Important Spring Sale 641

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
998Amittayus buddha, brons. Qingdynastin, sen Qianlong /omkring 1800.55 000 SEK
999Buddha, förgylld brons. Tibet, troligen 17/1800-tal.17 000 SEK
1000BUDDHA, förgyllt och lackerat trä. Qing dynastin, 1800-tal.16 000 SEK
1001Buddha, brons. Laos, 1700-tal.7 000 SEK
1002Guanyin, lackerat trä. Vietnam/Sydkina omkring 1800 eller senare.Återrop
1003Rökelsekar, brons. 1600-/1700-tal.7 500 SEK
1004Rökelskar, brons. Mingdynastin (1368-1644).26 000 SEK
1005Tempelklocka, brons. Sen Ming/tidigt Qingdynasti.3 000 SEK
1006Rökelsehållare, brons. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
1007Amulett och skulptur, nefrit, 1900-tal.Återrop
1008Skulptur, infärgad jade, Kina, 1900-tal.5 000 SEK
1009Skulptur samt snusflaska, nefrit samt glas. Kina, sen Qing/1900-tal.4 000 SEK
1010Plakett, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal.13 000 SEK
1011Penselbad, nefrit. Sen Qingdynasti.Återrop
1012Nefritföremål, fyra stycken, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal.42 000 SEK
1013Snusflaskor, två stycken, agat samt glas. Kina, 1900-tal.Återrop
1014Fat, silver. Hung Chong & Co, Shanghai (verksam 1830-1925).8 000 SEK
1015Coasters, ett par, emalj på koppar. Kina, Qingdynastin, 1700-tal.7 500 SEK
1016Tekannor med lock, ett par, emalj på koppar. Kina, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).8 500 SEK
1017Ljushållare/rökesekar, ett par, cloisonné. Kina, Qingdynastin.50 000 SEK
1018Ask med lock, lackarbete. Kina, Qingdynastin med Qianlong märkning på locket.7 000 SEK
1019Skärm, lack. Qing dynastin, 1800-tal.95 000 SEK
1020Ask med lock, lackerad i rött. Kina, tidigt 1900-tal.10 000 SEK
1021Kista, rödlackerad. Sen Qingdynasti, 1800-tal.2 000 SEK
1022Rotskulptur, snidat trä, sen Qingdynasti.Återrop
1023Bord, hardwood med inläggningar. Kina, sen Qingdynasti.Återrop
1024Matta, silke. Kina, Sen Qingdynasti (1644–1911). Mått 218x122 cm.80 000 SEK
1025Meditationsmatta, semiantik kinesisk, ca 159,5 x 57 cm.9 000 SEK
1026Matta, antik. Kina, Ningxia. Mått 486 x 384 cm.Återrop
1027Matta, semiantik Baotou, Kina, ca 216 x 164 cm.12 000 SEK
1028Matta, semiantik, Kinesisk, ca 197 x 167 cm.Återrop
1029Skulpturer, ett par, sten. Tangstil, Kina, 1900-tal.6 500 SEK
1030Rullmålning, okänd konstnär, akvarell och tusch på papper, Qing dynasty, 19th Century.Återrop
1031Mai Trung Thứ (1906-1980), Vietnam. Tusch och färg på siden. "La toilette", signerad.1 050 000 SEK
1034Guanyin på elefant, blanc de chine. Sen Qing dynasti/tidigt 1900-tal.Återrop
1035Rökelsekar, keramik. Kina, Songdynastin (960-1279).38 000 SEK
1036FAT, porslin. Mingdynastin (1368-1644).16 000 SEK
1037Fat, keramik. Mingdynstin (1368-1644).6 000 SEK
1038Fat, keramik. Mingdynastin (1368-1644) eller senare.5 500 SEK
1039Guanyin, keramik. Troligen Longquan, Mingdynastin 1600-tal.30 000 SEK
1040Skulptur, lergods. Sen Mingdynasti (1368-1644).Återrop
1041Takryttare, ett par, keramik. Mingdynastin (1368-1644).17 000 SEK
1042Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.6 000 SEK
1043Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.6 000 SEK
1044Figurin, porslin. Kina, 1600-tal.Återrop
1045Figurin, biskviporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).9 500 SEK
1048Kopp med fat, porslin. Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).15 000 SEK
1049Tallrik, kompaniporslin. "Dame au Parasol", Qing dynastin, Qianlong circa 1730-40.4 500 SEK
1050Vas med lock, kompaniporslin. Kina, Qingdynastin, tidigt 1700-tal, med Johanneummärke N:145x.6 000 SEK
1051Bålskål, kompaniporslin. Kina, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).16 000 SEK
1052Tallrik, vapenporslin. Qingdynastin, 1700-tal.7 000 SEK
1053Ytterfoder, kompaniporslin. Kina, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).13 000 SEK
1054Praktvas, porslin. Qingdynastin, omkring år 1800.190 000 SEK
1055Mugg, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).4 000 SEK
1056Vinkylare, porslin. Kina, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).12 000 SEK
1057Vaser med lock, tre stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).15 000 SEK
1058Sopptallrikar, fem stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).16 000 SEK
1059FAT, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).10 000 SEK
1060Bärtallrikar, åtta stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).12 000 SEK
1061Tallrikar, 10 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).16 000 SEK
1062Bojan, porslin. Kina, Qingdynastin, Qianlong (1736-1795).11 000 SEK
1063Bålskål, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).4 000 SEK
1064Tallrikar, åtta stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong, daterade 1789.12 000 SEK
1065Mugg, kompaniporslin. Kina, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).Återrop
1066Tallrikar, 14 st, kompaniporslin. Kina, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).11 000 SEK
1067Tallrikar, 18 stycken, kompaniporslin. Kina, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).12 000 SEK
1069Roleauvas, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.16 000 SEK
1070Bordslampor, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.20 000 SEK
1071Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.18 000 SEK
1072Kärl med lock, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.30 000 SEK
1073Vas, porslin. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal.7 000 SEK
1074Handfat/skål, porslin. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.9 500 SEK
1075Kanna med lock, biskviporslin. Qingdynastin, 1800-tal med Kangxis märke.Återrop
1076Praktvas, biskviporslin. Qingdynastin, med Kangxis märke.80 000 SEK
1077Stemcups, ett par, porslin. Kina, Dayazhai, sen Qingdynasti.230 000 SEK
1078Bricka, porslin. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.15 000 SEK
1079Fat, ett par, porslin. Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).14 000 SEK
1080Skål, porslin. Kina, troligen republik med Yongzhengs märke.16 000 SEK
1082Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.3 000 SEK
1083Vas, porslin. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.4 000 SEK
1084Rökelsehållare, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.11 000 SEK
1085Vas, porslin. Sen Qingdynasti.18 000 SEK
1086Vattendroppare, porslin, Qingdynastin (1644-1912).Återrop
1087Vas, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.22 000 SEK
1088Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.24 000 SEK
1089Fat, ett par, porslin. Qing dynastin, omkring 1900.14 000 SEK
1090Tvättfat, porslin, Kina, Qingdynastin, 1800-tal.11 000 SEK
1091Skål, porslin. Kina, sen Qingdynasti, omkring 1900.9 500 SEK
1092Urna med lock, porslin. Sen Qing dynasti, omkring 1900.8 500 SEK
1093Skål, porslin. Kina, 1900-tal.7 500 SEK
1094Vas, porslin. Kina, Republik, 1900-tal.7 000 SEK
1095Urna med lock, porslin. Mingdynastin (1368-1644).Återrop
1096Fat, sju stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).9 000 SEK
1097Fat, fem stycken, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).6 500 SEK
1098Assietter, sex stycken samt skål, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1573-1619).9 500 SEK
1099Bärtallrikar, 12 stycken, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).14 000 SEK
1100Skålar, nio stycken, porslin. Mingdynastin (1368-1644).7 500 SEK
1101Urna, porslin. Mingdynastin (1368-1644).7 500 SEK
1102Kruka, porslin. Mingdynastin (1368-1644).4 000 SEK
1103Skål, porslin, Kina, sen Mingdynasti, 1600-tal.38 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

3. Vicke Lindstrand, vas, blästrat glas, Orrefors 1930-tal.
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Budhistorik
14 000

ditt bud
13 000

ditt bud
12 000

ditt bud
11 000

ditt bud
10 000

ditt bud
9 500

ditt bud
9 000

ditt bud
Aktuellt bud:
14 000 SEK