Klassiska 586

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
101DOCKOR (36), papper och siden. Shoulao och de åtta odödliga, fyra uppsättningar, troligen Republik (1912-1949).4 000 SEK
102SOLFJÄDER med ETUI, akvarell och lack. Qingdynastin, 1800-tal,Återrop
103SCHATULL/BORD med INSATS. Qingdynastin, 1800-tal.9 000 SEK
104SIGILLSTÄLL, trä och pärlemor. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).Återrop
105PLAKETT, porslin och trä. Tidigt 1900-tal.75 000 SEK
106RUYISTAV, lack och pärlemor. Qingdynastin med inskription.10 000 SEK
107BRICKA, troligen Zitanträ. Qingdynastin (1662-1912).7 500 SEK
108MYNT/VIKT, silver, Qingdynastin, Guangxu (1875-1908).Återrop
109SILVERTACKA, 10 Tael, Vietnam (Annam), stämplad Guangxu (1875-1908).Återrop
110TESERVIS, fyra delar, silver. Zee Sung, Shanghai, tidigt 1900-tal.Återrop
111COASTERS, 10 stycken, silver. Kina, tidigt 1900-tal.8 000 SEK
112COASTERS, 12 stycken, silver. Kina, Sing Kwong.Återrop
113MYNTFAT, fem stycken, silver. Sing Kwong.Återrop
114MYNT, 3 stycken, silver. Kina, tidigt 1900-tal.Återrop
115KOPP, emalj på koppar. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
116FAT, ett par, emalj på koppar. Qingdynastin, 1700-tal.Återrop
117RÖKELSEKAR, cloisonné. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
118ALTARLJUSSTAKAR, ett par, cloisonné. Kina, 1900-tal.Återrop
119HÄSTAR, ett par, cloisonné. Troligen tidigt 1900-tal.Återrop
120VASER, ett par, cloisonné. Sen Qingdynasti (1644-1912).8 000 SEK
121YTTERFODER, ett par, cloisonné. Kina, 1900-tal.Återrop
122SKULPTUR, lergods. Tangdynastin, (608-906).Återrop
123SKÅL. Troligen Norra Songdynastin (960–1127).5 500 SEK
124BRICKA, keramik. Liaodynastin (907-1125).Återrop
125RÖKELSEKAR, keramik. Songdynastin (960-1279).9 500 SEK
126RÖKELSEKAR, keramik. Yuandynastin (1271-1368).22 000 SEK
127SKÅLAR, två stycken, porslin. Jindynastin (1115-1234).Återrop
128KANNA, keramik. Yuandynastin (1279-1368).8 500 SEK
129VINKANNA, biskviporslin. Mingdynastin, Wanli (1368-1644).Återrop
130FAT, celadon. Mingdynastin (1368-1644).12 000 SEK
131FAT, celadon. Mingdynastin (1368-1644).Återrop
132FAT, keramik. Mingdynastin, (1368-1644).2 000 SEK
133VAS, celadon. Troligen Mingdynastin.26 000 SEK
134TAKRYTTARE, keramik. Mingdynastin 1600-tal.6 000 SEK
135TEMPELFRIS, keramik. Sen Mingdynasti (1368-1644).Återrop
136TEMPELFRIS, keramik. Sen Mingdynasti (1368-1644).Återrop
137KÄRL, gui, brons. Troligen Västra Zhoudynastin (1040-256 f.Kr.).Återrop
138SPEGLAR, två stycken, brons. Sexdynastier samt Tangdynastin.16 000 SEK
139SPEGLAR, två stycken, brons. Handynastin (206 f.Kr-220 e.Kr).5 000 SEK
140VAS, brons. Mingdynastin, eller äldre.9 500 SEK
141SPEGEL, brons. Kina, troligen Yuandynastin (1279-1368) eller äldre.10 000 SEK
142BUDDHA, brons. Mingdynastin (1368-1644).880 000 SEK
143MUNKAR, ett par, lackerat trä. Mingdynastin (1368-1644).200 000 SEK
144BUDDHA som barn, brons. Mingdynastin (1368-1644).16 000 SEK
145SKULPTUR, brons. Mingdynastin (1368-1644).Återrop
146TEMPELVÄKTARE, två stycken, brons. Mingdynastin (1368-1644).Återrop
147GUANYIN, brons. Mingdynastin (1368-1644).Återrop
148DAOISTISK DIGNITET, brons. Mingdynastin (1368-1644).Återrop
149DAOISTISK DIGNITET, brons. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
150GUANYIN, brons. Mingdynastin (1368-1644).Återrop
151STÅENDE GUDOM, lackerad och förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).Återrop
152BUDDHA, brons. Sydkina. Mingdynastin (1368-1644).Återrop
153FIGURINER, två stycken, förgylld brons, Mingdynastin, 1600-tal.10 000 SEK
154MUNK, brons. Ming dynastin (1368-1644).4 500 SEK
155GUANYIN, brons. Sen Mingdynasti (1368-1644).Återrop
156GUANYIN, brons. Qingdynastin, 1700-tal.6 000 SEK
157RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin, troligen Qianlong (1736-95).Återrop
158VAS med STÄLL, brons. Qingdynastin (1644-1912).10 000 SEK
159RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin, 1800-tal med Xuandes sex karaktärers märke.Återrop
160RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Sen Qingdynasti (1644-1912).Återrop
161RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin, (1644-1912).4 000 SEK
162PENSELBAD, kopparlegering. Sen Qingdynasti (1644-1912).11 000 SEK
163FOHUND, brons. Qingdynastin (1644-1912).4 500 SEK
164SKULPTUR, brons. Qing dynastin (1644-1912).3 500 SEK
165VAS, brons. Arkaiserande, Qingdynastin (1644-1912).Återrop
166TEMPELKLOCKA, brons. Buddhistisk med datering. Qing dynasti (1644-1912).185 000 SEK
167RULLMÅLNING, flodlandskap i Wang Jians (1598-1677) efterföljd, sen Qingdynastin (1644-1912).20 000 SEK
168TUSCHAVKLAPPNING, Qingdynastin (1644-1912).Återrop
169ALBUMBLAD, Qingdynastin, 1800-tal, Gai Qi's (1774-1829) stil, Xi Wang Mu och jadejungfrur.13 000 SEK
170RULLMÅLNING, motiv med palatsdamer och tjänare i en trädgård, Qingdynastin, 1800-tal.85 000 SEK
171ALBUMBLAD, landskap med herde och tre kameler, sen Qingdynastin (1644-1912). ÅTER KUND!.Återrop
172ALBUMBLAD, motiv med bambuskott och kalligrafi, av Wu Xuezao (1821-1850), signerat.8 000 SEK
173MÅLNING, blommande prunus och fåglar, Qu Zhaolin (1866-1937), signerad.48 000 SEK
174RULLMÅLNING, Jiang Jun (1847-1919), signerad, landskap i Yuankonstnären Ke Jiusi's stil.Återrop
175MÅLNINGAR (2), solfjäderform. Landskap med figurer, sen Qingdynastin/tidigt 1900-tal.8 500 SEK
176RULLMÅLNING, okänd konstnär, Zhang Daye. 1900-tal.7 000 SEK
177MÅLNING, landskap, Chen Yupu (f 1946), signerad.6 000 SEK
178KEJSERLIGT EDIKT, Tongzhi (1862-1874), daterat 1862 och från tiden.36 000 SEK
179MÅLNINGAR, två stycken. Qingdynastin, 1700-tal.Återrop
180MÅLNING, akvarell på papper. Qingdynastin (1644-1912).36 000 SEK
181BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.16 000 SEK
182OSVALD SIREN, Les Peintures Chinoises dans les Collections Americaines, fem serier, 1927-1928.Återrop
183BÖCKER (5), främst kinesisk keramik och porslin.Återrop
184GLASMÅLNING. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
185PANEL, förgyllt och lackerat trä. Sen Qingdynasti.Återrop
186DEKORDELAR, två stycken, trä, sen Qingdynasti, 1800-tal.Återrop
187THANGKA, Tsong Khapa, tibeto-kinesisk, 1700-tal/tidigt 1800-tal.Återrop
188THANGKA, Yamantaka Vajrabhairava, Karma Gadri-stil, tibeto-kinesisk, 1700/tidigt 1800-tal.150 000 SEK
189THANGKA, Shakyamuni Buddha med de aderton arhats, 1700-tal.Återrop
190THANGKA, Chakrasamvara (Fader-Moder), Tibet, 1800-tal.Återrop
191TSAGLI, Vajravarahi, tibeto-kinesisk, 1800-tal.Återrop
192TSAGLI, porträtt av en Lama, tibeto-kinesisk, 1800-tal.Återrop
193VIKT/STÄMPEL, kopparlegering. Tibet, 1500-tal eller äldre.Återrop
194LAMA, patinerad kopparlegering. Tibet, 1700-tal.Återrop
195AMITAYUS, brons. Troligen östra Tibet, Pala-Sena stil ,sent 1600-tal/tidigt 1700-tal.Återrop
196VAJRADHARA, förgylld kopparlegering. Troligen Tibet, 14/1500-tal.Återrop
197BODDHISATTVA SHADAKSHARI LOKESHVARA, förgylld kopparlegering. Tibet, 1500-tal eller äldre.20 000 SEK
198DAKINI, förgylld kopparlegering. Sarvabuddhadakini, Tibet, 1800-tal.Återrop
199SUTRAOMSLAG, trä. Tibet, troligen 1400-tal.Återrop
200SVÄRD, stål, brons, kopparlegering samt steninläggning. Tibet, 1800-tal.6 500 SEK