Kan inte nå servern

Klassiska 589

 
1400 föremål
914. Wilhelm von Gegerfelt, Motiv från Venedig.
914. Wilhelm von Gegerfelt, Motiv från Venedig.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
999. Helene Schjerfbeck, "Sidenskon".
999. Helene Schjerfbeck, "Sidenskon".
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
1090. FLAMLÄNDSK SKOLA 1700-TAL, olja på koppar.
1090. FLAMLÄNDSK SKOLA 1700-TAL, olja på koppar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
377. PRAKTVAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
377. PRAKTVAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
1087. Nicolas Lancret Hans krets, Porträtt av ung dam som herdinna.
1087. Nicolas Lancret Hans krets, Porträtt av ung dam som herdinna.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
839. MATTA. Semiantik Teheran/Semnan. 462 x 321,5 cm.
839. MATTA. Semiantik Teheran/Semnan. 462 x 321,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
292A. VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal med sigillmärke.
292A. VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal med sigillmärke.
Klubbat pris 
175 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1047. Pehr Hilleström, Interiör av ankarsmedjan vid Söderfors bruk.
1047. Pehr Hilleström, Interiör av ankarsmedjan vid Söderfors bruk.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1050. Pehr Hilleström, "Gosse som tecknar med rödkrita".
1050. Pehr Hilleström, "Gosse som tecknar med rödkrita".
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1008. ISAAC HENZELL, uppfordrad duk, signerad I Henzell och daterad 1858.
1008. ISAAC HENZELL, uppfordrad duk, signerad I Henzell och daterad 1858.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
405. Pehr Zethelius, Stockholm 1782. Tekanna, rokoko.
405. Pehr Zethelius, Stockholm 1782. Tekanna, rokoko.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1032. Pehr Hilleström, "En gåsse blåser såpbollar".
1032. Pehr Hilleström, "En gåsse blåser såpbollar".
Klubbat pris 
195 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
615. DIAMANT, oinfattad, briljantslipad, 1.29 ct, TW/FL enligt certifikat från EGI.
615. DIAMANT, oinfattad, briljantslipad, 1.29 ct, TW/FL enligt certifikat från EGI.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1076. Johannes Jacob Hartmann Tillskriven, Hamnbild.
1076. Johannes Jacob Hartmann Tillskriven, Hamnbild.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1004. Emile Laborne, Stilleben med urna och blommor.
1004. Emile Laborne, Stilleben med urna och blommor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1162. VITRINSKÅP. Tyskland, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1162. VITRINSKÅP. Tyskland, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1067. PHILIPS GYSELS, Olja på pannå, signerad och daterad (16)49?.
1067. PHILIPS GYSELS, Olja på pannå, signerad och daterad (16)49?.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
642. ARMRING, Cartier "Trinty" med 7st ringar.
642. ARMRING, Cartier "Trinty" med 7st ringar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
106. BODHISATTVA, förgylld kopparlegering. Tibet, 14/1500-tal.
106. BODHISATTVA, förgylld kopparlegering. Tibet, 14/1500-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1028. Marcus Larsson, "Smugglarnas hamn".
1028. Marcus Larsson, "Smugglarnas hamn".
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
883. Anders Zorn, "Kusinerna".
883. Anders Zorn, "Kusinerna".
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
329. FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
329. FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
931. Johan Krouthén, Äppelblom.
931. Johan Krouthén, Äppelblom.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
231. RÖKELSEKAR med LOCK, biskvi. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722.
231. RÖKELSEKAR med LOCK, biskvi. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
857. Johan (John) Kindborg, Hammarby sjö, Sickla sund.
857. Johan (John) Kindborg, Hammarby sjö, Sickla sund.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
43. FAT, porslin. Sen Qingdynasti, med Qianlongsmärke.
43. FAT, porslin. Sen Qingdynasti, med Qianlongsmärke.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
347. URNOR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
347. URNOR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
529. RING med cabochonslipad smaragd och gammalslipade diamanter.
529. RING med cabochonslipad smaragd och gammalslipade diamanter.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 55 000 SEK
505. BROSCH/HÄNGE med hjärtformade safirer och gammalslipade diamanter.
505. BROSCH/HÄNGE med hjärtformade safirer och gammalslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
46 000 - 50 000 SEK
719. RING med diamanter 5.28 ct enligt gravyr.
719. RING med diamanter 5.28 ct enligt gravyr.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
46 000 - 48 000 SEK
946. Jenny Nyström, Vingåkerskulla.
946. Jenny Nyström, Vingåkerskulla.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1092. PIETER VAN BREDAEL, Tillskriven. Olja på duk, ej signerad.
1092. PIETER VAN BREDAEL, Tillskriven. Olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1068. Osias Beert Hans efterföljd, Stilleben med körsbär, grönsaker & glas.
1068. Osias Beert Hans efterföljd, Stilleben med körsbär, grönsaker & glas.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
603. RING med äldre briljantslipad diamant 1.42 ct, kvalitet H-I/VVS-VS.
603. RING med äldre briljantslipad diamant 1.42 ct, kvalitet H-I/VVS-VS.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
42 000 - 50 000 SEK
1241A. LJUSKRONA, för sex ljus. Tyskland, omkring år 1800.
1241A. LJUSKRONA, för sex ljus. Tyskland, omkring år 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
450A. Gustaf Möllenborg Stockholm 1874. Bestickuppsättning, 148 delar.
450A. Gustaf Möllenborg Stockholm 1874. Bestickuppsättning, 148 delar.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1313A. FARTYGSMODELL. England, tidigt 1800-tal.
1313A. FARTYGSMODELL. England, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
932. Johan Krouthén, Blommande äppelträd.
932. Johan Krouthén, Blommande äppelträd.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1081. LOUIS TOCQUE, hans art, olja på duk, oval.
1081. LOUIS TOCQUE, hans art, olja på duk, oval.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
880. Anna Gardell-Ericson, I blomsterlandet, motiv från Visby.
880. Anna Gardell-Ericson, I blomsterlandet, motiv från Visby.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
936. Jenny Nyström, Gosse med snöboll.
936. Jenny Nyström, Gosse med snöboll.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1088. Louis Silvestre Tillskrivna, Damporträtt (2).
1088. Louis Silvestre Tillskrivna, Damporträtt (2).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
829. MATTA. Semiantik Meshed sannolikt. 533 x 317,5 cm.
829. MATTA. Semiantik Meshed sannolikt. 533 x 317,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1242. LJUSKRONA, för sju ljus, sengustaviansk, 1800-talets början.
1242. LJUSKRONA, för sju ljus, sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
1246. AMPEL, för åtta ljus, Empire, 1800-talets början.
1246. AMPEL, för åtta ljus, Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
984. Arvid Knöppel, Rådjurskid.
984. Arvid Knöppel, Rådjurskid.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
855. Johan Krouthén, Blommande äppelträd vid vattendrag.
855. Johan Krouthén, Blommande äppelträd vid vattendrag.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1297. PARFYMBRÄNNARE, ett par, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
1297. PARFYMBRÄNNARE, ett par, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
938. Jenny Nyström, Barn vid gärdesgård med fåglar.
938. Jenny Nyström, Barn vid gärdesgård med fåglar.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
371. TAZZA, porslin. Qingdynastin med Qianlongsmärke.
371. TAZZA, porslin. Qingdynastin med Qianlongsmärke.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
948. Pietro Bazzanti Tillskriven, Knäböjande Venus.
948. Pietro Bazzanti Tillskriven, Knäböjande Venus.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
671. PÄRLCOLLIER med odlade Söderhavspärlor (South Sea) Ø 12 - 15 mm.
671. PÄRLCOLLIER med odlade Söderhavspärlor (South Sea) Ø 12 - 15 mm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 44 000 SEK
1248. LYKTA, för tre ljus, gustaviansk, 1700-talets slut.
1248. LYKTA, för tre ljus, gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
937. Jenny Nyström, Flicka med snöboll.
937. Jenny Nyström, Flicka med snöboll.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
892. ROBERT THEGERSTRÖM, duk, signerad R.Thegerström och daterad 1883.
892. ROBERT THEGERSTRÖM, duk, signerad R.Thegerström och daterad 1883.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
72. VAS, brons. Mingdynastin (1368-1644).
72. VAS, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
435. Petter Eneroth, Stockholm 1786. Ljusstakar, ett par, gustavianska.
435. Petter Eneroth, Stockholm 1786. Ljusstakar, ett par, gustavianska.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK