Contemporary Art & Design 654

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1Guido Drocco & Franco Mello, klädhängare/skulptur, "Cactus", ed. 298/2000, Gufram, Itailien, 1986.30 000 SEK
2Mario Marenco, taklampa, "Cynthia", Artemide, Italien 1960-tal.Återrop
3Sergio Mazza, vägglampor ett par, "Clio", Artemide, Italien 1960-tal.8 000 SEK
4Gianfranco Frattini, satsbord, fyra delar, modell "780", Cassina, Italien efter 1966.10 000 SEK
5Gaetano Pesce, vas, "Amazonia", modell "907", edition Fish Design, Italien 1990-tal.3 500 SEK
6Gaetano Pesce, fåtölj med fotpall, "La Mamma", modell UP5 och UP6 ur 2000-serien, B&B Italia, Italien.50 000 SEK
7Patricia Urquiola, soffa, "Tufty-Time", B&B Italia, Italien efter 2005.130 000 SEK
7AMatthias van Arkel, matta, ”Baroque”, tuftad, ca 348 x 199 cm, EGE Carpets, Danmark 2023, Signerad och numrerad 1/6.36 000 SEK
9Paolo Deganello, soffa, ”Torso”, Cassina, Italien 1980-tal.16 000 SEK
10Patricia Urquiola, fåtöljer, ett par, "Silver Lake", Moroso, Italien efter 2010.15 000 SEK
11Patricia Urquiola, fåtölj, "Silver Lake", Moroso, Italien efter 2010.6 500 SEK
12Willy Rizzo, sideboard, Mario Sabbot, Italien 1970-tal.9 500 SEK
13Alessio Tasca, skulptur, keramik, Italien, 1960-tal.7 500 SEK
14Andrea Parisio, konsolbord, "Cole", Meridiani, Italien efter 2016.9 000 SEK
15Vico Magistretti, fåtölj, "Veranda", Cassina, Italien efter 1983.11 000 SEK
16Vico Magistretti, fåtölj, "Veranda", Cassina, Italien efter 1983.10 000 SEK
17Willy Rizzo, sideboard, Mario Sabbot, Italien 1970-tal.14 000 SEK
18Borek Sipek, taklampa, "Luigi I", Driade, Italien efter 1989.14 000 SEK
19takkrona, "Halloween", Ve-Art för Artemide, Italien, 1990-tal.Återrop
20Borek Sipek, bord, ur serien "Maletik", Maletti, Italien ca 1995.9 000 SEK
21Edward Barber & Jay Osgerby, matbord, "Tobi-Ishi", B&B Italia, Italien efter 2014.32 000 SEK
22Massimo Castagna, taklampa, "Starlight", Henge, Italien efter 2018.36 000 SEK
23Paolo Pallucco, fåtöljer, ett par, Gambe-Pallucco, Italien, 1980-tal.26 000 SEK
24Antonio Citterio, skåp, "Alcor Storage", Maxalto för B&B Italia, Italien efter 2014.55 000 SEK
25Verner Panton, taklampa, "Flower Pot", Louis Poulsen, Danmark, 1970-tal.19 000 SEK
26Verner Panton, modulsoffa, åtta delar, "Pantonova", modell "113T" & "117T", Fritz Hansen 1970-tal.55 000 SEK
27Preben Fabricius & Jørgen Kastholm, taburett, modell "4391", Bo-Ex, Danmark, tidigt 1960-tal.13 000 SEK
28Poul Kjaerholm, matbord, "PK-54", Fritz Hansen, Danmark, 2011.80 000 SEK
29Poul Kjaerholm, dagbädd, "PK-80", Fritz Hansen, Danmark 2007.55 000 SEK
30Jonas Als, unik skulptur, "Crossgrain", egen ateljé, Köpenhamn, 2020.5 200 SEK
31Erling Viksjø, soffbord, A/S Conglo, Norge 1960-70-tal.46 000 SEK
32Svein Gusrud, fåtöljer, ett par, "Sevilla", Møremøbler, Norge 1990-tal.9 000 SEK
33Bengt Ruda, fåtölj, "Focus", Ikea 1950-60-tal.36 000 SEK
34Erik Höglund, spegel, Eriksmåla Glas, 1960-70-tal.7 500 SEK
35Jan Ekselius, fåtöljer, ett par, "Etcetera", J.O. Carlssons Möbel AB, Vetlanda, 1960-70-tal.26 000 SEK
36Uno & Östen Kristiansson, fåtöljer, ett par, en fotpall samt bord, "Breda", Luxus, Vittsjö 1960-tal.12 000 SEK
37Olle Alberius, bordslampor, ett par, modell "2214/271", Orrefors, 1960-70-tal.36 000 SEK
38Olle Alberius, bordslampor, ett par, modell "2214/271", Orrefors, 1960-70-tal.30 000 SEK
39Gunnar Asplund, karmstol, "Stockholm 30", ed. 9/50, Källemo, Värnamo efter 2009.24 000 SEK
40Börge Lindau & Bo Lindekrantz, klädhängare, ett par, "Fälltavla", Lammhults, efter 1972.4 000 SEK
41Hans-Agne Jakobsson, taklampa, "Estrella", modell "T580", Hans-Agne Jakobsson AB, Markaryd 1960-70-tal.36 000 SEK
42Hans-Agne Jakobsson, takkrona, modell "T348/15", Hans-Agne Jakobsson AB, Markaryd 1960-70-tal.32 000 SEK
42AHans-Agne Jakobsson, taklampa, modell "T606/95", Hans-Agne Jakobsson AB, Markaryd 1960-70-tal.26 000 SEK
43Hans-Agne Jakobsson, vägglampetter, ett par, "Sonata", modell "V169-5", Hans-Agne Jakobsson AB, Markaryd, 1960-70-tal.24 000 SEK
44Hans-Agne Jakobsson, vägglampetter, ett par, "Sonata", modell "V169-5", Hans-Agne Jakobsson AB, Markaryd, 1960-70-tal.8 000 SEK
44AHans-Agne Jakobsson, bordslampa, modell "B-99", Hans-Agne Jakobsson AB, Markaryd 1960-70-tal.8 000 SEK
45Hilma af Klint, matta, "Group V, no 2. Series WUS, Seven Pointed Star", numrerad 9/30, handtuftad, ca 195 x 160 cm.26 000 SEK
45AHumans Since 1982, väggklocka/skulptur, "ClockClock 24", ed. 321/950, Sverige 2016.44 000 SEK
46Gert Nyström, ljuskronor, ett par, "Festival", Fagerhult, 1960-70-tal.30 000 SEK
47Gert Nyström, ljuskronor, ett par, "Festival", Fagerhult, 1960-70-tal.28 000 SEK
48Jonas Bohlin, skåp, "Slottsbacken", arkivex ur upplaga på 200 ex., Källemo, Värnamo efter 1987.210 000 SEK
49Jonas Bohlin, dagbädd, "Concav", Källemo, Värnamo ca 1985.12 000 SEK
50Jonas Bohlin, karmstol, "Iron Concrete", Källemo, Värnamo 1987.200 000 SEK
51Jonas Bohlin, bord, "Art Against Aids", ed. 2/12, Pukebergs Glasbruk & Rolf Söderdal, efter 1992.20 000 SEK
52Carl Johan De Geer, matta, "Monster Subtil", handtuftad, ca 297 x 199 cm, signerad o numrerad 1/25.15 000 SEK
53John Kandell, unikt skåp, ”Hortensiaskåpet”, utfört av Kandell i sin egen ateljé 1984.34 000 SEK
54John Kandell, skåp, variant av "Arkitektskåpet", ed. 18/20, Källemo, Värnamo efter 1989.9 000 SEK
55John Kandell, stolar, sex stycken, "Solitär", Källemo, Värnamo efter 1985.75 000 SEK
56John Kandell, stolar, sex stycken, "Solitär", Källemo, Värnamo efter 1985.75 000 SEK
57Eero Saarinen, matbord, "Tulip", Knoll.30 000 SEK
58Charles & Ray Eames, stolar, sex stycken, modell "EA101", Vitra, 2018.70 000 SEK
59Charles & Ray Eames, fåtölj med fotpall, "Lounge Chair & Ottoman", Vitra, ca 2006.55 000 SEK
60Curtis Jeré, spegel, "Raindrop", Artisan House, USA, sannolikt 1960-70-tal.13 000 SEK
61Vladimir Kagan, soffa med fotpall, "Serpentine", New York Collection (Club House Italia), Italien efter 1999.105 000 SEK
62Philip & Kelvin LaVerne, soffbord, "Chang Boucher", USA 1960-70-tal.130 000 SEK
63Lindsey Adelman, taklampa, "Agnes Chandelier 20", Roll and Hill, USA, efter 2010.70 000 SEK
64Vladimir Kagan, soffa/dagbädd, "Cloud", Weiman, USA, 1980-90-tal.24 000 SEK
65Lindsey Adelman, taklampa, "Agnes Chandelier 6", Roll and Hill, USA, efter 2010.27 000 SEK
66Philip & Kelvin LaVerne, soffbord, "Odyssey", USA, 1960-70-tal.85 000 SEK
67Warren Platner, stolar, sex stycken, "Platner Side Chair", Knoll International, efter 1966.120 000 SEK
68Olivier Mourgue, liggfåtölj, "Djinn", Airborne, Frankrike 1960-tal.19 000 SEK
69Jan Bocan, fåtöljer, ett par, Thonet, utförda för Tjeckoslovakiska ambassaden, Stockholm 1972.30 000 SEK
70Gerard van den Berg, fåtölj med fotpall, "Gigi", Label Produkties, Nederländerna efter 1998.5 000 SEK
71Andrew & Sarah Hills, bordslampa, "Duck Feet Lamp", Porta Romana, Storbritannien 2000-tal.24 000 SEK
72Gareth Devonald Smith, taklampa, "Lollipop chandelier", Porta Romana, Storbritannien efter 2009.22 000 SEK
73Pierre Paulin, fåtölj, "Pumpkin", Ligne Roset, Frankrike efter 1971.6 500 SEK
74Charlotte Perriand, soffbord, "Accordo Low Table", Cassina, Italien efter 1985.22 000 SEK
75Philippe Starck, fåtölj, "Dr Sonderbar", XO, Frankrike, efter 1993.16 000 SEK
76Virgil Abloh, matta, "Wet Grass", Ikea, ca 199 x 136 cm.8 000 SEK
77Alexis Verstraeten & Pauline Montironi, fåtölj, "Miss Flamingo", ed. 14/30, AP Collection, Belgien 2017.85 000 SEK
78William Brand & Annet van Egmond, bordslampa, "Hollywood", Brand van Egmond, Nederländerna 2000-tal.7 000 SEK
79Herzog & de Meuron, pall, "Hocker", Vitra, Tyskland efter 2005.10 000 SEK
80Petra Benndorf, skulptur, "Objekt Gemustert", Tyskland 2017.4 500 SEK
81Sebastian Herkner, soffbord, "Bell Side Table", ClassiCon, Tyskland, efter 2012.14 000 SEK
82Tom Dixon, bordslampa, "The Spiral Lamp", London, 1990-tal.12 000 SEK
83Tom Dixon, fåtölj, "Wingback Chair", George Smith för Tom Dixon, Storbritannien före 2015.6 000 SEK
84Robin Wood (Björn Ahlberg), bokhylla, Sverige 1990-tal.30 000 SEK
85Mats Theselius, fåtölj, "Kroko", ed. 23/99, Källemo, Värnamo efter 1990.36 000 SEK
86Mats Theselius, "Canapé", ed. 2/35, Källemo, Värnamo 1994.80 000 SEK
87Mats Theselius, fåtölj, variant på "Järn/Moccafåtöljen", specialbeställd, Källemo, Värnamo efter 1994.65 000 SEK
88Rolf Hanson, skåp, "Pelare", ed. 64/90, Källemo, Värnamo efter 1991.30 000 SEK
89Mats Theselius, fåtölj, ”The Ritz”, ed. 3/90, Källemo, Värnamo efter 1994.30 000 SEK
90Bjørn Nørgaard, "Stolskulptur", ed. 1/19, Källemo, Värnamo efter 1995.16 000 SEK
91Caroline Schlyter, barnstol, "Lilla m", Forsnäs Form 1990-tal.3 500 SEK
92Mats Theselius, fåtölj, "El Rey", ed. 275/360, Källemo, Värnamo efter 1999.80 000 SEK
93Mats Theselius, fåtölj, "El Rey", ed. 303/360, Källemo, Värnamo efter 1999.75 000 SEK
94Mats Theselius, skrivbordsstol, "Sheriff", Källemo, Värnamo efter 2004.15 000 SEK
95Marie-Louise Ekman, matta, "Nr. 7", tuftad, ca 148 x 120 cm, Hitex för Källemo.8 000 SEK
96Mats Theselius, skåp, "National Geographic", Källemo, Värnamo efter 1990.28 000 SEK
97Mats Theselius, fåtöljer ett par, "Bruno", ed. 16/49 & 40/49, Källemo, Värnamo 1997.50 000 SEK