Important Winter Sale 645

Auktion Live 7–9 december, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 1–6 december, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppettider vardagar kl 11–18, helg kl 11–16

Se auktionsschema

138 föremål
46. Karmstolar, fyra stycken, Louis XVI.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
127. Kolonn, Älvdalen, porfyr, 1800-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
24. Fajansbricka, sent 1700-tal, Gustaviansk.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
2. Kabinettskåp, troligen Flandern 1600-talets senare del, Barock.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1. Skåp, Värmland troligen Fryksdalen, 1700-talets senare del.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
97. Kandelaber för sex ljus, Parisarbete ca 1810, Empire.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
85. Ljuskrona, för sex ljus, 1700-talets senare del, Gustaviansk.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
86. Ljuskrona, för tio ljus, Stockholmsarbete ca 1810, Empire.
Klubbat pris
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
32. Konsolbord, Stockholmsarbete omkring år 1800, Sengustavianskt.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK