Moderna 581

654 föremål
512. ROLF BOLIN, "Sporturnan", Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris
37 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
536. AXEL EINAR HJORTH, soffa "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
135 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
430. ANNA PETRUS, lejon, Firma Svenskt Tenn, 1920-30-tal.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
287. KJELL ENGMAN, skulptur, "Acrobatic Music", Kosta Boda 2010, unik.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
419. LAPPONIA, armlänk "Mystique", Finland, 18k.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
453. JOSEF FRANK, karmstolar, 6 st, Firma Svenskt Tenn, modell 725.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
243. ELAINE DE KOONING, olja på duk. Sign och daterad 1942.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
548. ORREFORS, spegel, 1940-50-tal.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
167. Fernand Léger Efter, "La lecture".
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
524. AXEL EINAR HJORTH, fåtöljer, ett par, "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
505. OKÄND FORMGIVARE, soffa, Sverige 1920-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
517. OKÄND FORMGIVARE, takarmatur, Sverige 1930-40-tal.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
475. JOSEF FRANK, stolar, 6 st, Firma Svenskt Tenn, modell 815.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
602. MATTA. "Scholanders matta". Flossa. 218,5 x 124 cm. Signerad MMF.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
618. MATTA. "Nyponblomman". Rölakan. 254 x 206,5 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
546. AXEL EINAR HJORTH, pallar, ett par "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
539. AXEL EINAR HJORTH, väggskåp, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
84. Hilma af Klint, Barnet och modern.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
601. MATTA. Flossa. 305 x 194 cm. Sverige/Finland 1920-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
358. HANS HEDBERG, päron, Biot, Frankrike.
Klubbat pris
17 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
189. Joan Miró, "L'Oiseau mangeant le feu".
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
190. Joan Miró, Utan titel, ur: "Homenatge a Joan Prats".
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
178. Joan Miró (Efter), "Femmes oiseaux étoile".
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
199. Pablo Picasso, "Combat de centaures III".
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
236. Walasse Ting, Model.
236. Walasse Ting, Model.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
237. Walasse Ting, Modell bland blomster.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
258. AXEL ENOCH BOMAN, skål, Reimyre, 1914, jugend.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
637. MATTA. Rölakan. 254,5 x 158,5 cm. Signerad AÖ och a tergo AGDA ÖSTERBERG.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
278. VICKE LINDSTRAND, vas, "Vinter", Kosta 1950-tal.
Klubbat pris
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
128. Arne Jones, "Treklang".
128. Arne Jones, "Treklang".
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
615. MATTA. "Sommarmattan". Rölakan. 349,5 x 259,5 cm. Signerad MMF.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
389. GEORG JENSEN, puderdosa, Köpenhamn, 1933-44, 18k.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
191. Joan Miró, "Strindbergmappen".
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
636. MATTA. Rölakan. 240,5 x 148 cm. Signerad a tergo Agda Österberg.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
649. MATTA. Rölakan. 337,5 x 256,5 cm. Signerad B. Sverige omkring 1970.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
521. AXEL EINAR HJORTH, soffa, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
633. MATTA. "Falurutan, röd". Rölakan. 212,5 x 168 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
432. ESTRID ERICSON, spegel, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
285. BERTIL VALLIEN, skulptur, huvud, Kosta Boda 1999, unik.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
137. Olle Bærtling, "Bipax".
137. Olle Bærtling, "Bipax".
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
564. OTTO SCHULZ, fåtöljer, ett par, "Schulz", Jio Möbler.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
348. HANS HEDBERG, ägg, tudelat, Biot, Frankrike.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
277. PER B SUNDBERG, vas, fabula, Orrefors 2001, unik.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
560. OTTO SCHULZ, fåtöljer, ett par "Schulz", Jio Möbler, Jönköping.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
485. FIRMA SVENSKT TENN, fåtöljer med fotpallar, ett par, modell 3543, "Oxford".
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
549. OKÄND FORMGIVARE, takarmatur, Sverige 1940-tal.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
511. ANNA PETRUS, "Blomlåda Nr 1", Näfveqvarns bruk.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
262. SIMON GATE, skål på fat, Orrefors 1927.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
623. MATTA. Rölakan. 298 x 210 cm. Signerad SH.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
588. VÄVD TAPET. "Havsspegling". 155 x 228,5 cm. Signerad Gynning MTP fino.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
589. VÄVD TAPET. "Solguden". 155,5 x 227,5 cm. Signerad MTP fino GYNNING.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
415. NILS NISBEL, ljuskrona, Sigtuna 1998, sterling.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
139. Olle Bærtling, "Irux".
139. Olle Bærtling, "Irux".
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
284. BERTIL VALLIEN, skulptur, båt, Kosta Boda 1989, unik.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
360. ULLA & GUSTAV KRAITZ, tjur, Fogdarp, Förslövsholm.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
332. STIG LINDBERG, skulptur, Gustavsberg Studio 1940-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
438. JOSEF FRANK, soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 703.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
156. Marc Chagall, "La Baie des Anges".
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
550. OKÄND FORMGIVARE, takarmatur, Sverige 1940-tal.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
105. Carl Fredrik Reuterswärd, "Composition".
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
290. KJELL ENGMAN, skulptur, "Vattenande", Kosta Boda 1990-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
295. KJELL ENGMAN, skulptur, figur med spjut, Kosta Boda 1994, unik.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
526. LARS HOLMSTRÖM, lampetter, tre stycken, Arvika, Swedish Grace, 1920-tal.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
460. JOSEF FRANK, soffa, två-sits, Firma Svenskt Tenn, 1940-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
417. COLLIER, Johan Rørvig, Danmark, 18k (hänge) samt 14k (kedjan).
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
504. LARS HOLMSTRÖM, lampetter, ett par, Arvika, Swedish Grace, 1920-tal.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
166. Horst Janssen, "Post scriptum".
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
400. FIRMA K. ANDERSON, praktskål, Stockholm 1919.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
158. Le Corbusier, "Autrement que sur terre".
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
559. OTTO WRETLING, "Idealbordet", Umeå, 1930-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
510. FOLKE BENSOW, "Parkbänk Nr 1", gavlar, ett par Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
442. JOSEF FRANK, bokhyllor, 2 sektioner, Firma Svenskt Tenn, modell 2112.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
122. Torsten Renqvist, "Hästlyftaren".
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
289. KJELL ENGMAN, skulptur, glas "Fyren", Kosta Boda 1993, unik.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
478. JOSEF FRANK, matbord, Firma Svenskt Tenn, modell 1020.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
177. Joan Miró, Ur: "Je travaille comme un jardinier".
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK