Kan inte nå servern

Klassiska 589

 
1400 föremål
1006. William Henry Margetson, Kvinna i båt.
1006. William Henry Margetson, Kvinna i båt.
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1057. Pehr Hilleström, "En snickare".
1057. Pehr Hilleström, "En snickare".
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
4. AMITAYUS, förgylld kopparlegering. Qingdynstin, Qianlong (1736-95).
4. AMITAYUS, förgylld kopparlegering. Qingdynstin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
867. OLLE HJORTZBERG, pannå, signerad Olle Hjortzberg och daterad -47.
867. OLLE HJORTZBERG, pannå, signerad Olle Hjortzberg och daterad -47.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1010. Pierre Signac, Miniatyr, "Karl XI" (1655-1697).
1010. Pierre Signac, Miniatyr, "Karl XI" (1655-1697).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1058. Pehr Hilleström, "Wagnmakare".
1058. Pehr Hilleström, "Wagnmakare".
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
919. ERNST JOSEPHSON, duk, signerad Ernst Josephson och daterad 1880.
919. ERNST JOSEPHSON, duk, signerad Ernst Josephson och daterad 1880.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
907. Bruno Liljefors, Rävfamilj på jakt.
907. Bruno Liljefors, Rävfamilj på jakt.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
681. ÖRHÄNGEN med droppslipade smaragder och briljantslipade diamanter.
681. ÖRHÄNGEN med droppslipade smaragder och briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
76 000 - 78 000 SEK
171. MEDITATIONSMATTA. Semiantik Ningxia. 817 x 61 cm. Kina.
171. MEDITATIONSMATTA. Semiantik Ningxia. 817 x 61 cm. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
75 000 - 80 000 SEK
690. COLLIER med briljantslipade diamanter totalt ca 7.00 ct.
690. COLLIER med briljantslipade diamanter totalt ca 7.00 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
75 000 - 85 000 SEK
1056. Pehr Hilleström, Scen ur "Orlando Furioso".
1056. Pehr Hilleström, Scen ur "Orlando Furioso".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
898. Alfred Wahlberg, Stockholms inlopp i månsken.
898. Alfred Wahlberg, Stockholms inlopp i månsken.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
75 000 - 80 000 SEK
598. RING med tanzanit, 9.82 ct, samt briljantslipade diamanter totalt 1.08 ct.
598. RING med tanzanit, 9.82 ct, samt briljantslipade diamanter totalt 1.08 ct.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
75 000 - 85 000 SEK
83. KARMSTOLAR, ett par, zitan. Qingdynasty, 17/1800-tal.
83. KARMSTOLAR, ett par, zitan. Qingdynasty, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
1156. BYRÅ. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
1156. BYRÅ. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
140 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
1115. Slaget vid Wien 1683.
1115. Slaget vid Wien 1683.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
1310A. SKULPTURER, ett par, Tyskland, omkring år 1700, Barock.
1310A. SKULPTURER, ett par, Tyskland, omkring år 1700, Barock.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
504. BROSCH med rosa topas, ca 8.50 ct, samt rosen- och gammalslipade diamanter.
504. BROSCH med rosa topas, ca 8.50 ct, samt rosen- och gammalslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
633. RING med gammalslipad diamant.
633. RING med gammalslipad diamant.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
685. ARMBAND med ovala rubiner samt briljantslipade diamanter.
685. ARMBAND med ovala rubiner samt briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
1037. PEHR HILLESTRÖM, Olja på duk, signerad.
1037. PEHR HILLESTRÖM, Olja på duk, signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
899. Per Ekström, Skogslandskap i skymning.
899. Per Ekström, Skogslandskap i skymning.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
492. COLLIER med rosenslipade diamanter.
492. COLLIER med rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
65 000 - 70 000 SEK
109. AMITAYUS, förgylld koppar. Tibeto-kinesisk, 1700-tal.
109. AMITAYUS, förgylld koppar. Tibeto-kinesisk, 1700-tal.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
710A. RING med briljantslipad diamant, 1.43 ct enligt gravyr.
710A. RING med briljantslipad diamant, 1.43 ct enligt gravyr.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
60 000 - 65 000 SEK
845. MATTA. Antik Ushak. 548 x 380,5 cm.
845. MATTA. Antik Ushak. 548 x 380,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
854. Johan Krouthén, Åparti med hönshus.
854. Johan Krouthén, Åparti med hönshus.
Klubbat pris 
68 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
856. Olof Arborelius, "Stockholm från Mälaren".
856. Olof Arborelius, "Stockholm från Mälaren".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
863. Carl Wilhelmson, "Fiskhandlaren".
863. Carl Wilhelmson, "Fiskhandlaren".
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
929. Helmer Osslund, Landskap från Klingsta, Medelpad.
929. Helmer Osslund, Landskap från Klingsta, Medelpad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
889. Helmer Osslund, Norrländskt sommarlandskap.
889. Helmer Osslund, Norrländskt sommarlandskap.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
928. Helmer Osslund, Mullfjället i höstskrud, motiv från jämtlandsfjällen.
928. Helmer Osslund, Mullfjället i höstskrud, motiv från jämtlandsfjällen.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
935. Jenny Nyström, Gosse med julgran.
935. Jenny Nyström, Gosse med julgran.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1283. BORDSPENDYL, av Gustaf Undén, Empire, 1800-talets början.
1283. BORDSPENDYL, av Gustaf Undén, Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
957. Ruth Milles, "Farväl".
957. Ruth Milles, "Farväl".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1221. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1221. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
220 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
434. Carl Magnus Lundholm, Norrköping 1784. Ljusstakar, ett par, gustavianska.
434. Carl Magnus Lundholm, Norrköping 1784. Ljusstakar, ett par, gustavianska.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1098. Carlo Cignani Efter, Caritas, Allegori över kärleken.
1098. Carlo Cignani Efter, Caritas, Allegori över kärleken.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
810. Seirafian, MATTA. Isfahan, Seirafian. 323,5 x 212 cm.
810. Seirafian, MATTA. Isfahan, Seirafian. 323,5 x 212 cm.
Klubbat pris 
160 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
920. HUGO BIRGER Olja på duk, ej signerad.
920. HUGO BIRGER Olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1151. BYRÅ. Italien, 1700-talets mitt. Rokoko.
1151. BYRÅ. Italien, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
973. Axel Petersson Döderhultarn, Häst.
973. Axel Petersson Döderhultarn, Häst.
Klubbat pris 
58 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
661. HÄNGE med trilliantslipad diamant, Fancy Yellow/ IF, ca 2.04 ct.
661. HÄNGE med trilliantslipad diamant, Fancy Yellow/ IF, ca 2.04 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1025. GUSTAF LUNDBERG, Tillskriven. Pastell, ej signerad.
1025. GUSTAF LUNDBERG, Tillskriven. Pastell, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1044. Pehr Hilleström, Interiör från en smedja.
1044. Pehr Hilleström, Interiör från en smedja.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
985. Jussi Mäntynen, "Viborgsälgen".
985. Jussi Mäntynen, "Viborgsälgen".
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
1119. Drottning Maria Teresia av Österrike (1717-1780) som gudinnan Minerva.
1119. Drottning Maria Teresia av Österrike (1717-1780) som gudinnan Minerva.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
19. MÅLNINGAR, 10 stycken. Qingdynastin, 17/1800-tal.
19. MÅLNINGAR, 10 stycken. Qingdynastin, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
18. THANGKA, akvarell på papper. Tibet, 17/1800-tal.
18. THANGKA, akvarell på papper. Tibet, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
432. Petter Åkerman, Stockholm 1756. Ljusstakar, ett par, tidig rokoko.
432. Petter Åkerman, Stockholm 1756. Ljusstakar, ett par, tidig rokoko.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1096. Peter Paul Rubens Hans krets, David och Abigail.
1096. Peter Paul Rubens Hans krets, David och Abigail.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1095. David Teniers d.y Hans krets, Vinskörden.
1095. David Teniers d.y Hans krets, Vinskörden.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
897. Oscar Törnå, Roddtur i Medevi trädgårdsdamm.
897. Oscar Törnå, Roddtur i Medevi trädgårdsdamm.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
731. RING med briljant- och smaragdslipade diamanter.
731. RING med briljant- och smaragdslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
58 000 - 60 000 SEK
834. MATTA. Antik Sarouk. 349 x 258 cm.
834. MATTA. Antik Sarouk. 349 x 258 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
55 000 - 60 000 SEK
711. ARMBAND med briljantslipade diamanter totalt 4.81 ct enligt gravyr.
711. ARMBAND med briljantslipade diamanter totalt 4.81 ct enligt gravyr.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
55 000 - 65 000 SEK
726. ÖRHÄNGEN med markis- och briljantslipade diamanter totalt ca 1.95 ct.
726. ÖRHÄNGEN med markis- och briljantslipade diamanter totalt ca 1.95 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
55 000 - 60 000 SEK
618. RING med safir ca 7.00 ct samt antikslipade diamanter totalt ca 0.70 ct.
618. RING med safir ca 7.00 ct samt antikslipade diamanter totalt ca 0.70 ct.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
681A. HÄNGE med smaragd ca 10 ct, och diamanter ca 2 ct.
681A. HÄNGE med smaragd ca 10 ct, och diamanter ca 2 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 55 000 SEK