Kan inte nå servern

Moderna 581

 
654 föremål
177. Joan Miró, Ur: "Je travaille comme un jardinier".
177. Joan Miró, Ur: "Je travaille comme un jardinier".
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
180. Joan Miró, Variante de la couverture de "Je travialle comme un jardinier".
180. Joan Miró, Variante de la couverture de "Je travialle comme un jardinier".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
173. Joan Miró, Ur: "La bague d'aurore".
173. Joan Miró, Ur: "La bague d'aurore".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
188. Joan Miró, Ur: "Le lézard aux plumes d'or".
188. Joan Miró, Ur: "Le lézard aux plumes d'or".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
192. Joan Miró, "Dans la lueur oblique".
192. Joan Miró, "Dans la lueur oblique".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
616. MATTA. "Körsbärsmattan". Rölakan. 331,5 x 254,5 cm. Signerad MMF.
616. MATTA. "Körsbärsmattan". Rölakan. 331,5 x 254,5 cm. Signerad MMF.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
519. GÖSTA THORELL & S. PERSSON, takarmatur, silver, Sverige 1923.
519. GÖSTA THORELL & S. PERSSON, takarmatur, silver, Sverige 1923.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
314. ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino" Vistosi, Italien 1960-tal.
314. ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino" Vistosi, Italien 1960-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
313. ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino" Vistosi, Italien 1960-tal.
313. ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino" Vistosi, Italien 1960-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
622. MATTA. Rölakan. 244,5 x 167,5 cm. Signerad AGDA ÖSTERBERG.
622. MATTA. Rölakan. 244,5 x 167,5 cm. Signerad AGDA ÖSTERBERG.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
359. HANS HEDBERG, äpple, Biot, Frankrike.
359. HANS HEDBERG, äpple, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
356. HANS HEDBERG, äpple, Biot, Frankrike.
356. HANS HEDBERG, äpple, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
292. KJELL ENGMAN, skulptur, Kosta Boda 1994, unik.
292. KJELL ENGMAN, skulptur, Kosta Boda 1994, unik.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
465. JOSEF FRANK, karmstolar, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 969.
465. JOSEF FRANK, karmstolar, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 969.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
470. JOSEF FRANK, soffbord, "Diplomat", Firma Svenskt Tenn, modell 2073.
470. JOSEF FRANK, soffbord, "Diplomat", Firma Svenskt Tenn, modell 2073.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
74. Eric Hallström, Jul med familjen.
74. Eric Hallström, Jul med familjen.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
624. MATTA. "Timglas". Rölakan. 238,5 x 267,5 cm. Signerad SB.
624. MATTA. "Timglas". Rölakan. 238,5 x 267,5 cm. Signerad SB.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
399. FIRMA K ANDERSON, kandelabrar, ett par, Stockholm 1941.
399. FIRMA K ANDERSON, kandelabrar, ett par, Stockholm 1941.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
315. ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino" Vistosi, Italien 1960-tal.
315. ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino" Vistosi, Italien 1960-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
648. MATTA. Rölakan. 314 x 201 cm. Signerad BHL. Sverige 1960-1970-tal.
648. MATTA. Rölakan. 314 x 201 cm. Signerad BHL. Sverige 1960-1970-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
463. JOSEF FRANK, stolar, 4 st, Firma Svenskt Tenn, modell 1165.
463. JOSEF FRANK, stolar, 4 st, Firma Svenskt Tenn, modell 1165.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
286. ULRICA HYDMAN-VALLIEN, skulptur, "Catman", Kosta Boda 1987, unik.
286. ULRICA HYDMAN-VALLIEN, skulptur, "Catman", Kosta Boda 1987, unik.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
627. MATTA. Rölakan. 305 x 203,5 cm.
627. MATTA. Rölakan. 305 x 203,5 cm.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
545. AXEL EINAR HJORTH, bord, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
545. AXEL EINAR HJORTH, bord, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
411. OLLE OHLSSON, dosa, Stockholm, 1978, 18 k. Nr 3/10,
411. OLLE OHLSSON, dosa, Stockholm, 1978, 18 k. Nr 3/10,
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
529. IVAR JOHNSSON, trädgårdsurna "Venus", Näfveqvarns Bruk.
529. IVAR JOHNSSON, trädgårdsurna "Venus", Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
210. Antoni Tàpies, Utan titel.
210. Antoni Tàpies, Utan titel.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
164. Otto G Carlsund (Tillskriven), "Kärlek och bensin".
164. Otto G Carlsund (Tillskriven), "Kärlek och bensin".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
312. PETER PELZEL, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal.
312. PETER PELZEL, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
472. JOSEF FRANK, couch, Firma Svensk Tenn, modell 775.
472. JOSEF FRANK, couch, Firma Svensk Tenn, modell 775.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
466. JOSEF FRANK, bord, "Diplomat", Firma Svenskt Tenn, modell 2073.
466. JOSEF FRANK, bord, "Diplomat", Firma Svenskt Tenn, modell 2073.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
638. MATTA. Rölakan. 231 x 153,5 cm. Signerad a tergo AGDA ÖSTERBERG.
638. MATTA. Rölakan. 231 x 153,5 cm. Signerad a tergo AGDA ÖSTERBERG.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
291. KJELL ENGMAN, väggskulptur, "Inre tankar", Kosta Boda 1994, unik.
291. KJELL ENGMAN, väggskulptur, "Inre tankar", Kosta Boda 1994, unik.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
294. KJELL ENGMAN, skulptur, Kosta Boda 1994, unik.
294. KJELL ENGMAN, skulptur, Kosta Boda 1994, unik.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
657. MATTA. "Solregn". Tät rya. 209,5 x 113 cm. Signerad AB MMF BN.
657. MATTA. "Solregn". Tät rya. 209,5 x 113 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
142. Alexander Calder, "Les vaques vaques".
142. Alexander Calder, "Les vaques vaques".
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
211. Antoni Tàpies, "El dit".
211. Antoni Tàpies, "El dit".
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
212. Antoni Tàpies, "Cercle II".
212. Antoni Tàpies, "Cercle II".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
213. Antoni Tàpies, "Fulla".
213. Antoni Tàpies, "Fulla".
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
420. LAPPONIA, armband, "Mystique", Finland, 1975, 14k.
420. LAPPONIA, armband, "Mystique", Finland, 1975, 14k.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
645. MATTA. Rölakan. 251 x 181 cm. Signerad KLH ID.
645. MATTA. Rölakan. 251 x 181 cm. Signerad KLH ID.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
491. R. GREMIGNI, golvarmatur, Italien, sannolikt 1910-20-tal.
491. R. GREMIGNI, golvarmatur, Italien, sannolikt 1910-20-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
345. ÅKE HOLM, skulptur "Abraham och väduren", Höganäs.
345. ÅKE HOLM, skulptur "Abraham och väduren", Höganäs.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
176. Joan Miró, Ur: "Nous avons".
176. Joan Miró, Ur: "Nous avons".
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
179. Joan Miró, "Danse Barbare".
179. Joan Miró, "Danse Barbare".
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 18 000 SEK
172. Joan Miró, "Album 13, Pl. XII".
172. Joan Miró, "Album 13, Pl. XII".
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
299. EMILE GALLÉ, vas, Frankrike, jugend.
299. EMILE GALLÉ, vas, Frankrike, jugend.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
535. AXEL EINAR HJORTH, stolar, ett par, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
535. AXEL EINAR HJORTH, stolar, ett par, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
275. EVA ENGLUND, vas, graal, Orrefors 1989.
275. EVA ENGLUND, vas, graal, Orrefors 1989.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
160. Max Ernst, "Oiseaux souterraines".
160. Max Ernst, "Oiseaux souterraines".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
274. EVA ENGLUND, vas, graal, Orrefors 1988.
274. EVA ENGLUND, vas, graal, Orrefors 1988.
Klubbat pris 
8 700 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
270. INGEBORG LUNDIN, vas, ariel, Orrefors 1974.
270. INGEBORG LUNDIN, vas, ariel, Orrefors 1974.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
230. Paolo Carosone, Komposition.
230. Paolo Carosone, Komposition.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
135. Jean (Hans) Arp, "Gris-Noir".
135. Jean (Hans) Arp, "Gris-Noir".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
381. JOHAN ROHDE, kanna, Georg Jensen, Köpenhamn 1925-32, sterling.
381. JOHAN ROHDE, kanna, Georg Jensen, Köpenhamn 1925-32, sterling.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
350. HANS HEDBERG, ask samt ägg, 2 st, Biot, Frankrike.
350. HANS HEDBERG, ask samt ägg, 2 st, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
193. Julio Le Parc, "Relief 2" (Bordure noir).
193. Julio Le Parc, "Relief 2" (Bordure noir).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
467. JOSEF FRANK, karmstolar, ett, par, Firma Svenskt Tenn, modell 695.
467. JOSEF FRANK, karmstolar, ett, par, Firma Svenskt Tenn, modell 695.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
468. JOSEF FRANK, karmstolar, ett, par, Firma Svenskt Tenn, modell 695.
468. JOSEF FRANK, karmstolar, ett, par, Firma Svenskt Tenn, modell 695.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
439. JOSEF FRANK, fåtölj, Firma Svenskt Tenn, modell 336.
439. JOSEF FRANK, fåtölj, Firma Svenskt Tenn, modell 336.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
440. JOSEF FRANK, fåtölj, Firma Svenskt Tenn, modell 336.
440. JOSEF FRANK, fåtölj, Firma Svenskt Tenn, modell 336.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
454. JOSEF FRANK, karmstolar, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 966.
454. JOSEF FRANK, karmstolar, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 966.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
276. EVA ENGLUND, vas, graal, "Havsguden och Sjöjungfrun", Orrefors 1985.
276. EVA ENGLUND, vas, graal, "Havsguden och Sjöjungfrun", Orrefors 1985.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
264. SIMON GATE, vas, graal, Orrefors 1917.
264. SIMON GATE, vas, graal, Orrefors 1917.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
489. HUGO LEVEN, vas, sannolikt för J. P. Kayser Sohn, Tyskland, jugend.
489. HUGO LEVEN, vas, sannolikt för J. P. Kayser Sohn, Tyskland, jugend.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
634. MATTA. Rölakan. 213 x 163,5 cm. Signerad KB KLH.
634. MATTA. Rölakan. 213 x 163,5 cm. Signerad KB KLH.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
528. SWEDISH GRACE, kista, 1920-30-tal.
528. SWEDISH GRACE, kista, 1920-30-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
298. VAS, glas, Emile Gallé, Nancy, Frankrike, jugend.
298. VAS, glas, Emile Gallé, Nancy, Frankrike, jugend.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
449. JOSEF FRANK, dagbädd, Firma Svenskt Tenn, modell 2145.
449. JOSEF FRANK, dagbädd, Firma Svenskt Tenn, modell 2145.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
138. Olle Bærtling, "Ripari".
138. Olle Bærtling, "Ripari".
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
553. LARS HOLMSTRÖM, takarmatur, Arvika, Swedish Grace, 1920-30-tal.
553. LARS HOLMSTRÖM, takarmatur, Arvika, Swedish Grace, 1920-30-tal.
Klubbat pris 
32 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
628. MATTA. Rölakan. 293,5 x 189 cm. Otydlig signatur. Sverige omkring 1950.
628. MATTA. Rölakan. 293,5 x 189 cm. Otydlig signatur. Sverige omkring 1950.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
579. JOHN KANDELL, tak/bordsarmaturer, ett par, 1950-tal.
579. JOHN KANDELL, tak/bordsarmaturer, ett par, 1950-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
477. JOSEF FRANK, fåtöljer, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 969.
477. JOSEF FRANK, fåtöljer, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 969.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
266. SIMON GATE, vas, Orrefors 1930-tal.
266. SIMON GATE, vas, Orrefors 1930-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
322. ALF WALLANDER, matservis 64 delar, "Tulpan" Rörstrand ca 1899-1910.
322. ALF WALLANDER, matservis 64 delar, "Tulpan" Rörstrand ca 1899-1910.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
543. OKÄND FORMGIVARE, stubbestol, Sverige 1930-tal.
543. OKÄND FORMGIVARE, stubbestol, Sverige 1930-tal.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
533. AXEL EINAR HJORTH, soffbord "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
533. AXEL EINAR HJORTH, soffbord "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
337. STIG LINDBERG, vas, Gustavsberg Studio 1963.
337. STIG LINDBERG, vas, Gustavsberg Studio 1963.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
392. HANS HANSEN, teservis, tre delar, Köpenhamn 1930-36, sterling.
392. HANS HANSEN, teservis, tre delar, Köpenhamn 1930-36, sterling.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
130. James Coignard, Utan titel.
130. James Coignard, Utan titel.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
609. MATTA. Reliefflossa. 194 x 117,5 cm. Sverige omkring 1950.
609. MATTA. Reliefflossa. 194 x 117,5 cm. Sverige omkring 1950.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
561. CARL MALMSTEN, golvur "Solblomman".
561. CARL MALMSTEN, golvur "Solblomman".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
483. JOSEF FRANK, bord, Firma Svenskt Tenn, modell 2181.
483. JOSEF FRANK, bord, Firma Svenskt Tenn, modell 2181.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
558. CARL MALMSTEN, soffa, Sverige 1940-tal.
558. CARL MALMSTEN, soffa, Sverige 1940-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
446. JOSEF FRANK, karmstolar, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 868.
446. JOSEF FRANK, karmstolar, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 868.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
296. BENGT LINDSTRÖM, skulptur, "Mask C Gul", Berengo, Murano, Italien 2000.
296. BENGT LINDSTRÖM, skulptur, "Mask C Gul", Berengo, Murano, Italien 2000.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
642. MATTA. Rölakan. 248 x 181,5 cm. Signerad Vbn och AMH.
642. MATTA. Rölakan. 248 x 181,5 cm. Signerad Vbn och AMH.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
257. AXEL ENOCH BOMAN, skål, Reijmyre, jugend.
257. AXEL ENOCH BOMAN, skål, Reijmyre, jugend.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
159. Max Ernst, Utan titel, ur: "Oiseaux en peril".
159. Max Ernst, Utan titel, ur: "Oiseaux en peril".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK