Kan inte nå servern

Important Spring Sale 649


Auktion Live 14 – 16 juni, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 8 – 13 juni, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Vardagar kl 11–18, helg kl 11–16


Se auktionsschema Till den kungliga avdelningen

Att delta i Live Auktioner är enkelt – Du kan bjuda på förhand genom att lägga ett förhandsbud online eller så kan du bjuda online, via telefon, eller i salen i realtid under auktionen. Välj det alternativ som passar dig bäst. Klicka här för att läsa mer.
 
1389 föremål
907. Axel Petersson Döderhultarn, Gubbe med hatt.
907. Axel Petersson Döderhultarn, Gubbe med hatt.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
915. Axel Petersson Döderhultarn, Man i fängsel.
915. Axel Petersson Döderhultarn, Man i fängsel.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
904. Axel Petersson Döderhultarn, Sittande dragspelare.
904. Axel Petersson Döderhultarn, Sittande dragspelare.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
865. Basargatan, Nordafrika.
865. Basargatan, Nordafrika.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
885. Bengt Nordenberg, Familj i verkstaden.
885. Bengt Nordenberg, Familj i verkstaden.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
683. Björn Ahlgrensson, Vid pianot.
683. Björn Ahlgrensson, Vid pianot.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
540. Björn Weckström ett par örhängen 18K guld "Flamingo", Lapponia.
540. Björn Weckström ett par örhängen 18K guld "Flamingo", Lapponia.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
539. Björn Weckström, hänge/urgömma 18K guld" Sun Dial".
539. Björn Weckström, hänge/urgömma 18K guld" Sun Dial".
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1092. Bodhisattva, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
1092. Bodhisattva, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1182. Bojan med lock, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1182. Bojan med lock, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
1191. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1191. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1350. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1350. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1194. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1194. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1193. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1193. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1192. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
1192. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1233. Bojan, porslin, 1600-tal.
1233. Bojan, porslin, 1600-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
720. Bondgård med höstack.
720. Bondgård med höstack.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
993. Bord, ett par, hongmu. Qingdynastin, 19th Century.
993. Bord, ett par, hongmu. Qingdynastin, 19th Century.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
992. Bord, hardwood, 16/1700-tal.
992. Bord, hardwood, 16/1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1046. Bord/pall, hardwood. Qingdynastin, 1800-tal.
1046. Bord/pall, hardwood. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
134. Bordspendyl, Frankrike 1800-talets början, Empire.
134. Bordspendyl, Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
133. Bordspendyl, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
133. Bordspendyl, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
130. Bordspendyl, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
130. Bordspendyl, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
126. Bordspendyl, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
126. Bordspendyl, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
129. Bordspendyl, märkt J. Langlois à Paris, Parisarbete, Empire.
129. Bordspendyl, märkt J. Langlois à Paris, Parisarbete, Empire.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
160. Bordsplateau, tre delar, i argent haché, 1700-tal.
160. Bordsplateau, tre delar, i argent haché, 1700-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1280. Bordsskärm, porslin samt hardwood. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal.
1280. Bordsskärm, porslin samt hardwood. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
171. Bricka, 1800-talets första hälft, Empire.
171. Bricka, 1800-talets första hälft, Empire.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
343. Bricka, papier mache, Indien, sannolikt sena Mogulriket (1526-1858).
343. Bricka, papier mache, Indien, sannolikt sena Mogulriket (1526-1858).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1048. Broderi, siden, Qingdynasti, 1800-tal.
1048. Broderi, siden, Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1052. Broderi, siden. Qingdynastin, 1800-tal.
1052. Broderi, siden. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
518. Brosch 18K guld med en stencamé.
518. Brosch 18K guld med en stencamé.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
519. Brosch 18K guld med gammalslipade diamanter och pärlor.
519. Brosch 18K guld med gammalslipade diamanter och pärlor.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
516. Brosch 18K guld, G. Möllenborg.
516. Brosch 18K guld, G. Möllenborg.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
479. Brosch 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
479. Brosch 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
601. Brosch med 18K guld och silver med cabochonslipade turmaliner.
601. Brosch med 18K guld och silver med cabochonslipade turmaliner.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523. Brosch med bandad agat, rosenslipade diamanter och pärlor.
523. Brosch med bandad agat, rosenslipade diamanter och pärlor.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
484. Brosch platina och guld med pärlor.
484. Brosch platina och guld med pärlor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
517. Brosch silver och guld med en halvpärla och rosenslipade diamanter.
517. Brosch silver och guld med en halvpärla och rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
524. Brosch, Strömdahls, blomkvist, vitguld med pärlor och diamanter.
524. Brosch, Strömdahls, blomkvist, vitguld med pärlor och diamanter.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
858. Bruno Liljefors, "Kif om maten".
858. Bruno Liljefors, "Kif om maten".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
679. Bruno Liljefors, "Räf med rapphöna - kråkor".
679. Bruno Liljefors, "Räf med rapphöna - kråkor".
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
677. Bruno Liljefors, Duvhök och fasan.
677. Bruno Liljefors, Duvhök och fasan.
Klubbat pris 
250 000 SEK
Utropspris
250 000 - 350 000 SEK
854. Bruno Liljefors, Flygande fiskmåsar (Larus canus).
854. Bruno Liljefors, Flygande fiskmåsar (Larus canus).
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
678. Bruno Liljefors, Gräsandsfamilj.
678. Bruno Liljefors, Gräsandsfamilj.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
859. Bruno Liljefors, Hare i höstlandskap.
859. Bruno Liljefors, Hare i höstlandskap.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
749. Bruno Liljefors, Orrar i höstlandskap.
749. Bruno Liljefors, Orrar i höstlandskap.
Klubbat pris 
350 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
857. Bruno Liljefors, Orrspel.
857. Bruno Liljefors, Orrspel.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
757A. Bruno Liljefors, Räv i vinterlandskap.
757A. Bruno Liljefors, Räv i vinterlandskap.
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
674. Bruno Liljefors, Räv och rapphöna.
674. Bruno Liljefors, Räv och rapphöna.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
929. Bruno Liljefors, Rävfamilj.
929. Bruno Liljefors, Rävfamilj.
Klubbat pris 
675 000 SEK
Utropspris
700 000 - 800 000 SEK
719. Bruno Liljefors, Svanar bland gula näckrosor.
719. Bruno Liljefors, Svanar bland gula näckrosor.
Klubbat pris 
155 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
208. Brännvinssked, förgyllt silver, Skandinavien, 1600-tal.
208. Brännvinssked, förgyllt silver, Skandinavien, 1600-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
173A. Bröllopsskrin, snidat trä, daterat 1725, barock,
173A. Bröllopsskrin, snidat trä, daterat 1725, barock,
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
466. Buccellati ett par örhängen 18K guld med rosenslipade diamanter.
466. Buccellati ett par örhängen 18K guld med rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
496. Buccellati ett par örhängen 18K guld.
496. Buccellati ett par örhängen 18K guld.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
467. Buccellati ring 18K guld med rosenslipade diamanter.
467. Buccellati ring 18K guld med rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1099. Buddha, förgylld kopparlegering. Nepal, 1700-tal.
1099. Buddha, förgylld kopparlegering. Nepal, 1700-tal.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1105. Buddhistisk munkmantel, Kesa, siden, 1800-tal.
1105. Buddhistisk munkmantel, Kesa, siden, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
607. Bulgari collier 18K guld med hematit och runda briljantslipade diamanter.
607. Bulgari collier 18K guld med hematit och runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
8. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
8. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK