Kan inte nå servern

Important Spring Sale 617

ASIAN SALE
Vänligen observera: för att kunna bjuda på den asiatiska avdelningen på Important Spring Sale måste du registrera dig för denna auktion och betala en deposition vid förfrågan. Notera att förregistreringen gäller alla, även redan befintliga kunder. Kontakta preregistration@bukowskis.com för mer information.


Visning 29 maj–3 juni på Berzelii Park 1 i Stockholm
Öppet: mån–fre kl 11–18, lör–sön kl 11–17
Auktion 4–5 juni på Arsenalsgatan 2 i Stockholm
Läs mer om auktionen här >


 
388 föremål
699. SPEGELGLASMÅLNING. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
699. SPEGELGLASMÅLNING. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
585. VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
585. VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
95 000 - 100 000 SEK
584. VAS, porslin. Qingdynasty, Kangxi (1662-1722).
584. VAS, porslin. Qingdynasty, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
85 000 - 100 000 SEK
666. TEMPELHUNDAR, ett par, cloisonné. Qingdynastin, 1800-tal.
666. TEMPELHUNDAR, ett par, cloisonné. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
734. VIKSKÄRMAR, ett par, sexdelade. Japan, Edo, 1800-tal.
734. VIKSKÄRMAR, ett par, sexdelade. Japan, Edo, 1800-tal.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
570. VASER med LOCK, ett par, porslin. Transition, 1600-tal.
570. VASER med LOCK, ett par, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
576. FAT, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
576. FAT, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
580. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
580. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
953. VAS, porslin. Sen Qingdynasti, med Qianlongs märke.
953. VAS, porslin. Sen Qingdynasti, med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
569. VASER med LOCK, två stycken, porslin. Transition, 1700-tal.
569. VASER med LOCK, två stycken, porslin. Transition, 1700-tal.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
578. STEMCUP, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
578. STEMCUP, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
582. VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
582. VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
35 000 - 45 000 SEK
579. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
579. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
571. VAS med LOCK, porslin. Transition, Shunzhi (1644-1662).
571. VAS med LOCK, porslin. Transition, Shunzhi (1644-1662).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 45 000 SEK
588. FAT, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
588. FAT, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 45 000 SEK
752. FAT, porslin. Mingdynastin med Jiajings märke (1522-1566).
752. FAT, porslin. Mingdynastin med Jiajings märke (1522-1566).
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
634. RULLMÅLNING, akvarell och tusch på papper. Qingdynastin.
634. RULLMÅLNING, akvarell och tusch på papper. Qingdynastin.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
606. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qingdynastin med Yongzhengs märke.
606. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qingdynastin med Yongzhengs märke.
Klubbat pris 
2 445 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
587. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
587. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
583. VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
583. VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
28 000 - 30 000 SEK
573. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
573. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
26 000 - 30 000 SEK
639. STELE, sten. Nepal, 1600/1700-tal.
639. STELE, sten. Nepal, 1600/1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
575. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
575. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
574. RÖKELSEKAR, porslin. Transition, 1600-tal.
574. RÖKELSEKAR, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
572. VAS med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal.
572. VAS med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
26 000 - 30 000 SEK
581. VASER, två stycken, porslin. Transition, 1600-tal.
581. VASER, två stycken, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
26 000 - 30 000 SEK
577. BÅLSKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
577. BÅLSKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
800. TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
800. TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
586. SKÅLFAT, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
586. SKÅLFAT, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
22 000 - 26 000 SEK
751. KOPP, porslin. Sannolikt Mingdynastin (1368-1644).
751. KOPP, porslin. Sannolikt Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
135 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
645. ELVAHÖVDAD AVALOKITESHVARA, brons. Tibetokinesisk, 1800-tal.
645. ELVAHÖVDAD AVALOKITESHVARA, brons. Tibetokinesisk, 1800-tal.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
887. KRUKA, porslin. Mingdynastin (1368-1664).
887. KRUKA, porslin. Mingdynastin (1368-1664).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
646. RITUELLT KÄRL med LOCK, brons. "Ding", Östra Zhoudynastin.
646. RITUELLT KÄRL med LOCK, brons. "Ding", Östra Zhoudynastin.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
890. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal.
890. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
200 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
891. KANNA, porslin. Transition, 1600-tal.
891. KANNA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
909. VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
909. VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
804. FIGURINER, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
804. FIGURINER, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
813. TERRINFAT, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
813. TERRINFAT, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
807. FAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
807. FAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
876. FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
876. FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
875. KRUKA, porslin. Mingdynastin, 1500-tal.
875. KRUKA, porslin. Mingdynastin, 1500-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
886. KENDI, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
886. KENDI, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
874. GOLVVAS, porslin. Kina, 1900-tal.
874. GOLVVAS, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
842. TRÄDGÅRDSPALL, porslin. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal.
842. TRÄDGÅRDSPALL, porslin. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
854. PENSELBAD, porslin. Qingdynastin med Qianlongs sigillmärke.
854. PENSELBAD, porslin. Qingdynastin med Qianlongs sigillmärke.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
767. RÖKELSEKAR, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
767. RÖKELSEKAR, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
848. KRUKA med LOCK, porslin. Kina, 1900-tal, troligen republik.
848. KRUKA med LOCK, porslin. Kina, 1900-tal, troligen republik.
Klubbat pris 
370 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
617. RUYISTAV, nefrit och trä. Qingdynastin (1664-1912).
617. RUYISTAV, nefrit och trä. Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
748. RÖKELSEKAR, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
748. RÖKELSEKAR, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
858. SKÅL, porslin. Qingdynastin med Daoguangs märke.
858. SKÅL, porslin. Qingdynastin med Daoguangs märke.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
782. HANDFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
782. HANDFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
694. PENSELSTÄLL, trä. Kina.
694. PENSELSTÄLL, trä. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
679. SKÄRM, trä och broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.
679. SKÄRM, trä och broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
855. PRAKTVAS, porslin. Sen Qingdynastin, 1800-tal.
855. PRAKTVAS, porslin. Sen Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
908. VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
908. VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
763. FIGURINER, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
763. FIGURINER, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
816. TALLRIKAR, fyra stycken, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
816. TALLRIKAR, fyra stycken, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
772. VAS, porslin. Kina, troligen sen Qingdynasti, omkring 1900.
772. VAS, porslin. Kina, troligen sen Qingdynasti, omkring 1900.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
741. KRUKA, keramik. Song dynastin (960-1279).
741. KRUKA, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
643. BUDDHA, brons. Mingdynastin (1368-1644).
643. BUDDHA, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
868. PLAKETT, porslin. Kina, 1900-tal. Efter Bi Yuanming.
868. PLAKETT, porslin. Kina, 1900-tal. Efter Bi Yuanming.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
638. SKÅL, keramik. Song/Yuandynastin.
638. SKÅL, keramik. Song/Yuandynastin.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
832. CABARET, nio delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
832. CABARET, nio delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
743. PRAKTFAT, celadon. Mingdynastin (1368-1644).
743. PRAKTFAT, celadon. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
956. VAS, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
956. VAS, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
647. BRONSER, två stycken. Mingdynastin eller äldre.
647. BRONSER, två stycken. Mingdynastin eller äldre.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
955. KRUKA med LOCK, porslin. Kina, Republik, 1900-tal.
955. KRUKA med LOCK, porslin. Kina, Republik, 1900-tal.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
851. VAS, porslin. Qingdynastin.
851. VAS, porslin. Qingdynastin.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
607. VAS, porslin. Qingdynastin med sigillmärke.
607. VAS, porslin. Qingdynastin med sigillmärke.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
770. VAS, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
770. VAS, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
662. RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin.
662. RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
693. PENSELSTÄLL, trä. Kina.
693. PENSELSTÄLL, trä. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
838. BÅLSKÅL, porslin. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal.
838. BÅLSKÅL, porslin. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
884. FAT, 10 stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
884. FAT, 10 stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
869. PLAKETTER, fyra stycken, porslin. Kina, 1900-tal.
869. PLAKETTER, fyra stycken, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
947. SALADIERER, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
947. SALADIERER, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
847. FISKBASSÄNG, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
847. FISKBASSÄNG, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
923. FAT, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
923. FAT, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
220 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
820. TALLRIKAR, 16 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
820. TALLRIKAR, 16 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
757. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
757. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
918. SKÅLFAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
918. SKÅLFAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK