Klassiska 586

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1SKÅLFAT, ett par, porslin. Qingdynastin, Guangxu (1874-1908) märke och period.16 000 SEK
2PARTI, smycken, nagelskydd, ciggarettmunstycke m.m. Qingdynastin samt omkring 1900.6 700 SEK
3ÄMBETSMANNAINSIGNIA, 10 stycken, olika material. Sen Qingdynasti.12 000 SEK
4ROCK, siden. Höjd 112,5 cm. Kina, sen Qingdynasti (1644–1911).5 000 SEK
5ASKAR med LOCK, förgylld koppar. Qingdynastin.6 500 SEK
6MYNT, Silver. Kina daterat 17 året, 1928.Återrop
7SILVERMYNT, sju stycken. USA, Mexico och Kina, 1874-1920).8 000 SEK
8SOLFJÄDRAR, två stycken. Sen Qingdynastin (1644-1912).2 000 SEK
9RULLMÅLNING, daoistiskt motiv med gudomar bärande besvärjelser, tjänare och följe. Mingdynastin, 1600-tal.50 000 SEK
10RULLMÅLNING, en daoistisk Shuilu-målning av okänd konstnär, Qingdynastin, 1700-tal.Återrop
11RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin med Kangxis sex karaktärers märke (1662-1722).90 000 SEK
12FOHUND, keramik. Mingdynastin, 1600-tal.Återrop
13RÖKELSEKAR, kopparlegering. Qingdynastin, troligen 1700-tal med Xuandes sex karaktärers märke.Återrop
14VÄKTARE, brons. Mingdynastin (1368-1644).7 000 SEK
15TESKÅL, porslin. Qingdynastin med Jiaqings sigillmärke och period (1796-1820).Återrop
16SKEDAR, två stycken, porslin. Qingdynastin, Guangxus sex karaktärers märke och period (1875-1908).Återrop
17VINOFFERBÄGARE, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).5 000 SEK
18TALLRIKAR, två stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).6 500 SEK
19PENSELBAD, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).65 000 SEK
20BÄGARE, nefrit, med lock och ställ med silverinläggningar och knopp i kvarts. Qingdynastin, 1800-tal.60 000 SEK
21HÄST, jade. Sen Qingdynastin (1644-1912).46 000 SEK
22RÖKELSEKAR med LOCK, agat. Sen Qingdynasti, omkring 1900.Återrop
23PENSELSTÄLL, bärnsten. Sen Qingdynasti omkring 1900.13 000 SEK
24PENSELBAD, agat. Qingdynastin (1664-1912).Återrop
25FIGURIN, kvarts. Qingdynastin (1644-1912).12 000 SEK
26VAS, porslin. Sen Qingdynasti, omkring år 1900.Återrop
27RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin (1644-1912).8 500 SEK
28RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin, omkring 1900.4 500 SEK
29RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Sen Qingdynasti, omkring 1900.Återrop
30TEDOSA med LOCK, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).8 500 SEK
31SKÅL, porslin. Qingdynastin, 1700-tal med fyra karaktärers hallmärke.115 000 SEK
32KOPP med FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).3 500 SEK
33SNUSFLASKA, kalcedon. Qingdynastin, 1800-tal.10 000 SEK
34SNUSFLASKA, kalcedon. Qingdynastin, 1800-tal.18 000 SEK
35SNUSFLASKA, porslin. Qingdynastin, Guangxu sex karaktärers rött märke och period (1875-1908).24 000 SEK
36SNUSFLASKA, porslin. Qingdynastin, Guangxu sex karaktärers märke och period (1875-1908).26 000 SEK
37VASER, ett par, lack. Sen Qingdynasti.Återrop
38RÖKELSEKAR, patinerad brons. Qingdynastin med Xuandes sex karaktärers märke.24 000 SEK
39RÖKELSEKAR, patinerad brons. Mingdynastin med Xuandes sex karaktärers märke.65 000 SEK
40RÖKELSEKAR, brons. Mingdynastin (1368-1644).Återrop
41RÖKELSEKAR, patinerad brons. Mingdynastin (1368-1644).75 000 SEK
42RÖKELSEKAR med LOCK och STÄLL, patinerad brons. 16/1700-tal, med Xuandes sex karaktärers märke.55 000 SEK
43BUDDHA, patinerad brons. Mingdynastin (1368-1644).40 000 SEK
44VAS, brons. Qingdynastin, 1700-tal.Återrop
45VAS, brons. Qingdynastin (1644-1912).Återrop
46VAS, brons. Qingdynastin (1662-1912).Återrop
47VAS, brons. Qingdynastin (1644-1912).10 300 SEK
48VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.10 000 SEK
49BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
50VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
51VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).Återrop
52TEDOSA, blanc de chine. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).Återrop
53BOJAN, porslin. Qingdynastin 1800-tal.20 000 SEK
54RÖKELSEKAR, porslin. Sen Qingdynasti, (1644-1912).Återrop
55PRAKTVAS, porslin. Qingdynastin med Qianlongs sigillmärke.25 000 SEK
56SKÅLFAT, porslin. Qingdynastin, med Tongzhis sex karaktärers märke och period (1862-74).85 000 SEK
57FAT, porslin. Qingdynastin, med Qianlongs sigillmärke.34 000 SEK
58FAT, porslin. Qingdynastin med Guangxus sex karaktärers märke och period (1875-1908).6 500 SEK
59SKÅL, porslin. Qingdynastin med Jiaqings sigillmärke.24 000 SEK
60RÖKELSEKAR med senare LOCK, brons. Mingdynastin samt Qingdynastin.Återrop
61RÖKELSEKAR, brons. Mingdynastin (1368-1644).Återrop
62BODHISATTVA, förgylld och lackerad brons. Troligen södra Kina, Mingdynastin.8 000 SEK
63RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin (1644-1912).Återrop
64RÖKELSEKAR, brons. Mingdynastin.Återrop
65SKULPTUR, brons. Sen Qingdynasti (1644-1912).Återrop
66RÖKELSEKAR, kopparlegering. Mingdynastin, 1600-tal med Xuandes fyra karaktärers märke.Återrop
67VAS, brons. Qingdynastin (1644-1912).Återrop
68FOHUND, brons, troligen Mingdynastin (1368-1643).Återrop
69ARMRING, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).7 500 SEK
70ARMRING, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).6 000 SEK
71ÖRHÄNGEN, ett par. Qingdynastin, 1800-tal.6 000 SEK
72ARMLÄNK, silver med emalj samt nefrit. Sen Qingdynasti.4 000 SEK
73PENSELBAD, malakit. Qingdynasty (1664-1912).Återrop
74FIGURINER, två stycken, sten. Kina.36 000 SEK
75BÄLTESHAKE, jadeit. Kina, 1900-tal.35 000 SEK
76RÖKELSEKAR med LOCK, nefrit. Kina.22 000 SEK
77SMYCKE, nefrit. Kina.10 000 SEK
78PLAKETT, nefrit. Kina. Arkaiserande.20 000 SEK
79BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Kina.Återrop
80ASK med LOCK, nefrit. Kina, 1900-tal.8 000 SEK
81FIGURINER, två stycken, soapstone. Sen Qingdynasti, 1800-tal.6 000 SEK
82HÄNGE, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal.5 000 SEK
83ASK med LOCK, soapstone, Qingdynastin sent 1700-tal.6 500 SEK
84VAS med LOCK, agat. Kina, 1900-tal.3 100 SEK
85PENSELBAD, serpentinsten. Kina.Återrop
86VAS, grön sten. Kina, 1900-tal.Återrop
87SNUSFLASKOR, sex stycken, sten, glas samt emalj på koppar. Qingdynastin (1644-1912).Återrop
88MANDARINKNOPPAR, 15 stycken, sten, glas, metall. Sen Qingdynasti (1644-1912).19 000 SEK
89ROCK, siden. Höjd 100 cm. Kina, 1900-talets första fjärdedel.Återrop
90ROCK, siden. Höjd 108,5 cm. Kina, sen Qingdynasti (1644–1911).Återrop
91ROCK, siden. Höjd 145,5 cm. Kina, sen Qingdynasti (1644–1911).11 000 SEK
92KESI, siden och guldtråd. Xi Wang Mu bärande på odödlighetspersikor, sen Qingdynastin (1644-1912).17 000 SEK
93KESI, siden och guldtråd. 86 x 120 cm. Sen Qingdynasti (1644-1912).20 000 SEK
94KESI, siden och guldtråd. 159,5 x 50 cm. Sen Qingdynasti (1644-1912).24 000 SEK
95MATTA, antik silke Kina relief. 256,5 x 158 cm. Sen Qingdynasti (1644–1911).125 000 SEK
96MATTA, antik silke Kina relief. 212 x 125 cm. Sen Qingdynasti (1644–1911).105 000 SEK
97MATTA, semiantik Baotou Figural. 159,5 x 226,5 cm.12 000 SEK
98MATTA, antik Ningxia, Kina. 139 x 77,5 cm. Sen Qingdynasti (1644–1911).17 000 SEK
99MATTA, semiantik Bautou. 139 x 63,5 cm.3 000 SEK
100PELARMATTA, antik Ningxia. 292,5 x 196,5 cm. Sen Qingdynasti (1644–1911).48 000 SEK