Kan inte nå servern

Important Spring Sale 617

 
1155 föremål
832. CABARET, nio delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
832. CABARET, nio delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
349. Axel Petersson Döderhultarn, "Prosten Arbman".
349. Axel Petersson Döderhultarn, "Prosten Arbman".
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1075. Garnityr silver med paste, 1700-tal.
1075. Garnityr silver med paste, 1700-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
743. PRAKTFAT, celadon. Mingdynastin (1368-1644).
743. PRAKTFAT, celadon. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
956. VAS, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
956. VAS, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
969. Cartier manschettknappar 18K guld och onyx.
969. Cartier manschettknappar 18K guld och onyx.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
647. BRONSER, två stycken. Mingdynastin eller äldre.
647. BRONSER, två stycken. Mingdynastin eller äldre.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
986. Cartier örhängen "Double Hearts" 18K guld.
986. Cartier örhängen "Double Hearts" 18K guld.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
955. KRUKA med LOCK, porslin. Kina, Republik, 1900-tal.
955. KRUKA med LOCK, porslin. Kina, Republik, 1900-tal.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
851. VAS, porslin. Qingdynastin.
851. VAS, porslin. Qingdynastin.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1100. Collier 18K guld, troligen 1800-tal.
1100. Collier 18K guld, troligen 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
607. VAS, porslin. Qingdynastin med sigillmärke.
607. VAS, porslin. Qingdynastin med sigillmärke.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1003. Armring 18K guld och silver med rosenslipade diamanter.
1003. Armring 18K guld och silver med rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
279. BRODERI, semiantikt Rascht, Persien (Iran), ca 312,5 x 311 cm.
279. BRODERI, semiantikt Rascht, Persien (Iran), ca 312,5 x 311 cm.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1035. Stjärnbrosch 14K guld och silver med gammalslipade diamanter.
1035. Stjärnbrosch 14K guld och silver med gammalslipade diamanter.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1089. Brosch platina och guld med gammal- och rosenslipade diamanter.
1089. Brosch platina och guld med gammal- och rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
310. KOPP med FAT, mjukt porslin. "Sèvres", 1700-tal.
310. KOPP med FAT, mjukt porslin. "Sèvres", 1700-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
770. VAS, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
770. VAS, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
908. VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
908. VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
763. FIGURINER, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
763. FIGURINER, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
966. Cartier armband och ett par örhängen stål och 18K guld.
966. Cartier armband och ett par örhängen stål och 18K guld.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
13 000 - 15 000 SEK
1045. Armband 18K guld med turkos och emaljdekor.
1045. Armband 18K guld med turkos och emaljdekor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
782. HANDFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
782. HANDFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
694. PENSELSTÄLL, trä. Kina.
694. PENSELSTÄLL, trä. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
215. Sked, förgylld, ostämplad, Skandinavien tidigt 1600-tal.
215. Sked, förgylld, ostämplad, Skandinavien tidigt 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
679. SKÄRM, trä och broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.
679. SKÄRM, trä och broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
855. PRAKTVAS, porslin. Sen Qingdynastin, 1800-tal.
855. PRAKTVAS, porslin. Sen Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
59. BORD, av Jöns Efverberg (mästare i Stockholm 1768-77), rokoko.
59. BORD, av Jöns Efverberg (mästare i Stockholm 1768-77), rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
80. SPEGEL, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft.
80. SPEGEL, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1016. Bulgari ring 18K guld med runda briljantslipade diamanter.
1016. Bulgari ring 18K guld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1153. Halsring platina med hänge platina och 18K guld.
1153. Halsring platina med hänge platina och 18K guld.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
459. Einar Utzon-Frank, Nakenstudie.
459. Einar Utzon-Frank, Nakenstudie.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1044. En collier med odlade Tahiti pärlor.
1044. En collier med odlade Tahiti pärlor.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
56. SPELBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
56. SPELBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
286. MATTA, semiantik Täbris, ca 178,5 x 137 cm.
286. MATTA, semiantik Täbris, ca 178,5 x 137 cm.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
15 000 - 16 000 SEK
1114. Armband platina med gammalslipade diamanter total vikt ca 2.50 ct.
1114. Armband platina med gammalslipade diamanter total vikt ca 2.50 ct.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
524. Carl Wilhelmson, Man i plommonstop.
524. Carl Wilhelmson, Man i plommonstop.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
203. Gustaf Henning, bägare, silver, Stockholm 1752.
203. Gustaf Henning, bägare, silver, Stockholm 1752.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
120. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, omkring år 1800, Directoire.
120. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, omkring år 1800, Directoire.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
508. OKÄND KONSTNÄR, 1600-tal. Den heliga familjen.
508. OKÄND KONSTNÄR, 1600-tal. Den heliga familjen.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
53. SKRIVBYRÅ, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
53. SKRIVBYRÅ, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
143. BORDSUPPSATS, Frankrike, 1800-talets början, empire.
143. BORDSUPPSATS, Frankrike, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
278. ANTIKT NURATA SUZANIBRODERI , ca 204 x 167,5 cm.
278. ANTIKT NURATA SUZANIBRODERI , ca 204 x 167,5 cm.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
886. KENDI, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
886. KENDI, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
129. VÄGGPENDYL, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
129. VÄGGPENDYL, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
34. SOFFA, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
34. SOFFA, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
874. GOLVVAS, porslin. Kina, 1900-tal.
874. GOLVVAS, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
197. James Ker, salvers, ett par, silver, Edinburgh, 1739-1740.
197. James Ker, salvers, ett par, silver, Edinburgh, 1739-1740.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
842. TRÄDGÅRDSPALL, porslin. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal.
842. TRÄDGÅRDSPALL, porslin. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
854. PENSELBAD, porslin. Qingdynastin med Qianlongs sigillmärke.
854. PENSELBAD, porslin. Qingdynastin med Qianlongs sigillmärke.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
767. RÖKELSEKAR, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
767. RÖKELSEKAR, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1138. Cartier brosch 14K guld.
1138. Cartier brosch 14K guld.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
848. KRUKA med LOCK, porslin. Kina, 1900-tal, troligen republik.
848. KRUKA med LOCK, porslin. Kina, 1900-tal, troligen republik.
Klubbat pris 
370 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
617. RUYISTAV, nefrit och trä. Qingdynastin (1664-1912).
617. RUYISTAV, nefrit och trä. Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
748. RÖKELSEKAR, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
748. RÖKELSEKAR, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
858. SKÅL, porslin. Qingdynastin med Daoguangs märke.
858. SKÅL, porslin. Qingdynastin med Daoguangs märke.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1092. Brosch/hänge 14K guld i form av en fjäril med gammalslipade diamanter.
1092. Brosch/hänge 14K guld i form av en fjäril med gammalslipade diamanter.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1093. Brosch 18K guld och platina i form av en ros med åttkantslipade diamanter.
1093. Brosch 18K guld och platina i form av en ros med åttkantslipade diamanter.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1026. Armband 18K guld med en cabochonslipad ametist, 1800-tal.
1026. Armband 18K guld med en cabochonslipad ametist, 1800-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
375. Carl Abraham Rothstén, Älvkarlebyfallen.
375. Carl Abraham Rothstén, Älvkarlebyfallen.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
971. Collier svärtat gjutjärn och stål, nygotik. Berlin 1810-30.
971. Collier svärtat gjutjärn och stål, nygotik. Berlin 1810-30.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK