Modern Art + Design 644

80 föremål
110. Tyra Lundgren, skulptur, fågelunge, egen ateljé 1959.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
416. Axel Einar Hjorth, bord "Utö", Nordiska Kompanet 1930-tal.
Klubbat pris
300 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
604. Sven X:et Erixson, Ateljébordet.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
425. Carl Malmsten, skrivbord, "Ståndare", 1950-60-tal.
Klubbat pris
110 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
360. Josef Frank, matbord, Firma Svenskt Tenn, 1940-60-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
460. Bergboms, bordslampor, ett par, modell "B 32", Malmö, 1950-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
417. Axel Einar Hjorth, sidobord, "Sport", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
234. Matta, rölakan, 282 x 184,5 cm, signerad SLSH 1955.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
243. Ingrid Hellman-Knafve, matta, rölakan, ca 241 x 171 cm, signerad IHK.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
250. Svea Norén, matta, rölakan, ca 220 x 137 cm, signerad SN.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
434. Swedish Modern, skåp, 1940-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
70. Wiwen Nilsson, vas, Lund 1949, sterling.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
611. Sven X:et Erixson, Trädgården i Pesaro.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
534. Peter Dahl, "Vårat rum VII".
Klubbat pris
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
377. Josef Frank, serveringsvagn, Firma Svenskt Tenn, modell 470.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
681. Eric Hallström, "Gata i italiensk småstad".
Klubbat pris
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
545. Einar Jolin, Modell i rosa blus.
Klubbat pris
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
751. Olle Bærtling, "Mithra".
751. Olle Bærtling, "Mithra".
Klubbat pris
Utropspris
1 500 000 - 2 000 000 SEK