Modern Art + Design 598

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
15PER B SUNDBERG, vas, glas, Orrefors 1998, unik.Omfattas av följerätt. (d)
18VICKE LINDSTRAND, vas, Kosta 1950-tal.
66KNUD ANDERSEN, urna med lock och bas av patinerad brons, Royal Copenhagen, Danmark.Omfattas ej av följerätt.
82GEORG JENSEN, praktskål på fot, Köpenhamn 1925-32, sterling. Design nr 264 A,Korrekt utrop 45-50.000/ Estimate 50-75.000 SEK
121HELGE WERNER, tillskriven, golvlampa, Swedish Grace, 1920-tal.Tillskriven Helge Werner/ attributed to Helge Werner.
154HARALD ELOF NOTINI, takarmatur, Böhlmarks Lampvarufabrik, sannolikt 1940-tal.Glasskivan sannolikt sekundär/ the glass disc probably later
225BARBRO NILSSON, MATTA, "Salerno kallröd med enkel bård", rölakan, ca 217 x 149,5 cm, signerad AB MMF BN.Kortsidorna inklusive signaturerna delvis senare.
235BARBRO NILSSON, MATTA, "Magdalena blå", tät rya, ca 387,5 x 304 cm, signerad AB MMF BN.Måtten är ca 387,5 x 304 cm.
238GÖSTA ADRIAN-NILSSON, Plangeometrisk komposition.Poet Gunnar Eriksson och Gunhild Ahnström (vänner till bland andra Arthur Lundkvist och Harry Martinsson). Därefter i arv familjen.
282GÖSTA ADRIAN-NILSSON, Indian i kubistiskt landskap.Privatsamling sedan 1950/60-talet. Därefter i arv till nuvarande ägare.
299TORSTEN RENQVIST, "Döende djur".Obs! Titeln är "Döende djur". Skulpturen är från 1969.
300VERA NILSSON, "Nakenmodell".Liljevalchs konsthall, "Vera Nilsson", 4 oktober 2014-6 januari 2015.

Utdragna föremål

Nr.Föremål
20CARLO SCARPA, vas "Lattimo argentato", M.V.M Cappellin & C, Murano Italien, cirka 1929-30.
56STIG LINDBERG, vas, stengods, Gustavsberg studio 1960.
389JOAN MIRÓ, "L'homme au balancier".

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.

Föremål med införselmoms

Det finns inga föremål med införselmoms.