgrimsstav.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
872. Lutspelaren.
872. Lutspelaren.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
874. Gillis van Tilburg II Hans efterföljd, Flamländsk Kermesse.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
875. BARTOLOMEO TORRIGIANO, Hans krets, olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
876. Simon Vouet Hans efterföljd, Dam med pärlor.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
877. Bartholomeus van der Helst Hans krets, Elegant yngling, midjebild.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
878. GERARD SANDERS, olja på pannå, signerad G. Sanders.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
879. Jean-Baptiste van loo Efter, Kung Ludvig XV.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
880. Pierre Gobert Hans krets, Ung skönhet vid fontän.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
881. Nicolas de Largilliere Hans krets, Herre i allongeperuk och brun mantel.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
882. Gottfried Kneller Hans krets, Porträtt föreställande Lady Cowper.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
884. JAN HENDRIK HEIN, olja på duk, monogramsignerad H. J. Hein fecit.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
886. Adolph Tidemand, Kronborgs slott.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
887. Louis Leopold Robert, Den sovande stråtrövaren.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
889. HOLLÄNDSK SKOLA, olja på pannå, ej signerad, 1600-TAL.
Klubbat pris
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
891. Jan Massys (Metsys) Hans efterföljd, Yngling med riksäpple.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
892. Jan Griffier, Ruinlandskap med figurstaffage.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
893. Jan Fyt Hans efterföljd, Stilleben med hare och kramsfåglar.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
894. Jan Vonck, Stilleben med kramsfåglar, jaktgevär och jaktväska.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
897. Carlo Cignani Tillskriven, Maria Magdalena.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
898. Bernardo Strozzi Hans krets, Evangelisten Johannes.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
899. Bröllopet i Kana.
899. Bröllopet i Kana.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
901. SIMON VAN DER DOES, hans krets, olja, ej signerad.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
902. Judit med Holofernes huvud.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
903. Johannes Döparen.
903. Johannes Döparen.
Klubbat pris
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK