Kan inte nå servern

Klassiska 589

 
1400 föremål
1061. Isaac (Isaack) Luttichuys, Porträtt av en yngling med handskar.
1061. Isaac (Isaack) Luttichuys, Porträtt av en yngling med handskar.
Klubbat pris 
310 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
10. GUANYIN, träs. Qingdynastin, 16/1700-tal.
10. GUANYIN, träs. Qingdynastin, 16/1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
905. Bruno Liljefors, Orrspel.
905. Bruno Liljefors, Orrspel.
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
519. RING med gammalslipad diamant, ca 3.50 ct, flankerad av baguetteslipade diamanter.
519. RING med gammalslipad diamant, ca 3.50 ct, flankerad av baguetteslipade diamanter.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
140 000 - 150 000 SEK
708. RING med briljantslipad diamant 2.34 ct, sidostenar 0.40 ct enligt gravyr.
708. RING med briljantslipad diamant 2.34 ct, sidostenar 0.40 ct enligt gravyr.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
130 000 - 140 000 SEK
103. SKULPTUR, trä. 16/1700-tal.
103. SKULPTUR, trä. 16/1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
1055. Pehr Hilleström, "En Qvinna som skurar koppar".
1055. Pehr Hilleström, "En Qvinna som skurar koppar".
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
853. Johan Krouthén, "Villa Björkbacken".
853. Johan Krouthén, "Villa Björkbacken".
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
942. Jenny Nyström, "Curt leker med sina kusiner".
942. Jenny Nyström, "Curt leker med sina kusiner".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
1209. STOLAR, 12 stycken, sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.
1209. STOLAR, 12 stycken, sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
512A. RING med diamant ca 2.70 ct, kvalitet ca I-H/VVS.
512A. RING med diamant ca 2.70 ct, kvalitet ca I-H/VVS.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
120 000 - 140 000 SEK
480. ÖRHÄNGEN med gammalslipade diamanter, totalt ca 2.50 ct, och seed-pärlor.
480. ÖRHÄNGEN med gammalslipade diamanter, totalt ca 2.50 ct, och seed-pärlor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
120 000 - 140 000 SEK
493. COLLIER/ARMBAND med briljantslipade diamanter.
493. COLLIER/ARMBAND med briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
120 000 - 150 000 SEK
540. RING med rosen- samt gammalslipade diamanter totalt ca 4.00 ct.
540. RING med rosen- samt gammalslipade diamanter totalt ca 4.00 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
120 000 - 150 000 SEK
743. RING med briljantslipad diamant ca 1.63 ct. Kvalitet F/VVS2,
743. RING med briljantslipad diamant ca 1.63 ct. Kvalitet F/VVS2,
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
120 000 - 140 000 SEK
757. RING med fasettslipad, obehandlad rubin samt gammalslipade diamanter.
757. RING med fasettslipad, obehandlad rubin samt gammalslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
120 000 - 150 000 SEK
521. RING med briljantslipad diamant ca 2.60 ct. Kvalitet ca G-H/VS2-SI1.
521. RING med briljantslipad diamant ca 2.60 ct. Kvalitet ca G-H/VS2-SI1.
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
120 000 - 130 000 SEK
554. ÖRHÄNGEN med markisslipade diamanter totalt ca 4.10 ct. Kvalitet ca G-H/VS-SI.
554. ÖRHÄNGEN med markisslipade diamanter totalt ca 4.10 ct. Kvalitet ca G-H/VS-SI.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
120 000 - 140 000 SEK
102. BODHISATTVA, stuck. Mingdynastin (1368-1644).
102. BODHISATTVA, stuck. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
120 000 - 150 000 SEK
1054. Pehr Hilleström, "En piga som sopar och en flicka som ostädar".
1054. Pehr Hilleström, "En piga som sopar och en flicka som ostädar".
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
110 000 - 120 000 SEK
110. DAKINI, förgylld kopparlegering. Sarvabuddhadakini, Tibet, 1800-tal.
110. DAKINI, förgylld kopparlegering. Sarvabuddhadakini, Tibet, 1800-tal.
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
432B. Anders Schotte, Uddevalla 1777. Ljusstakar, ett par, rokoko.
432B. Anders Schotte, Uddevalla 1777. Ljusstakar, ett par, rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
914A. Herman af Sillén, "Fregatten Vanadis, livbåtsövning".
914A. Herman af Sillén, "Fregatten Vanadis, livbåtsövning".
Klubbat pris 
175 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
917. Carl Kjellin, I ateljén.
917. Carl Kjellin, I ateljén.
Klubbat pris 
140 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
996. Berndt Lindholm, Bränningar.
996. Berndt Lindholm, Bränningar.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
407. Nils Grubb, Hudiksvall 1779. Kaffekanna, rokoko.
407. Nils Grubb, Hudiksvall 1779. Kaffekanna, rokoko.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
926. Oskar Bergman, "Småstadsgata i töväder (I)".
926. Oskar Bergman, "Småstadsgata i töväder (I)".
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
1106. Giovanni Antonio Pellegrini Hans krets, Lucretias död.
1106. Giovanni Antonio Pellegrini Hans krets, Lucretias död.
Klubbat pris 
190 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
1105. GOTTFRIED KNELLER, Hans krets, olja på duk, ej signerad.
1105. GOTTFRIED KNELLER, Hans krets, olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
901. August Hagborg, Stilla stund på stranden.
901. August Hagborg, Stilla stund på stranden.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
479. ARMBAND med briljantslipade diamanter totalt ca 10.00 ct, 1940-tal.
479. ARMBAND med briljantslipade diamanter totalt ca 10.00 ct, 1940-tal.
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
900. Gustaf Fjaestad, "Skogstjärnet".
900. Gustaf Fjaestad, "Skogstjärnet".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
117. PAGOD, brons. Qingdynasty (1644-1912).
117. PAGOD, brons. Qingdynasty (1644-1912).
Klubbat pris 
160 000 SEK
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
925. Axel Törneman, Självporträtt med pipa.
925. Axel Törneman, Självporträtt med pipa.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
909. Nils Kreuger, "Spårvagnshästar".
909. Nils Kreuger, "Spårvagnshästar".
Klubbat pris 
370 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
646. RING, briljantslipad diamant, 4.10 ct enligt gravyr.
646. RING, briljantslipad diamant, 4.10 ct enligt gravyr.
Klubbat pris 
185 000 SEK
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
1003. Jean-Barthold Jongkind, "Bateaux sur le Canal de Dordrecht".
1003. Jean-Barthold Jongkind, "Bateaux sur le Canal de Dordrecht".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
1064. PAUWELS CASTEELS, Hans krets, Olja på duk, ej signerad.
1064. PAUWELS CASTEELS, Hans krets, Olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
1065. Gillis Gillisz. de Bergh, Stilleben med frukter och fjäril.
1065. Gillis Gillisz. de Bergh, Stilleben med frukter och fjäril.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
922. Bruno Liljefors, Vinterlandskap med hare vid gärdesgård.
922. Bruno Liljefors, Vinterlandskap med hare vid gärdesgård.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
74. TRIPOD, brons. S.k. Jue. Troligen Shang dynastin, 1200/1100 f.Kr.
74. TRIPOD, brons. S.k. Jue. Troligen Shang dynastin, 1200/1100 f.Kr.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
927. OLLE HJORTZBERG, pannå, signerad Olle Hjortzberg och daterad 1936.
927. OLLE HJORTZBERG, pannå, signerad Olle Hjortzberg och daterad 1936.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
16. TSONG KAPA, förgylld. Mongoliet, 1700-tal.
16. TSONG KAPA, förgylld. Mongoliet, 1700-tal.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
3. STÅENDE GUDOM, förgylld kopparlegering. 1700-tal, troligen Mongoliet.
3. STÅENDE GUDOM, förgylld kopparlegering. 1700-tal, troligen Mongoliet.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
1012. Johan Pasch Tillskriven, Väggfält. Pastoral scen med läsande herdinna.
1012. Johan Pasch Tillskriven, Väggfält. Pastoral scen med läsande herdinna.
Klubbat pris 
195 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
860. Bruno Liljefors, Räv i vinterlandskap.
860. Bruno Liljefors, Räv i vinterlandskap.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
977. Axel Petersson Döderhultarn, "Häradsrätt"/"Drängen som svär sig fri".
977. Axel Petersson Döderhultarn, "Häradsrätt"/"Drängen som svär sig fri".
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
955. Carl Milles, "Diana".
955. Carl Milles, "Diana".
Klubbat pris 
210 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
921. Bruno Liljefors, Räv i vinterlandskap.
921. Bruno Liljefors, Räv i vinterlandskap.
Klubbat pris 
160 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
714. ARMBAND med carréslipade diamanter totalt ca 12.80 ct enligt gravyr.
714. ARMBAND med carréslipade diamanter totalt ca 12.80 ct enligt gravyr.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
487. COLLIER med gammalslipade diamanter och pärlor, 1910-tal.
487. COLLIER med gammalslipade diamanter och pärlor, 1910-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
90 000 - 100 000 SEK
1046. Pehr Hilleström, Interiör av ankarsmedjan vid Söderfors Bruk.
1046. Pehr Hilleström, Interiör av ankarsmedjan vid Söderfors Bruk.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
90 000 - 100 000 SEK
1052. Pehr Hilleström, Högläsning i ljusets sken.
1052. Pehr Hilleström, Högläsning i ljusets sken.
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
90 000 - 100 000 SEK
596. RING med briljantslipad diamant, 1.66 ct, F/VS2 enligt GIA certifikat.
596. RING med briljantslipad diamant, 1.66 ct, F/VS2 enligt GIA certifikat.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
85 000 - 95 000 SEK
607. ARMBAND med briljantslipade diamanter totalt 8.02 ct enligt gravyr.
607. ARMBAND med briljantslipade diamanter totalt 8.02 ct enligt gravyr.
Klubbat pris 
76 000 SEK
Utropspris
85 000 - 90 000 SEK
1029. Marcus Larsson, Solnedgång bakom klippor vid hav.
1029. Marcus Larsson, Solnedgång bakom klippor vid hav.
Klubbat pris 
270 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
750A. COLLIER med briljantslipad diamant ca 2.35 ct.
750A. COLLIER med briljantslipad diamant ca 2.35 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
664. ARMBAND, Tiffany & Co, med briljantslipade diamanter totalt ca 3.00 ct.
664. ARMBAND, Tiffany & Co, med briljantslipade diamanter totalt ca 3.00 ct.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
80 000 - 90 000 SEK
1116. Jan Wyck Tillskriven, Elegant jaktsällskap.
1116. Jan Wyck Tillskriven, Elegant jaktsällskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1182. MATBORD. England, 1800-tal.
1182. MATBORD. England, 1800-tal.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1145. Benjamin Patersson, "La banque de l'empire a St. Petersbourg".
1145. Benjamin Patersson, "La banque de l'empire a St. Petersbourg".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
989. Arvid Knöppel, Flicka på snäcka.
989. Arvid Knöppel, Flicka på snäcka.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
861. Bruno Liljefors, Rapphöns i vinterlandskap.
861. Bruno Liljefors, Rapphöns i vinterlandskap.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
372. VAS, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke.
372. VAS, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
660 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
923. BRUNO LILJEFORS, olja på duk, signerad Bruno Liljefors och daterad 1918.
923. BRUNO LILJEFORS, olja på duk, signerad Bruno Liljefors och daterad 1918.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1140. FRANSK SKOLA 1700-TAL , två stycken, Gouacher. Ej signerade.
1140. FRANSK SKOLA 1700-TAL , två stycken, Gouacher. Ej signerade.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
404. Zacharias Ekfelt, Arboga 1771. Kaffekanna, rokoko.
404. Zacharias Ekfelt, Arboga 1771. Kaffekanna, rokoko.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
988. Per Ung, "Omfavnelse".
988. Per Ung, "Omfavnelse".
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1059. Pehr Hilleström, "Höns och kycklingar matas".
1059. Pehr Hilleström, "Höns och kycklingar matas".
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
859. Bruno Liljefors, Hare i vinterlandskap.
859. Bruno Liljefors, Hare i vinterlandskap.
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
734. BROSCH, Pierre Sterlé, med diamanter samt smaragder, Paris, ca 1940-50-tal.
734. BROSCH, Pierre Sterlé, med diamanter samt smaragder, Paris, ca 1940-50-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK